Wyciekły źródła popularnego trojana bankowego

0

"Kompletne źródła popularnego trojana bankowego Carberp zostały upublicznione w Internecie. Fakt ten jest interesujący z co najmniej kilku powodów, spójrzmy więc na szczegóły tej niecodziennej sytuacji.
http://pxnow.prevx.com/content/blog/carberp-a_modular_information_stealing_trojan.pdf

Carberp to trojan specjalizujący się w wykradaniu poświadczeń bankowych oraz danych kartowych. Masowe infekowanie internautów odbywa się zazwyczaj za pomocą exploit kitów zainstalowanych na złośliwych stronach internetowych (atak typu drive-by download), a po infekcji do ukrycia własnej obecności Carberp korzysta z technik typowych dla rootkitów.

Po zasiedleniu się w systemie właściwe wykradanie danych odbywa się za pomocą techniki Man-in-the-Browser, a wszystkie zebrane dane są przekazywane do centralnych serwerów C&C. Carberp może być również wykorzystywany do zdalnego kontrolowania zainfekowanych komputerów poprzez pobieranie zadań wystawionych na serwerze C&C (z lokalizacji <domain>/set/task.html), a nawet nawiązywanie sesji VNC z ofiarą.

Carberp ma budową modularną, co oznacza, że może w dowolnym momencie pobierać oraz uruchamiać dodatkowe moduły, takie jak np. moduł wyłączający oprogramowanie antywirusowe (stopav.plug), czy tez moduł usuwający konkurencję (inny malware) z systemu — miniav.plug.

Czarnorynkowa cena jednej licencji pakietu Carberp osiągała nawet 40 tys. USD. Wyciek oznacza jednak, że obecnie przestępcy internetowi będą mogli do woli korzystać z darmowego źródła złośliwego oprogramowania. Co więcej, prawdopodobnie powstaną teraz modyfikacje, które będą dystrybuowane na czarnym rynku pod innymi nazwami. Taka sytuacja miała już miejsce w 2011 roku po wycieku kodów ZeuSa, kiedy to na nielegalnym rynku zaczęły się pojawiać jego klony dystrybuowane jako IceIX i Citadel.

Oczywiście wyciek źródeł Carberpa nie oznacza jedynie nowych możliwości darmowego zarobku dla komputerowych przestępców. Jest to również bardzo interesująca okazja dla wszystkich zainteresowanych analizą złośliwego oprogramowania oraz metodami działania komputerowych grup przestępczych."

Ciekawe, czy ktoś z tego forum interesuje się takimi rzeczami i poczyta tego pdfa.
A swoją drogą, w tym pdfie dwa pluginy są podpisane jako "written in Borland Delphi", dlaczego w delphi pluginy pisali skoro mogliby w assemblerze od razu? W delphi wygodniej jest pisać to?

0

Ja przeczytałem tego PDF'a tyle ze nie znam assemblera :) Ale już niedługo ;)

3

No to już wiemy co się pisze w tym Delphi. Pluginy do trojanów :]

A swoją drogą, w tym pdfie dwa pluginy są podpisane jako "written in Borland Delphi", dlaczego w delphi pluginy pisali skoro mogliby w assemblerze od razu? W delphi wygodniej jest pisać to?

Pewnie dlatego, że w Delphi ma gotowy komponent TTrojan, a w asmie musiałby go klepać tygodniami :P

0
edwgfvrehg napisał(a):

dlaczego w delphi pluginy pisali skoro mogliby w assemblerze od razu? W delphi wygodniej jest pisać to?

język wysokopoziomowy wygodniejszy od niskopoziomowego? naaah

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1