Dwa pytania: ogólnie programowanie i zarabianie

0

Witam
Napisałem tutaj bo zauważyłem, że dość dużo kompetentnych ludzi przesiaduje tu na stałe, i naprawdę potrafią pomóc. Ogólnie posiadam dwa problemy, z czego jeden jest dość specyficzny i poruszę go na początku.

  1. Zarabianie na programu, chodzi mi głównie jak i na czym, jest osobą młodą, bo nie skończyłem 18 lat, ale posiadam konto w banku, i w nadzwyczajnych przypadkach paypala. Umiem dość dużo, jak na swój wiek, uczę się w kierunku informatyka, i jeśli chodzi o materiał z programowania to ogólnie znam chyba cały. Programuję w większości języków, w tym specjalizując się w Javie (pierwszy język, który poznałem - później porzuciłem dla C++, i ponownie wróciłem). Mógłbym napisać jakiś program, ale sam nie wiem jaki, bo chciałbym go później sprzedawać - jeśli chodzi o zabezpieczenia (klucze, itd.) to poradzę sobie z tym bez problemu.
  2. Drugi problem, to estetyka kodu - i to wręcz wkurza mnie w swoim zachowaniu. Dbam o to jak mało kto, komentarze, tabulatory, składnia. I tutaj się kłania moje pytanie, czy jest jakiś poradnik (porady) do takich rzeczy, czyli jak poprawnie komentować itd., żebym miał się na czym wzorować podczas pisania bibliotek, lub tym podobnych.
    To tyle z mojej strony, teraz czekam na waszą pomoc i liczę że ją uzyskam.
    Regards, Ankledork~~
1

Witaj, proponuje zalozyc konto u nas, bo pewnie bedziesz nas czesciej odwiedzal.

Jedna uwaga - wiecej pokory, bo jak czytam: "i jesli chodzi o material z programowania to ogolnie znam chyba caly", to mam dziwne odczucie, ze nie wiesz nic ;p Tak to jest w zawodzie programisty, ze im wiecej wiesz, tym bardziej dostrzegasz, jak malo wiesz ;p

Estetyka kodu - polecam przeczytac "Czysty kod" (ksiazke). To Ci moze cos rozjasni. Do tego zapoznaj sie z wzorcami projektowymi.

0

i jeśli chodzi o materiał z programowania to ogólnie znam chyba cały

Chodziło mi wyłącznie o materiał, bo codzienne odczywam braku znajomości takich języków jak np. Assembler ;). Dzięki za linki, zaraz zabieram się za czytanie.

1

Jeśli chodzi o jakoś kodu to eclipse ma wtyczkę Checkstyle która może się przydać ;)
A możesz napisać co wg ciebie oznacza "cały materiał" z programowania? No ale dobra, jak chcesz napisać coś na czym można zarabiać, to moze najpierw napisz coś co pozwoliłoby nam ocenić czy faktycznie "umiesz juz wszystko". Powiedzmy coś łatwego, jak choćby komunikator działajacy na protokole gg. Albo jak w temacie javy, to np. rozproszonego Painta (tzn cos jak drawball, wielu ludzi moze na raz sobie cos malować na wspólnym obrazku).

0

gdybys jednak chciał wrócić do C++ to ja polecam wzorować się na najlepszych

http://google-styleguide.googlecode.com/svn/trunk/cppguide.xml

0
  1. najpierw to zlokalizuj nisze na ktorej mozna zarobic, przeanalizuj czy jest zapotrzebowanie, pogadaj z koncowym uzytkownikiem o jego potrzebach i dopiero pisz, pozniej do zabezpieczania zaleznie od technologi jest licencjonowanie i obfuskacja.
  2. w c/c++, obadaj sobie wytyczne np: boost, misra, mozilla, i czytelnosc kodu nijak sie ma do jego jakosci, tzn kod czytelny lepszy niz nieczytelny ale dopiero pokrycie testem kod moze miec jakosc.
0

A właściwie co trzeba zrobić żeby móc legalnie sprzedawać programy? Jaki kompilator z licencją za free się na to zgodzi? I jak to jest w kontekście polskiego prawa, podatki itp?
Jeśli to konieczne, zadowolę się odpowiedzią "daj sobie spokój"

0

do kompilacji mozesz najtaniej uzyc GCC, konkretnie MinGW jezeli o winde chodzi, kod narzedzi jest na GPL ale kod runtime jest na LGPL wiec moze byc czescia zamknietego softu, gorzej z cygwinem na ktorego bodajze trzeba juz miec licencje od redhata jezeli cos zamknietego ze skladnikami cygwina

inne jezyki jak java to po prostu klepiesz kod i sprzedajesz

podatek placisz dochodowy, 19% jezeli nie przekazujesz majatkowych praw autorskich, co do reszty to poczytaj o prowadzeniu dzialalnosci gospodarczej w polsce

0

do kompilacji mozesz najtaniej uzyc GCC
to już chyba lepiej Visual C++ Express, bo i IDE mamy, i gotową bibliotekę GUI (jest tu kilka ale).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1