[Prąd] Jak podłączyć potencjometr

0

Mam dla nie jednego banalny problem. Chcę zasilać żaróweczkę prądem z usb. Do układu (heh, "układ" to chyba zbyt mocne słowo ;p ) mam zamiar dołączyć potencjometr. Tyle że mój potencjometr ma max 1 kOhm, a ja potrzebuje opór ok. 10 Ohm
Na laborkach z fizyki łączyliśmy oporniki w mostek, aby dało się zmierzyć małe opory, tak więc zacząłem kombinować, ale mostek trzeba było zrównoważyć, a tu prąd ma płynąć i nie bardzo wiem co jak po podłączać. Próbowałem na kocią łapę taki prosty układ:
user image
ale dobierając opory z obliczeń lipa wyszła (wartości ujemne).
Jakby to musiało wyglądać ?

Parametry:
Vcc = 5V (max. 0,5 A)
U(żarówki) = 2,2 V
R(żarówki) = 8,8 Ohm
R(potencjometru) = 1 kOhm

0

No to sie musiales walnac w obliczeniach. Zakladajac, że ten opornik po lprawej to do zabezpieczenia USB jakby zarowka sie spalila i zlepila a opor potencjometru byl 0ohm.

Wtedy po prawej masz 1kohm i nieznany i chcesz regulowac w zakresie od 0 do 10 ohm. Wtedy (z rownoleglego) polaczenia wychodzi ze powinno to byc 10.(10) ohma aby sie zmienialo od 0 do 10 ohm. Jednak (zakladajac liniowa charakterystyke potencjometru) zmienia to charakterystyke i jakby potencjometr krecil sie od 0 do 360 stopni (0 - 10ohm) to od 0-9 zawieralo by sie w okolo 60-70 stopniach a potem niewielka zmiana.

z rozwiazan polecalbym albo opornik drutowy 10ohm albo sterowanie PWM albo super jasna LED

0

Skoro żaróweczka ma 8,8 Ohm'a (na zimno? bo na gorąco to zmieni, wzrośnie) to przy 2,2 Volta będzie przez nią płynął prąd 0,25 ampera (0,55 wata). Na oporkach połączonych z nią szeregowo musisz stracić 5-2,2=2,8 volta, co przy prądzie 0,25 ampera daje moc 0,7 wata. Popatrz na moc potencjometru, idę o zakład, że jest znacznie mniejsza.
Prąd równy 0.25 A, napięcie 5-2,2=2,8 V, R=U/I 2,8/0,25=11,2 oma.
Czyli potrzebny jest jedno watowy oporek o rezystancji 11 om.

0

i tu sie rodzi pytanie: na czym zalezalo autorowi?

  1. na sterowaniu jasnoscia zarowki (potencjometr by na to wskazywal)
  2. dobraniu opornika do zarowki o podanych parametrach (i tu potencjometr nie jest potrzebny)<url></url>
0

Chodzi o 1) z tym że dysponuje zbyt opornym potencjometrem żeby go po prostu wpiąć szeregowo.

No to liczę jeszcze raz. A nie da się jakoś uniknąć utraty liniowości, albo ją zmniejszyć ? Mam dużo różnych oporników tak więc mogę kombinować.

mgr.Dobrowolski napisał(a)

...=11,2 oma.
No pisałem, że potrzebuje opór ok. 10 ohm

0

P=U^2/R przy 5V i 10R wychodzi 2,5W opornik/potenciometr.
Jeżeli nie dysponujesz takim możesz zrobić sobie prosty "wzmacniaczyk" na tranzystorze lub zastosować pwm aby sterować jasnością świecenia - takie rozwiązanie było by bardzo trafne jeśli chodzi tu o połączenie z tak zaawansowaną elektroniką jaką jest komputer :-)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1