Wątek przeniesiony 2023-07-30 13:50 z Hardware/Software przez Althorion.

LK-99 - nadprzewodnik w warunkach normalnych

0

Cześć, słyszeliście już o tym?
Nie wiem sam trochę, jak do tego podejść i jak wpłynie to na nasze życie oraz pracę o ile informacje zostaną potwierdzone.
Umieszczam w software/hardware bo potencjalnie temat jest hardware'owy.

Zapraszam do dyskusji.

0

Obejrzyj astrofaze, na razie nie ma co się podniecać za bardzo

0

Wiadomo, że póki temat nie jest potwierdzony to nie ma się co podniecać, ale jednak wnioski patentowe poszły i cały świat próbuje to potwierdzać. Stąd, zaproszenie do dyskusji, od tego jest forum 😛

0

A więc odpowiadając na pytanie jeśli się potwierdzi to co będzie, to moją odpowiedzią jest również powyższy film.

0

Moja szklana kula powiedziała że potrzeba czasu i dowodów :D

0

Nawet jeśli nie byłby to nadprzewodnik, a przewodnik prawie idealny to i tak byłoby to super osiągnięcie.
Nie wiadomo też czy da się z tego zrobić przewód. No ale pożyjemy, zobaczymy. Pamiętam już z 5 takich patentów i wszystko po czasie zostało obalone.

1

Z tego co czytam to był live gdzie jacyś naukowcy odtwarzali to i zakończył sie powodzeniem natomiast nadal nie ma potwierdzenia czy to nadprzewodnik czy bardzo silny diamagnetyk.

0

@jurek1980: biorąc pod uwagę, że to ołów/miedź to szanse na to są raczej wysokie, bo obydwa metale mają wysoką plastyczność. Pytanie tylko czy będzie się to dało zrobić przy zachowaniu tej niby nadprzewodzacej struktury wewnętrznej 😉
Ewentualnie są jeszcze kompozyty, gdzie np. w miedzianej osnowie byłby ten temat.
Exciting.

0

Na zdjęciach i filmach bardziej wygalda to na substancje stałą i kruchą. Przewody dla dużych linii energetycznych muszą być plastyczne, odporne na rozszerzalność temperaturową. Poczekajmy. Zoabczymy.

0

@jurek1980: na przewody to raczej nie ma co liczyć i trochę by to sensu nie miało natomiast... taka bramka logiczna oparta na tym? Tranzystor znany z półprzewodników już nie przejdzie bo jednak tam opór jest ważny ale pewnie jakoś inaczej da się to ogarnąć i tym samym zmniejszyć zużycie prądu i wydzielanie ciepła.

0

No właśnie @ehhhhh cały pic jest by stworzyć przewody dla sieci energetycznych które by redukowały drastycznie zużycie. Żeby powstał z tego półprzewodnik to musiałoby mieć to inne właściwości. A tym bardziej by powstał z tego układ scalony.

0

@jurek1980: nie, nadprzewodnik pierwsze zastosowanie będzie miał przy komputerach kwantowych i szybkich kolejach gdzie już obecnie są wykorzystywane nadprzewodniki ale by były nadprzewodnikami trzeba schładzać je do prawie 0 Kelvina, zastosowanie materiału który jest nadprzewodnikiem w tmp pokojowej zmniejsza drastycznie poziom skomplikowania tych urządzeń jak i koszt wytworzenia. Zanim coś takiego dotrze do sieci energetycznej to minie ze 40 lat.

2

Ja bym obstawiał rezonans magnetyczny przed komputeryzacją. Chłodzenie stałych elektromagnesów to kilka kilowatów, i to musi chodzić cały czas, bez najmniejszej przerwy; a przy obrazowaniu się rozkręca nawet do kilkudziesięciu kilowatów. Zbicie tego to nawet nie tylko kwestia bezpośredniej oszczędności na rachunkach, ale i znacznie mniejsze wymagania odnośnie sieci elektrycznej, generatorów zapasowych, systemów bezpieczeństwa…

1

@ehhhhh: półprzewodnik ma inne właściwości niż nadprzewodnik. Zasadniczo chyba jeszcze nigdy nie udało się połączyć właściwości jednego i drugiego.
O ile kiedyś czytałem o jakimś procesorze testowym który w temperaturze zbliżonej do zera Kelvina działa jakby był z nadprzewodników to zasadniczo gryzie mi się to z koncepcją zrobienia tranzystora. Po prostu w nadprzewodniku te elektrony mają inaczej się poruszać.
Chyba tylko połączono jakieś warstwami co zredukowało zużycie energii.

0

@jurek1980: zauważ że nigdzie nie napisałem, żeby zrobić tranzystor na nadprzewodniku tylko napisałem, że bramki logiczne, znając życie da się zrobić to inaczej niż na tranzystorach. a w kompach kwantowych tam to już jest zupełnie inaczej i tak jak napisałem już w obecnych wykorzystują nadprzewodniki.

edit. i z tego co widzę da się zrobić bramki logiczne na nadprzewodnikach i tak jak mówiłem nie ma tam tranzystorów ale nie są one potrzebne.

1

@ehhhhh: no bramki logiczne są z tranzystorów. W komputerach kwantowych jest zupełnie inaczej, ale powiem szczerze, że kwantowych nie ogarniam. Stany kubitów, macierze stanu jako reprezentacja działania bramki.
Nie mniej w podejściu kalsycznym chyba nie da się z nadprzewodników zrobić bramek logicznych.

0

@jurek1980: przeczytaj jeszcze raz co napisałem, nie potrzebujesz tranzystorów by zrobić bramki logiczne, to jest warstwa ponad tranzystorami a z czego się składa nie ważne ważne żeby interfejs się zgadzał i tak tez jest na nadprzewodnikach. Masz bramki logiczne ale zbudowane z czegoś innego niż tranzystory.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1