Język do przekształcania zebranych danych (liczbowych/tekstowych) - Haskell?

Odpowiedz Nowy wątek
2019-10-25 19:24
0

Hej, tym razem ja z małym pytaniem. Jak to niewłaściwe forum, to proszę o przeniesienie.

Mam dane zebrane z pewnych miejsc za pomocą Go/Python, są to dane tekstowe - np. jakieś słowa kluczowe lub liczbowe np. kursy walut, itp. Muszę je sporo poprzekształcać, zanim coś z nimi zrobię (np. zapiszę do bazy); i tak z cyfr coś potrzebuję poobliczać na podstawie pewnych wzorów, z kolei słowa kluczowe posprawdzać pod jakimś kątem (czy jakiegoś ciągu nie zawierają), może coś w nich pozmieniać itp.

Tu się właśnie zastawiam, czy np. nie jest zasadne użycie innego języka programowania, który jest lepiej dostosowany do tego, aniżeli np. Go lub Python, zwłaszcza mam tu na myśli np. Haskella, bo dosyć mi się to funkcyjne podejście w nim podoba i wydaje mi się, że w np. Go to się zaifuję na śmierć, w lepszym przypadku wynajdę liba, który rzuci mi structa, z którego dane mogę pozbierać jakąś metodą. A Haskell wydaje się taki stworzony do takiego podejścia (wniosek połowicznie mój - trochę sieci już obszukiwałem). Oczywiście doceniam dobry system typów (bardziej) jak i statyczną binarkę (mniej)

Oczywiście, spokojnie mogę mieć np. mikroserwis w Haskellu, który będzie zbierał dane od tego w Go, tutaj ogromnej wydajności być nie musi, bardziej mi zależy na użyciu odpowiedniego narzędzia do tego odpowiedniego zadania.

Macie jakieś doświadczenia w tej materii, coś możecie doradzić?

@jarekr000000 ty jesteś funkcyjny czarownik z tego co się zorientowałem, jaka jest Twoja opinia?

Pozostało 580 znaków

2019-10-25 19:42
2

Nie widzę powodów, aby nie użyć do tego Pythona, nie "Zaifujesz" się na śmierć, bo Masz list comprehension, generator expression, i gotowe biblioteki do tych celów: numpy, scipy, pandas, nltk.


Bez wątpienia jest to jakaś bezpieczna alternatywa :) - TurkucPodjadek 2019-10-25 20:12

Pozostało 580 znaków

2019-10-25 20:09
2019-10-25 20:10
2

Nie mam wielkiego doświadczenia - parsowanie w Haskellu przerabiałem kiedyś na kursie haskella i tyle, to faktycznie jeden z mocnych punktów tego jezyka. Jakkolwiek moim zdaniem siła widoczna jest wtedy kiedy przerabiasz jakieś dane drzewiaste, język, masz bnf itp. Dla płaskich danych tablicowych nie widze tej przewagi, a jak nie jesteś bardzo w monady i aplikatywy to będziesz trochę cierpiał. Tym niemniej: ifów nie będzie i może być fajna szkoła.


Bardzo lubie Singletony, dlatego robię po kilka instancji każdego.

Pozostało 580 znaków

2019-10-26 13:53
0

AWK jest stworzony do takiej pracy (i dostępny OOtB na praktycznie każdym *niksie). Ogólnie to dużo zależy jakie są to dane, w jaki sposób będą dostarczane, jakiego typu będą to operacje, oraz jak ciężko obliczeniowo one będą.

edytowany 1x, ostatnio: hauleth, 2019-10-26 13:54

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0