Włącznik sterowany zdalnie (radio, bluetooth, cokolwiek)

0

Cześć,

nie byłem pewien czy tutaj czy hardware, ale w opisie jest, że elektronika tu, więc pytam tu.

Od jakiegoś czasu mam Rasberry Pi, obecnie służy jako Centrum Mediów z OpenElec na pokładzie, ale chciałem go wykorzystać do 1. nauki elektroniki/niskopoziomowych... rzeczy, 2. wprowadzenia jakiejś automatyzacji w mieszkaniu (np. zdalne wyłączanie świateł).

Generalnie plan miałem taki, żeby komunikować się Raspberry Pi w dowolny sposób (jest podłączone do wifi więc to akurat jest część trywialna), do RPi będzie podłączone urządzenie działające jako nadajnik (bluetooth/radio/cokolwiek) - natomiast gdzieś w okolicach włącznika światła byłoby inne urządzenie - odbiornik, który by zamykał/otwierał obwód w zależności od sygnału nadanego przez nadajnik. W jaki sposób pogodziłbym zwykły fizyczny włącznik z tym zdalnym jeszcze nie wiem, ale uznaję to za detal, nieistotny na tym etapie.

Problem jest w tym, że nie mogę nigdzie znaleźć takiego urządzenia, co to zdalnie może zrobić On/Off. Są różne systemy gniazdek sterowanych za pomocą radia, ale nigdzie nie znalazłem konkretnego włącznika/wyłącznika sterowanego zdalnie (takiego gołego, żeby można było do niego podłączyć co się chce).

Możliwe również, że mój pomysł jest do bani u podstaw, wszelkie propozycje innego podejścia do tego problemu są mile widziane (tylko jeden warunek - musi być zdalnie, nie chcę ciągać kabli po całym mieszkaniu).

2

To zależy czy lubisz się dłubać w elektronice czy też nie.
Rozwiązanie 1 (zero dłubania)
Kupujesz łącznik elektryczny Zigbee (coś takiego http://elektrodo.pl/lacznik-pojedynczy-300w-zigbee-legrand-niloe-p-10249.html)
Po stronie RP podłączasz Zigbee USB stick http://www.telegesis.com/product_range_overview/etrx3_usb.htm

Rozwiązanie 2 (trochę trudniejsze)
Kupujesz moduły Zigbee (polecam firmę telegesis, moduły są do kupienia w maritexie) o takie: http://www.telegesis.com/product_range_overview/etrx3_zigbee_module.htm
Po stronie RP podłączasz je do uarta, natomiast po stronie wykonawczej wystarczy zasilanie + driver, czy to w postaci tranzystora, triaka czy przekaźnika.

Rozwiązanie 3(najtrudniejsze, ale najtańsze)
Moduły na pasma 433 lub 868MHz, są stosunkowo tanie, ale dość trudne w obsłudze (nie masz tak jak w Zigbee prostych komend AT, tylko wszystkie rejestry musisz poustawiać sam)
Fajne jest to, że RP posiada sprzętowy kontroler SPI, także RFM12B możesz podłączyć bezpośrednio (sprawdzone, robiłem komunikację tymi modułami właśnie na RP) Niestety po drugiej stronie musisz oprócz transceivera postawić kawałek mikrokontrolera i oczywiście blok wykonawczy + zasilacz.

Wszystko opisane przeze mnie metody umożliwiają komunikację w obu kierunkach. Możesz bawić się jeszcze tańszymi sposobami typu nadajnik + odbiorniki (popatrz na ofertę aurel) lub podczerwień.

0

Dzięki za szybką i wartościową odpowiedź.

Ad. 1
To rozwiązanie sobie daruję. Idealne dla kogoś kto chce mieć to po prostu działające, ale ja chętnie podłubię, może się czegoś nauczę :)

Ad. 2
Jeśli dobrze rozumiem, powinienem kupić moduł Zigbee, który podłączę do RPi i drugi, który będzie gdzieś przy włączniku światła (przy założeniu, że w tej chwili rozpatrujemy wyłączanie tylko jednego konkretnego światła) i będzie on podłączony do np. tranzystora. Do tranzystora będą również podłączone przewody od światła (czy mając odpowiedni tranzystor w ogóle jest to możliwe, czy w tym punkcie potrzeba czegoś więcej ze względu na duże napięcie?) - dzięki temu moduł będzie mógł włączać/wyłączać światło w zależności od tego czy poda napięcie na bazę tranzystora. Dobrze to rozumiem?

Ad. 3
Obawiam się, że ze względu na mizerną wiedzę z elektroniki z tym rozwiązaniem sobie nie poradzę. Zwłaszcza, że mam wrażenie, że mało jest przystępnych informacji w tym zakresie.

Czyli pójdę drogą nr 2 :) Prosiłbym tylko o informację, czy dobrze zrozumiałem jak to ma działać.

2
mk napisał(a):

Ad. 2
Do tranzystora będą również podłączone przewody od światła (czy mając odpowiedni tranzystor w ogóle jest to możliwe, czy w tym punkcie potrzeba czegoś więcej ze względu na duże napięcie?)

Tranzystorem możesz włączyć przekaźnik elektromechaniczny i jego styki wykorzystać do włączania innych odbiorników zasilanych z sieci ~230V.
Zamiast przekaźnika i tranzystora możesz wykorzystać triak i optotriak (jako izolację galwaniczną) W załączniku przesyłam schemat. Wartości rezystorów wynoszą 330ohm.
user image

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1