Układy programowalne FPGA - zajmował się ktoś tym?

0

Witam!

Zajmował się ktoś z Was układami programowalnymi FPGA? Na uczelni właśnie przerobiliśmy podstawy takich układów. Fascynuje mnie, że można za ich pomocą wykonać dowolny układ cyfrowy, nawet własny mikroprocesor. Niestety nie jestem na kierunku elektronika (tylko informatyka) i więcej już nas nie będą o tym uczyć. Aczkolwiek wydaje mi się, że jest to bardzo ciekawe i chciałbym coś w tym zrobić.

Znalazłem już na allegro gotowy układ programowalny z PFGA z dodatkowymi podzespołami (przyciski, diody, wyświetlacz segmentowy), zegar wewnętrzny 500 MHz... 300 zł. Wygląda bardzo interesująco. Ciekawi mnie czy dałoby się wykonać niektóre obliczenia szybciej od współczesnych procesorów PC. Warto zwrócić uwagę, że można by było mocno zrównoleglić niektóre operacje...

Niestety ciężko znaleźć w sieci dobre kursy poświęcone językowi VHDL. Najlepiej takich rzeczy uczą na uczelni - często wykładowcy tłumaczą trudne rzeczy w prosty sposób, a większość książek jest dość trudna do zrozumienia jeśli się nie jest elektronikiem (nas uczono tylko podstaw elektroniki cyfrowej).

Co o tym myślicie? Znacie jakieś dobre kursy/książki poświęcone tym zagadnieniom?

0

Tu spotkasz fachowców i zapaleńców: http://www.elektroda.pl/rtvforum/forum96.html

0

Uklady FPGA to super sprawa! Akurat w moim skromnym elektronicznym zyciu mialem do czynienia tylko z jednym ukladem, był to produkt firmy Xilinx, symbolu nie pamietam, ale pochodzi on z rodziny Spartan 3, budowałem na nim oscyloskop cyfrowy, polaczony z mikrokontrolerem arm -9 z postawionym na nim systemem linux.

Sebastian_1986 napisał(a)

Ciekawi mnie czy dałoby się wykonać niektóre obliczenia szybciej od współczesnych procesorów PC. Warto zwrócić uwagę, że można by było mocno zrównoleglić niektóre operacje...

PC wymieka przy FPGA. Wyobrazmy sobie sytuacje, ze robimy analize strumienia wideo w czasie rzeczywistym (niewazne co robimy z tym obrazem :P ) mozemy zaimplementowac w strukturze fpga rdzen procesora odpowiedzialnego za kodowanie/dekodowanie obrazu, drugi procesor w tej samej strukturze moze wykonywac operacje na tym obrazie. No i oczywiscie z jednej strony dane wchodza swiatlowodem, a z drugiej wychodza np przez usb :D Wszystko pieknie w sposob sprzetowy, bez najmniejszego wysilku :)
Proponuje zainteresowac sie takze procesorami 32bit z rdzeniem ARM. FPGA oraz ARM sa na topie dzisiejszej elektroniki, każdy ma je nawet w swojej kieszeni (tel. kom.)
Szkoda, ze Polskie zasoby tego tematu nie sa zbyt szerokie, ale warto szukac, chocby na elektrodzie jak wspomnial kolega wyzej. Polecam rowniez strony: www.kamami.pl, www.ep.com.pl, www.mikrokontrolery.net

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1