Fortepian w Javascript.

0

Ogólnie, jak zapewne wiecie lub nie, fortepian ma 88 klawiszy. Jako fan tego instrumentu oraz zupełny Epimeteusz jeśli chodzi o zapis nutowy pomyślałem że stworzę klawiaturę w HTML, i przyporządkuję kolejnym klawiszom określone znaki z klawiatury od PC. Tu pojawia się problem.Zarówno w alfabecie łacińskim nie ma tylu liter by je przyporządkować, podobnie znaki numeryczne są ograniczone do 10 cyfr. Jak to byście rozwiązali? Kombinując cyfry i litery tak by na przykład 1a odpowiadał danemu dźwiękowi, czy może lepiej klawisze przyporządkować jedynie liczbom i na przykład inne dźwięki przypisane jako 1 i 11 by były rozróżnione jedynie dzięki spacji?
Dodatkowo. Lepiej dźwięki nagrać samemu i gdzieś zahostować a potem przywołać czy może lepiej pobawić się z jakimś audio api?

0

(Liczby + cyfry + znaki specjalne) * shift * alt powinno wystarczyć ;-)

Pomijając oczywiście fakt, że będzie to turbo niewygodne, no ale cóż - klawiatura nie została stworzona w celu zastąpienia klawiszy keyboardu, więc musi dać radę.

Lepiej dźwięki nagrać samemu i gdzieś zahostować a potem przywołać czy może lepiej pobawić się z jakimś audio api?

Dla celów amatorskich wystarczyłoby nagrać każdy dźwięk osobno i potem odtwarzać - takie TruePianos, z drugiej strony, przypuszczam że działa na nieco bardziej wyrafinowanej zasadzie.

0

Tak sobie teraz myślę, że to nie musi być symulator gry w czasie rzeczywistym. Można równie dobrze zrobić to w ten sposób że zapisuje się cyfry wpierw brzdąkając na osobnym polu a potem można by było taką kompozycje wysłuchać za pomocą programu który by spełniał funkcje pianisty

0

Jak najbardziej - jednak w tym całym problemie najtrudniejsze jest samo generowanie / odtwarzanie dźwięku, nie sposób wprowadzania danych :-)

Z innej beczki: w przypadku zapisu z wykorzystaniem cyfr jak chciałbyś opisywać długość trwania dźwięku?
Pomijając takie rzeczy jak BPM czy akcentowanie.

0

Tu jest kolejny problem, nie mniej myślę że dałoby się go załatwić po prostu mierząc ile czasu trwa dźwięk po naciśnięciu klawisza na prawdziwym fortepianie i ustawić ją jako domyślną.. Problem byłby jednak taki czy nakładające się na siebie różne dźwięki będą odpowiadały rzeczywistości instrumentu czy wyjdzie z tego jakiś potworek.

0

W aplikacji FL Studio (a przynajmniej w jakiejś starszej wersji) można było grać na klawiaturze jak na fortepianie. Możesz sprawdzić jak tam to było rozwiązane. A co do zapisu nut za pomocą liter i cyfr to chyba nie warto wymyślać sposobu zapisu od nowa tylko wzorować się na Trackerach, lub nawet takiej aplikacji użyć zamiast tego nowego rozwiązania.
Tu akurat oba zagadnienia jednocześnie: http://sonantlive.bitsnbites.eu/

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0