MVC - wypożyczalnia samochodów - czy dobrze rozumiem ten wzorzec?

0

Cześć.
Przyszedł czas, żebym zrobił coś "poważniejszego". Postanowiłem zrobić wypożyczalnię samochodów z bazą danych.
Poczytałem trochę o wzorcu projektowym jakim jest MVC (model-view-controller). I tutaj powstaje pytanie, czy dobrze to rozumiem.

W jednym folderze będe miał modele czyli np: auto, klient, pracownik.... i chyba nie ma więcej modeli tutaj? Czy coś jeszcze można wymyślić. I tutaj metody takie jak getName czy setName.

W drugim folderze będzie widok: nie uczyłem się gui, więc będzie to na zasadzie system.out.print, tutaj chyba idea jest najprostsza wyświetla daną rzecz. I tutaj metoda np taka jak displayAvaibleCars.

W trzecim folderze będzie kontroler i tutaj nie do końca rozumiem, co on ma przykładowo robić?

Osobno folder na bazę danych, tam klasa z metodami takimi jak insertNewCar czy coś takiego. I tutaj rozumiem, że model np. za pomocą metody get pobiera właśnie te dane z bazy?

Przeglądałem już masę stron, ale nie rozumiem do końca dalej tego.

1

MVC to wzorzec warstwy prezentacji, chociaż określany również mianem wzorca projektowego/architektury co nie całkiem ma rację bytu. MVC jest kojarzony z technologiami webowymi, ponieważ tam jest przede wszystkim wykorzystywany. Istnieją również inne wzorce jak MVVM oraz MVP. Pierwszą rzeczą którą musisz wiedzieć to fakt, iż model to nie tylko model dziedziny, ale również cała logika biznesowa. Czyli w tym przypadku nie tylko suche encje jak Klient, Pracownik etc., ale również klasy zawierające metody umożliwiające wprowadzenie nowego samochodu (to co stwierdziłeś, że umieścisz dalej). Druga sprawa wzorce wastwy prezentacji to nie tylko podział na "foldery", ale również zależnie od koncepcji czasem osobne projekty.Trzecia sprawa to osobiście uważam, że za wcześnie dla Ciebie na używanie jakiegokolwiek ze wzorców MVC, MVP czy MVVM, szczególnie, że piszesz aplikacje konsolowe. Kiedy będziesz się uczył nowych technologii wspierających dany wzorzec (MVC - web, MVVM np. WPF - .NET, Android) lepiej widać sens wykorzystania takiego wzorca.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1