Praktyczny przykład serializacji

0

Hejo, czytam nieco o serializacji i póki co im więcej o niej czytam tym mam wrażenie, że mniej o niej wiem. Jakoś nie odnajduję praktycznego zastosowania jej w programowaniu apikacji webowych w PHP. Czy mógłby mnie ktoś nakierować i przedstawić jakiś prosty przykład z życia wzięty, na co mi ta serializacja? Oczywiście teorię książkową znam, że to proces zachowania stanu obiektu w dowolnej lokalizacji, zarówno w postaci plików fizycznych, jak i wartości zmiennych. Tylko co z tego wynika? Czy serializacja jest niezbędna i konieczna i potrzebna jak 2+2?

0

Czy serializacja jest niezbędna i konieczna i potrzebna jak 2+2?

No zależy do czego, bo nawet 2+2 nie jest potrzebne do wszystkiego...
Serializacja jest potrzebna właśnie wtedy, gdy chcesz obiekty przechowywać np. jako pliki. Standardowo w webówce nie jest to potrzebne w ogóle, ale zdarzyło mi się np. pracować nad stroną, która była generalnie kreatorem deklaracji PIT. Na koniec zbierania informacji trzeba było użytkownikowi wysłać plik XML zgodny z XSD wydanymi przez MF (oraz wersję PDF, ale to oddzielna historia). Można by niby wtedy latać po obiekcie i "ręcznie" tworzyć node'y tego xmla. A można opatrzyć po prostu klasę i jej pola odpowiednimi atrybutami i gdy przyjdzie co do czego tylko wywołać metodę "serialize". Plus taki, że wczytanie deklaracji z pliku xml było równie proste.

Teraz w sumie używam serializacji przy pracy z dokumentami Worda, które pod spodem są tak naprawdę xmlami w formacie Open XML. Mam np. klasę ContentControl, na której sobie działam (wypełniam treścią itd.), a jak już kontrolka jest gotowa to robię jej serialize i wpinam w xml dokumentu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1