C++ Literatura do nauki

0

Witam.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć: tak wiem, były już takie tematy, używałem opcji szukaj. Niestety żaden z nich mnie nie usatysfakcjonował (większość była stara a informacje sprzeczne).

Do rzeczy: chciałbym się nauczyć programowania W C++. Zupełnie zielony nie jestem (mam jako-takie pojęcie o Delphi, które bądź co bądź przypomina C++) ale mimo wszystko chciałbym znaleźć jakieś dobre, kompleksowe źródło wiedzy, zaczynające od podstaw (tak chyba najlepiej). Może (a nawet powinno) być to grube, wielotomowe, rozbudowane - byle tylko było przystępnie napisane, bym nie musiał googlować co 5 minut by dowiedzieć się co autor miał na myśli...

Zrobiłem przegląd narzędzi i mój wybór padł na Visual C++ od MS (konkretnie darmowa wersja Express 2010. Nie posiadam Win 8, więc 2012 nie używam).

Moja prośba jest taka, byście udzielili mi rady. W księgarniach pełno literatury zalega i ciężko coś wybrać. O jednych książkach ludzie piszą że zbyt trudne, o innych że przestarzałe albo nudne itp. Jeżeli posiadacie jakieś osobiste doświadczenia albo wiedzę w tym zakresie, bardzo proszę o pomoc. Najlepiej gdyby te książki były napisane w oparciu o wybrany przeze mnie kompilator, ale to nie jest konieczne.

PS. Wiem że można znaleźć w necie różne kursy, ale jednak co książka to książka...

Pozdrawiam.

0

Symfonia, chyba kazdy poleca.
btw. uzywam VS'a 2012 na win7 ;)

0

Ja np. uczyłem się z Język C++. Szkoła programowania co też mogę polecić. Co do Visual C++ nie jestem przekonany jeśli miałoby to być środowisko do nauki. Lepsze będzie Code::Blocks i nauka "czystego" C++(czystego, mam na myśli takiego C++ jak w standardzie).

pozdrawiam.

0

"Symfonia C++ Standard" Grębosza? Tak, czytałem o niej sporo dobrego i sam skłaniałem się do tej pozycji. Jeżeli nie będzie innych propozycji, to zapewne właśnie na nią się zdecyduję.

davemajster - A możesz rozwinąć? Czym się różni "czyste" C++ od "nieczystego"?

VC++ wydał mi się najbardziej "profesjonalny", toteż postanowiłem przyzwyczajać się do niego od samego początku, by potem nie mieć problemów z ewentualną migracją.

0

Polecam tę: http://helion.pl/ksiazki/jezyk-c-szkola-programowania-wydanie-vi-stephen-prata,cppri6.htm

1200 stron, kilka błędów, ale pisana przez osobę kompetentną. Zawiera naprawdę sporo :)

0

Ta "Szkoła..." też fajna (tak wnioskuję z opisu i komentarzy ludzi). Z drugiej strony może być troszeczkę zbyt "zaawansowana", skoro jest to ponoć podręcznik akademicki...

PS. Ile jest prawdy w takim stwierdzeniu: "Opanujesz ten materiał i możesz mówić że znasz C++"? Ta książka faktycznie jest tak kompleksowa?

0

Ja mam tą: http://helion.pl/ksiazki/jezyk-c-pierwsze-starcie-zbigniew-koza,jcppps.htm

I jestem zadowolony. Jeżeli c++ to nie twój pierwszy język, to ta książka się nada.

0
Crow napisał(a):

Ta "Szkoła..." też fajna (tak wnioskuję z opisu i komentarzy ludzi). Z drugiej strony może być troszeczkę zbyt "zaawansowana", skoro jest to ponoć podręcznik akademicki...
Nie jest zaawansowana, czlowiek z przecietnym IQ nauczy sie podstaw z kazdego podrecznika, czy to Prata czy Grebosz czy Eckel. To jest naprawde obojetne.

Crow napisał(a):

PS. Ile jest prawdy w takim stwierdzeniu: "Opanujesz ten materiał i możesz mówić że znasz C++"? Ta książka faktycznie jest tak kompleksowa?
Nie, nie mozesz tak mowic. Przynajmniej jesli nie chcesz byc wysmiany :)

Co do IDE/kompilatora - OBOJETNE! W ksiazkach masz opisany Standard C++ i tak bedziesz pisal. Kazdy kompiler dodaje od siebie jakies funkcjonalnosci, np. VLA w gcc. Po prostu stosuj sie do podrecznika, kombinuj i dzialaj. Visual jest na prawde rozbudowany i wiekszosc osob w pracy z niego korzysta, przynajmniej z tych co znam, wiec im szybciej go opanujesz tym w sumie lepiej. Chociaz ja do nauki polecalbym raczej vim/nano/mcedit, ale nie bierz za bardzo tego do siebie ;

0

Dzięki, takie bardziej życiowe porady też są ważne ;). Chyba skuszę się na tego Prata. Głównie dlatego że najnowsze wydanie jest z 2012, a Symfonia bodaj z 2009.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1