doc a docx

1

Potrafi ktoś powiedzieć czym się różni doc od docx i generalnie o co w tych formatach chodzi poza tym że Microsoft ściska informacje o nich pod poduszką bo nić nie mogę znaleźć w sieci o nich.

0

Generalnie różnią się tym że DOC to format w pełni "zamknięty" (przynajmniej w teorii, inne programy np open office mogą go otwierać i nikt konsekwencji nie wyciąga), natomiast docx jest oparty o xml-a i zatwierdzony przez ISO (też w teorii bo wersja ISO różni się od Microsoftowej między innymi formatem zapisu daty. Do certyfikacji zgłosił go sam Microsoft, ale musiał wprowadzić poprawki których jego office nie uwzględnia). Informacji o docx szukaj pod "hasłem" openxml (tak się nazywa wspomniany standard, ten zgodny z ISO). Swoją drogą chyba nie ten dział a nawet nie to forum.

0

OpenOffice jakoś kiepsko ten format otwiera (docx). Skończyła mi się już 30-uruchomieniowa licencja na Worda ale odkryłem że w WordPad'zie działa całkiem, całkiem.

0
EDEKzDomuKREDEK napisał(a)

Potrafi ktoś powiedzieć czym się różni doc od docx i generalnie o co w tych formatach chodzi poza tym że Microsoft ściska informacje o nich pod poduszką bo nić nie mogę znaleźć w sieci o nich.

Ta, ban na Google i Wikipedię. ;]

2

Oba formaty są otwarte - Microsoft opublikował specyfikację.

Formaty „bez x” (doc, xls, ppt) są starsze, używane przez Microsoft Office w wersjach 97 do 2003. Wcześniej też te pliki się tak nazywały, ale format ich był inny.

W wersji 2007 zmieniono formaty plików, i dodano x na końcu rozszerzenia dla odróżnienia (docx, xlsx, pptx).
Wewnętrznie docx itp. to plik formatu .zip, w którym spakowano różne pliki na które składa się dokument (sformatowany tekst jest w XML-u, ale obrazki np. w PNG — dzięki temu łatwiej jest wyciągnąć obrazek z docx niż z doc).

Dzięki kompresji ZIP ten sam dokument jako docx jest zazwyczaj mniejszy niż doc.

Zmień rozszerzenie docx na zip i zobacz co jest w środku.

Do starszych wersji Office'a (2000-2003) istnieje dodatek pozwalający na otwieranie i zapisywanie nowych formatów.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0