Chce sie nauczyc asemblera

0

witam che się nauczyć programować w asemblerze szukam jakiejś dobrej lektury nie chodzi mi o kursy, video itp. tylko o podręcznik w którym będzie wszystko opisane od podstaw mam już pojecie o programowaniu ale w innych językach teraz chciałbym sam dla siebie nauczyć się tego języka jakim jest asembler lecz nie wiem w której książce będzie najlepiej wyjaśnione bardzo proszę o pomoc w formie podania tytułu dobrej książki którą mógłbym kupić na allegro z góry wielkie dzięki

2

http://rudy.mif.pg.gda.pl/~bogdro/
ewentualnie (jeśli chcesz coś kupować) polecam "Zrozumieć Asembler" Jeffa Duntemanna

0

To zależy jakiego asemblera chcesz się uczyć - jak chcesz pisać programy konsolowe to będziesz musiał nauczyć się asemblera 16bitowego który troszkę różni się od tego nowego dla procesorów 32bitowych(chodzi min. o tryby adresowania).
Mogę ci polecić np. to: http://helion.pl/ksiazki/asem[...]ie-ii-randall-hyde,asesz2.htm

Tylko że ta książka nie opisuję czystego asemblera tylko asembler HLA( stworzony przez autora książki) - ale nie sądzę aby ci to jakoś przeszkadzało. Jak chcesz to na helionie jest przykładowy rozdział tej książki:
http://pdf.helion.pl/asesz2/asesz2-3.pdf

Jak nie masz kasy a znasz angielski to możesz pobrać sobie całą książkę ze strony autora:
http://www.artofasm.com/Windows/index.html

0

To znaczy pomyliłem się pisząc że jeśli zechcesz pisać programy konsolowe to będziesz musiał uczyć się asemblera 16-bitowego. Szesnastobitowy asembler obsługuję stare tryby adresowania używane w systemie DOS. Zamiast pisać "programy konsolowe" powinienem był napisać "programy dla systemu DOS"...

0
  1. Oczywiście nie trzeba kodzić w 16 bitach, aby mieć aplikację konsolową.
  2. 16 bit to staroć, polecam się tego w ogóle nie uczyć.
  3. Znajomość angielskiego jest niezbędna (ha, w ogóle w IT to jest wymóg).
  4. Na początek jednak fajnie byłoby mieć coś po polsku, tutaj: http://edu.i-lo.tarnow.pl/inf/prg/002_winasm/index.php jest przetłumaczony kurs Iczeliona dla WinAPI dla MASM32
  5. Mimo iż najwięcej chyba materiałów jest dla MASMa i NASMa to ja jednak polecam FASMa :) TASMa omijaj, bo to staroć.
  6. HLA się nie ucz, wybierz normalne asemblery.
  7. Jeśli zależy ci na maksymalnie zoptymalizowanym kodzie to nie zapomnij zajrzeć na: http://www.agner.org/optimize/ jak już będziesz mniej więcej obcykany w asmie.

Wszystkie rady są pod założeniem, że chcesz programować pod architekturę Intel x86 i system MS Windows.

0

Jeśli nie chcesz się uczyć HLA to się nie ucz ale książkę "Asembler sztuka programowania" polecam. Tam są niektóre rzeczy fajnie wytłumaczone. np Rodział 5 omawia działanie funkcji - tworzenie rekordu aktywacji, adres powrotu funkcji, odkładanie argumentów funkcji na stos - dzięki temu można dowiedzieć się jak działa wywołanie funkcji od środka.

Polecam też debuger OllyDbg - możesz sobie napisać program w języku C i zobaczyć jak został on skompilowany przez gcc albo inny kompilator, prześledzić pracę danego programu krok po kroku.

Jeśli chcesz to dobrze obczaić to polecam dodatkowo tutoriale Leny:
http://tuts4you.com/download.php?list.17

0

dziękuje wszystkim za odp. postanowiłem zakupić sobie książkę asembler sztuka programowania czy ta książka jest warta tej ceny dobrze jest wyjaśniony asembler od podstaw a co znaczy że nie jest opisany czysty asembler tylko HLA?

0

ten HLA nie wiele różni się od innych asemblerów - książka jest fajnie napisana. Jak poznasz HLA to i z innymi nie będziesz miał kłopotów. Zresztą to nie ważne jakiego asemblera będziesz używał.

0

Zresztą możesz sobie pobrać książkę w wersji anglojęzycznej ze strony autora - udostępnia ją za darmo.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0