Wielu początkujących użytkowników ma problem z prawidłowym i rzeczowym tytułowaniem wątków. W tym poście zamierzam zaprezentować kilka wskazówek odnośnie tego jak prawidłowo tytułować wątki na forum, tak, aby korzystanie z forum było przyjemniejsze.

Dlaczego prawidłowe tytułowanie wątków jest tak ważne?

► Rzeczowe nazewnictwo pomaga użytkownikom oszczędzać czas. Czy nazwanie wątku pomocy jest jednoznaczne z jego treścią? Czy mówi coś o temacie poza tym, że autor potrzebuje pomocy? W 90% przypadków autor potrzebuje pomocy.

► Właściwe tytułowanie wpływa na lepszą indeksację w wyszukiwarce (nie tylko tej na forum), stąd inni użytkownicy będą mogli łatwiej odnaleźć Twój wątek zamiast zakładać nowy. Czy szukając czegoś w wyszukiwarce wpisujesz słowo pomoc? Nie sadzę.

► Lepsza identyfikacja problemu: przy dobrym tytule wątku, czytelnicy prościej będą mogli rozpoznać Twój problem, a tym samym - pomoc w jego rozwiązaniu.

Jak tytułować wątki na forum?

► Unikaj jednowyrazowych tematów wątków!
► Nie bój się pisać pełnymi zdaniami!
► Limit znaków w polu temat wątku wynosi aż 100 znaków - wykorzystaj to!
► Postaraj się zawrzeć w tytule jak najwięcej informacji dotyczących Twojego problemu.
► Nie używaj prefiksów w tytule wątków. Zamiast tego używaj tagów!

Przykłady ZŁEGO tytułowania wątków

logowanie
► Problem jednej minuty
► [Delphi] Komponenty Indy
► Ograniczony int???
► Prosta procedura w TSQL
► Opera

Przykłady DOBREGO tytułowania wątków

► Jak zrealizować proces logowania użytkownika w PHP?
► Czy istnieje w Delphi funkcja odwrotna do IncMinute()?
► Skąd mogę pobrać komponent Indy?
► Jak ustawić ograniczenia zakresu dla pola typu int?
► Jak przypisać rezultat zapytania do zmiennej?
► Opera 11.01 - co o niej sądzicie?

Taguj wątki

Nie używaj prefiksów w tytułach wątków! Zwróć uwagę, że mechanizm forum umożliwia tagowanie wątków. Dzięki temu w prosty sposób można odnaleźć podobne tematy. W ten sposób czytelnicy wiedzą także czego dotyczy problem.

Przykładowo: dział Bazy danych na forum zawiera wątki związane z bazami danych i językiem SQL. Nie jest istotne, czy jest to MySQL, DB2 czy Oracle. Lecz wpisując w polu Tagi nazwę systemu bazodanowego, ów tag jest wyświetlany na liście wątków dzięki czemu od razu widać jakiego systemu problem dotyczy.

Można przydzielić max. 5 tagów do danego wątku. Proszę - dobieraj je skrupulatnie. Po co w systemie tagi takie jak pomoc, problem, jak, z itp itd.

Na liście wątków zostanie wyświetlano tylko jeden - najpopularniejszy tag. Reszta będzie widoczna dopiero wówczas gdy użytkownik naprowadzi nań kursorem myszy.

Istnieje prawdopodobieństwo, że mimo, że tag został nadany - nie jest wyświetlany obok tytułu wątku. Jest to celowe działanie. Np. oczywistym jest, że w dziale Java, wątki dotyczą tego właśnie języka programowania. Więc taki tag może zostać pominięty na liście.

Tagowanie może być wyłączone w działach takich jak Off-Topic czy Flame

Korzystaj z komentarzy jeżeli jest to konieczne

Komentarze dostępne są jedynie dla zalogowanych użytkowników. Mogą one wprowadzać dyskusję na boczny tor. Nie odpowiadaj jednak na pytanie zadane w poście poprzez mechanizm komentarzy.

Podziękowania możesz umieszczać pod postem w formie komentarzy

Jeżeli pewien użytkownik pomógł Ci rozwiązać problem i chciałbyś mu podziękować - nie musisz dodawać nowego posta. Możesz za to dodać komentarz pod jego postem! Z prostej przyczyny: taki post nie wnosi nic do dyskusji. A powoduje on odznaczenie wątku jako "nieprzeczytany" dla innych użytkowników forum. Mogą oni pomyśleć, że nowy post zawiera jakieś rozwinięcie dyskusji, tymczasem zawiera jedynie słowo dziękuje.