Skąd wziąć dane z Instagrama do apki mobilnej?

0

Witam forumowiczów, jak w temacie chcę stworzyć apkę na androida (najlepiej w Javie), która potrzebuje publicznych danych z postów na Instagramie użytkownika. Jak podejść do tematu? Po researchu widzę 4 opcje:

  1. Oficjalne API Instagrama, czyli implementacja ich logowania i potwierdzenia permissionów przez użytkownika (nie wiem czy ludzie są chętni logować się przez 3rd party apki nawet z "oficjalnym" logowaniem)
  2. Niepubliczne API Instagrama: restowe i graphql. Znalazłem na githubie kilka klientów, które je wykorzystują, jednak i tak wymagają one access tokenów, co w teorii dałoby się rozwiązać pulą kont do rotowania, aby uniknąć blokad/limitów API. Jednak trzeba wtedy na bieżąco aktualizować wszelkie zmiany w api
  3. Skorzystanie z oferty firmy, które takie dane zbierze za mnie za opłatą
  4. Klasyczne scrapowanie stronki przez np. Scrapy, jednak obstawiam, że Instagram ma wiele technik blokujących takie działanie

Czy znacie jakieś inne sposoby? Jeśli nie, to który z powyższych ma najwięcej sensu zarówno z perspektywy programisty jak i użytkownika?

0

Najpierw sprawdź czy Instagram pozwala na legalne scrapowanie treści bo afaik nie pozwala. Więc tylko dostęp przez API z uwierzytelnieniem w Insta.

Co takiego mają ludzie wrzucający syf na Insta że warto z tego apkę robić?

1

Jak wyżej, sprawdź najpierw prawnie, bo może być tak jak YT, że niby nie wolno blokować reklam ale yt-dlp i invidious hulają aż miło, a możesz spędzić rok na developmencie i po wdrożeniu dostać DMCA w twarz.

Ogólnie spróbowałbym opcje 1, 2, 4 ale w kodzie ładnie oddzielił to interfejsami, tak żeby dało się to łatwo podmieniać. Niestety jeśli Instagram blokuje takie działania to zacznie się zabawa w kotka i myszkę z systemami wykrywania botów, zamiast programowania, więc obawiam się, że jedynie opcja 1 ma sens długofalowo. Jeśli twoja aplikacja jest stricte nakładką na Insta (again, zobacz czy to zgodnie z ToS), to problemu z logowaniem/oauth nie powinno być dla usera.

1

Kolego od razu ci pomogę. Botowanie instagrama na szerszą skalę ( w tym zbieranie dużej ilosci danych scraperami) jest możliwe tylko mając swoją baze fizycznych telefonów i rotowanie nimi + apki do klonowania systemu. Inne opcje są szybko shadow banowane przez instagrama nawet jak sobie hulasz na prawo i lewo nowym proxy i całą resztę zabawek. Tego samego tyczy się Tinder. Znany temat.

0

Dzięki za porady. Wstępnie patrzyłem, że w moim celu wykorzystanie danych publicznych, bez profilowania i danych wrażliwych powinno przejść, ale chyba faktycznie wczytam się bardziej w regulamin. A przy developmencie dużo łatwiej będzie po prostu oficjalnym kanałem dane ściągać, niż kombinować jak obchodzić wszelkie zabezpieczenia.

0
marian pazdzioch napisał(a):

Co takiego mają ludzie wrzucający syf na Insta że warto z tego apkę robić?

Dla mnie i ciebie to zjadanie g... , ale dla wielu niebo

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1