Swift 4 - MVVM + CoreData - pytanie o architekturę

0

Cześć,

pytanie związane z zaplanowaniem aplikacji iOS używając swift4 + MVVC + CoreData.

Aplikacja stworzona w celach edukacyjnych. Użytkownik może dodawać zadania (Tasks) + osoby (Employees), a następnie przydzielać zadanie do danej osoby. Póki co, osoby oraz zadania pozostają w relacji 1 do n tj. jedno zadanie może mieć tylko jedną osobę, ale jedna osoba może mieć wiele zadań.

Użyte jest CoreData w celu przechowywania danych na dysku.

Chciałem stworzyć tą aplikację zgodnie ze wzorcem MVVM.

Obecnie storyboard wygląda tak (Dodałem kilka oznaczeń dla janośći - mam nadzieję, że pomogą):

screenshot-20181202194024.png

Mamy pierwszy ViewController (EnteringViewController) w ktorym mozemy wybrać czy chcemy zobaczyc liste zadan (TaskViewController) czy osób (EmployeeListViewController).
Z listy zadań możemy wybrać zadanie tak, aby móc wybrać osobę do zadania.

Dla list osób stworzyłem EmployessViewModel w którym są rzeczy związane z dodawaniem/usuwaniem/pobieranie osób z coredata.
Dla listy zadan stworzylem TaskViewModel w którym są rzeczy związane z dodawaniem/usuwaniem/pobieraniem zadań z coredata.

W ViewControllerze gdzie możemy przydzielić osobę do zadania potrzebne nam są obiekty obu tych klas. Można je tam przekazać i tak to na razie jest zrobione, ale wydaje mi się ze istnieje lepsze rozwiązanie tego problemu. Być moze trzymanie obsługi CoreData w dwóch różnych ViewModel'ach nie jest dobrym pomysłem?

Mam nadzieję, że opis w miarę zrozumiały. Będę wdzięczny za wszelką pomoc + konstruktywną krytykę.

0

Gdzieś miałem zarąbistego linka tłumaczącego krok po kroku jak powinno wyglądać MVVM + TDD w aplikacji iOS.
Nie będę tego opisywał bo to zajmie sporo czasu. Linka powinienem mieć na innym komputerze, teraz mam problem by to wygooglać.

Koncept MVC alobo i MVVM wydaje się dość łatwy w zrozumieniu, ale z mojej obserwacji wynika, że "zrozumienie" dość znacznie rozbiega się z poprawnym stosowaniem.
Co za tym idzie, dobre materiały do tego znaleźć dość trudno, przy czym spotkanie współpracowników, którzy je zrozumieją i prawidłowo zastosują to przejaw niezwykłego farta (nie tylko w przypadku iOS).

0

Byłbym super wdzięczny Marku. Problem z różnymi tutorialami jest też taki, że wszystkie pokazują przypadek kiedy masz jeden ViewController i do tego jeden ViewModel. Nigdzie nie mogłem znaleźc tutorialu z przykładem, gdzie dwa ViewControllery powinny dzielić te same dane np.

Nawet przykład dobrej aplikacji by wystarczył.

0

W czym MVVM jest lepszy od VIPERa? Pytanie otwarte, jestem zainteresowany innymi punktami widzenia.

1

MVVM w wydaniu standardowym jest mniej złożoną architekturą niż VIPER/VIP. Ceną za mniejszą złożoność jest jednak mniejsza reużywalność obiektów oraz znacznie mniejsza izolacja komponentów danej sceny.

Oczywiście znajdą się fani MVVM który krzykną, że gadam głupoty, proszę jednak zwrócić uwagę, że piszę o standardowej implementacji.

Osobiście używam w pracy zmodyfikowanego MVVM, ale miałem również romans z VIPem (młodsza wersja VIPERA, te same założenia)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0