W najnowszym „Programiście” tematem tytułowym jest przetwarzanie obrazów. Jak działają filtry takie jak rozmycie czy wyostrzanie krawędzi? Ich budowę przez lata sformalizowali naukowcy zajmujący się przetwarzaniem sygnałów, a proponowane przez nich rozwiązania można z łatwością zaimplementować bez dodatkowych bibliotek. Jak to zrobić w Javie, na łamach magazynu zaprezentował Maciej Szymkowski.

Nawiązując do pozytywnego odbioru, z jakim spotkał się artykuł z poprzedniego wydania dotyczący PICO-8, tym razem publikujemy jego rozwinięcie, w którym Rafał Kocisz zaprezentował, jak stworzyć prostą, kompletną i być może niebanalną grę logiczną.

Oprócz tego:

  • Co nieco o sztuce kompromisu przy projektowaniu systemów rozproszonych: dostępne, spójne, czy odporne? Nie można mieć wszystkiego ;)
  • Bezpieczny model uwierzytelniania za pomocą kluczy publicznych w przeglądarce, bez dodatkowych bibliotek, czyli omówienie interesujących właściwości Web Crypto API.
  • Zwyczajowa Strefa CTF zawierająca omówienia zadań wybranych z najbardziej prestiżowych (najtrudniejszych!) zawodów.

„Programistę” można zdobyć w salonach Empik, możliwa jest również bezpośrednia prenumerata elektroniczna i papierowa. Zapraszamy do lektury!

61.jpg