Najnowsze wydanie Programisty ponownie „blisko krzemu”. Tytułowy artykuł najnowszego wydania szczegółowo opisuje detale implementacyjne zarządzania pamięcią w procesorach, których wszyscy na co dzień używamy. Autorem tego opracowania jest Maciej Czekaj, który uzasadnia dlaczego tak zwana „pamięć współdzielona” to duże uproszczenie tematu, a w rzeczywistości podobnie jak w przypadku aplikacji działającej w kilku wątkach, kluczową rolę odgrywa synchronizacja.

Oprócz tego ponownie gratka dla algorytmików – kontynuacja cyklu „Algorytmu w chmurach”. W tym miesiącu bardzo istotny, choć rozpowszechniony zaledwie kilka lat temu MapReduce, który stanowi fundament działania frameworków Disco i Hadoop.

Ponadto:

  • Project Oxford – obszerne API od Microsoftu umożliwiające szybkie i proste wykorzystanie algorytmów rozpoznawania wzorców w aplikacji mobilnej.
  • C++ != C – porównanie technik zaawansowanego programowania generycznego dostępnych w obu językach programowania.
  • Disruptor – Javowa implementacja zagadnienia „producent-konsument” przeznaczona do zadań specjalnych.
    Najnowsze wydanie Programisty można zdobyć w salonach Empik oraz w formie prenumeraty elektronicznej lub papierowej. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem.

programista46.jpg