Forma opodatkowania | CEIDG | 60k PLN

11

Piszę aby zwrócić uwagę na problem związany z wyborem formy opodatkowania, gdyż moim zdaniem dotyczyć może tysięcy przedsiębiorców (na 2.2mln dz. gosp. , 600k nie ma wybranej formy opodatkowania w CEIDG, a to skutkuje tym że z "default-a" są na skali)

Radzę, abyś upewnił się, że masz poprawnie wybraną formę opodatkowania. Można to zrobić generując raport podatnika na https://urzadskarbowy.gov.pl/ (zakładka w menu po lewej)

W moim przypadku US stwierdził, że nie jestem na ryczałcie, lecz na liniowym za ostatnie 3 lata. Podliczając wszystkie konsekwencje (PIT, ZUS, robota księgowej, odsetki) konsekwencje jakie muszę ponieść to ponad 60k.
Żródło problemu tkwi w nieskutecznym procesie zmiany formy opodatkowania w CEIDG.
Do zarzucenia mam:

  • sobie, że nie upewniłem się ze przyszło UPO po zmianie
  • CEIDG, że nie powiadomił mnie o tym, że nie ukończyłem całego procesu zmiany. Wg ich logów po dokonaniu zmian, nie kliknąłem "Wyślij"
  • CEIDG, że system który może mieć tak daleko idące konsekwencje dla podatnika, działał w ostatnich latach w sposób niestabilny. Informatyzacja TAK, ale ubocznymi efektami wdrożeń nie powinni być obciążani użytkownicy.
  • Urządowi Skarbowemu, że nie wyłapali od razu tego że rozliczam się co miesiąc na złym PIT. Ale tu maja 5 lat, na wykrywanie problemów, więc są kryci.
  • księgowej, że nie przycisnęła mnie o potwierdzenie zmiany (np. UPO)

Do jakiegoś czasu, myślałem, że to problem tylko ze mną, ale w najbliższym otoczeniu (siostra, kolega z pracy) problem również się pojawił, więc raz jeszcze radzę, sprawdź to sobie.

Bacznie obserwuję ten niestety słabo rokujący wątek jeszcze, więc jeśli może jesteś w podobnej sytuacji, to obserwuj. Niestety nie przebija się on zbyt skutecznie do opinii publicznej, stąd tutejsza moja próba nagłośnienia.

1

O, mam niezłożone deklarację PIT-4R za 2021 i 2022 r. Spoko raport, choć szkoda, że nie pokazuje obecnie wybranego opodatkowania, a za zeszły rok.
Współczuję dopłaty 60k do koryta... Pomyśl sobie, ze jak umrzesz to i tak prawdopodobnie zostanie Ci 60k na koncie, a teraz odejdziesz na czysto :P Tak się pocieszam w takich chwilach.
Przy okazji - poczytaj sobie za co można stracić ryczałt (np. pożyczki społecznościowe).

0

W jaki sposób US to zauważył? Sprawdzali roczny PIT? Podczas standardowej kontroli podatkowej?

1

Dzięki za info.

0

Jak czytam takie rzeczy, to tylko się utwierdzam w przekonaniu, żeby przenieść dg za granicę (Już kiedyś prowadziłem w UK). Miałem ostatnio przejścia z US (podobnie absurdalne), ale nie na 60 tysi. :( Poszedłbym na Twoim miejscu do sądu (na wiele nie licząc, ale dla siebie samego).

BTW Co ciekawe pierwszą robotę dostałem przy PUE, a ostatnio miałem problem, żeby odczytać wiadomość z ZUSu ha ha. Jedne z najgorszych UX mają.

0
echoist napisał(a):

Piszę aby zwrócić uwagę na problem związany z wyborem formy opodatkowania, gdyż moim zdaniem dotyczyć może tysięcy przedsiębiorców (na 2.2mln dz. gosp. , 600k nie ma wybranej formy opodatkowania w CEIDG, a to skutkuje tym że z "default-a" są na skali)

A jak pisałem że babcia i dziadek też mogą programować to się ze mnie śmiali :/

0

Chwilowo, bo w 2022 r. przeszedłem z liniowego na ryczałt. Na e-urząd skarbowy pokazuje mi brak złożenia pit-36L za wspomniany 2022 rok 🫥 Wysłałem wtedy PIT-28.

Na koncie biznes.gov.pl mam w historii zmianę w CEIDG tej formy z początku roku 2022, wygląda OK - jest UPO oraz informacja, że wszystkie systemy poprawnie przetworzyły to. To normalna sytuacja? :D
Wniosek składałem osobiście w urzędzie miasta.

0

Dzięki za linka! Mam pytanie dodatkowe, akurat sprawdziłem wszystkie dane i mam udzielone pełnomocnictwa UPL-1 dla księgowych, z którymi już nie współpracuje. Można oczywiście złożyć wniosek OPL-1 i ich odwołać - problem jest taki że trzeba podać adres do doręczeń (jak rozumiem adres pełnomocnika), którego oczywiście nie znam. Ktoś kiedyś próbował odwoływać pełnomocnictwo?

0

Ze mną dwa razy w odstępie kilku miesięcy kontaktowała się dzierlatka z US w sprawie formy opodatkowania, że według nich mam liniówkę a rozliczałem się jak na ryczałcie.
Za pierwszym razem wyjaśniłem i wysłałem wszystkie potwierdzenia zmiany formy opodatkowania z ceidg (łącznie z UPO) za drugim razem przypomniałem, że już pisała w tej sprawie i poprosiłem aby wreszcie posprzątali ten bałagan bo ja mam wszystko ok ;)

Ps. dobrze, że wpadłem na ten wątek bo za 15min będę z powrotem zmieniać formę opodatkowania na ryczałt i upewnię sięraz jeszcze, że wszystko mam ;)

0

Generalnie oni coś kombinowali w systemach pomiędzy ceidg a włączeniem tego w e-urząd i mi np w ceidg miałem liniowy a po zmianie nagle wyskakiwał w systemie ryczałt.
A byłem pewny, że zmieniałem bo zbieram wszystkie potwierdzenia :P.
Po napisaniu "maila" dziś po 2 dniach się zmienił ;p.

A generalnie wyłapałem to jak @somekind wspomniał, że jest juz podgląd zaległości/nadpłat w systemie (to sie raport podatnika nazywa chyba) xD. Bo przecież normalny człowiek nie chodzi po tych systemach aby weryfikować czy dane się zgadzają co ich kombinacje z systemami xD.

0

sygn. akt II FSK 710/21
https://www.rp.pl/podatki/art39893551-nsa-liniowy-pit-mozna-wybrac-przez-przelew-bankowy-do-fiskusa
mam 1 przykład z otoczenia gdzie to zadziałało i pomogło rozwiązać problem
zostawiam, może się komuś przyda

0

Jeśli zarabiacie ponad około lub ponad 100 000 miesięcznie, to zdecydowanie warto rozważyć zmianę rezydencji podatkowej. O wiele mniejsze podatki zapłacicie w Niemczech niż w Polsce i tak samo w Dani. Przy większych obrotach często spółka jest lepszym wyjściem, jeśli ma się wspólnika. Zupełnie inny poziom ma generowani kosztów i wrzucania w koszty.

W PL jest bardzo źle dla JDG o sporych obrotach o ile nie mają ryczałtu. Taniej wychodzi często wykupienie lub najem mieszkania w Niemczech i tam teoretyczne przebywanie większość czasu niż rezydencja polska. Bardzo dużo znajomych tak robi, tuż przy granicy mieszka z Polską i świadczy usługi zgodnie z podziałami. Oszczędności są często ogromne.

1
echoist napisał(a):

nie upewniłem się ze przyszło UPO po zmianie
nie kliknąłem "Wyślij"

Chodziło o spore pieniądze, potencjalne grzywny i odsetki, problemy z ZUS, US i nie chciało ci się sprawdzić...

...i jeszcze żałosne obwinianie wszystkich wokół, a to CEIDG źle działał, a to mnie nie powiadomił, a to US późno zauważył. Weź dorośnij i zacznij brać odpowiedzialność za to co robisz.

image

0

a jak to możliwe, że nie zostało to wykryte po pierwszym roku?

0

Hej, czy ktoś miał podobne przypadki?
Ja również nie odznaczyłem formy opodatkowania i dostałem ostatnio wezwanie z US w celu złożenia korekty za grudzień ( w grudniu 2023 otworzyłem działalność). Problem w tym że żyłem w przekonaniu że to pole odznaczyłem i w tym momencie 2024 również jestem na skali. Dziś byłem na rozmowie z naczelnikiem US i mam nadzieje że przychyli się do mojej prośby o możliwość rozliczania się ryczałtem. W rozmowie opierałem się również na wyroku NSA sygn. akt II FSK 710/21, który tytuł przelewu do US traktuje jako wybór formy opodatkowania, Czekam na decyzje.
Czy ktoś z was otrzymał pozytywną decyzję z US w momencie kiedy to był ewidentny wasz błąd o nie wybraniu formy opodatkowania?

Pozdro

0

Prośby, w US siedzą i czekają aby dowalić komuś a nie pomoc. Od razu trzeba ich za mordy brać bo inaczej oni traktują ciebie jak padlinę a to powinno być odwrotnie.
Były badania naukowe, że ci co czapkowalu urzędnikom i na kolanach byli traktowani jak śmiecie, a ci co od razy z żądaniami byli uważani za tych co mogą. Mentalność w Polsce nadal jest niewolnicza dlatego punkt siły działa a nie uniżoności. Tak jak w kacapi.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1