Jak wycofać laptopa ze środków trwałych, tak by nie ponieść dodatkowych kosztów?

0

Cześć,
spotkał się ktoś z zagadnieniem wycofania np. laptopa ze środków trwałych w swojej działalności tak, aby nie ponieść przy tym żadnych kosztów podatkowych?
Jak to ugryźć :)? Póki co problem teoretyczny, ale stoję przed pomysłem zakupu laptopa droższego niż 10k, więc będzie musiał być wpisany do środków trwałych. Jedynie co fajnie to jest opcja jednorazowej amortyzacji. Planuję go wyciągnąć po kilku latach prawdopodobnie.

1

A po jakim czasie planujesz go wyciągać?

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00271

Przy wycofaniu środka trwałego na cele prywatne możesz mieć obowiązek skorygowania VAT odliczonego przy nabyciu. W przypadku środków trwałych korekty dokonuje się w przypadku wycofania tego przed upływem:

  • 10 lat w przypadku dla nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów
  • 5 lat w przypadku środków trwałych o wartości początkowej powyżej 15 000 zł
  • 1 roku w przypadku środków trwałych o wartości początkowej poniżej 15 000 zł.

Upływ terminów liczysz od roku, w którym środki trwałe zostały oddane do użytkowania.
[...]
Przekazanie środka trwałego na cele prywatne nie wywołuje skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie będziesz zobowiązany do zapłaty podatku PIT, ponieważ przeniesienie nie stanowi zbycia składnika majątkowego i nadal pozostajesz właścicielem.
Przychód powstanie natomiast w momencie, gdy sprzedajesz przedmiot wycofany z działalności gospodarczej przed upływem 6 lat licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w który miało miejsce wycofanie.
Jeżeli środek trwały w momencie wycofania nie został całkowicie zamortyzowany, to ostatniego odpisu dokonujesz w miesiącu wycofania. Pozostała, nieumorzona część stanowić będzie koszt uzyskania przychodu w momencie sprzedaży środka trwałego dokonanej przed upływem 6 lat.

0

Planuję go wyciągnąć po kilku latach prawdopodobnie

9

Teoretycznie - jeśli nadal będziesz z tego korzystać prywatnie, to nic się nie dzieje.

Praktycznie - nawet jak go sprzedasz, szanse, że ktokolwiek jakkolwiek to sprawdzi są bliskie zera/równie prawdopodobne, co trafienie szóstki. A zresztą - wystawisz na OLX albo sprzedasz znajomemu, a w razie kontroli powiesz, że dzieciak zrzucił ze stołu albo że się zalał kawą, był stary i bezwartościowy, także wywiozłeś go na gratowisko. A że to już był sprzęt w majątku prywatny, więc nie masz obowiązku załatwiać żadnych kwitów na to, protokołów z utylizacji itp.

2
lampasss napisał(a):

Planuję go wyciągnąć po kilku latach prawdopodobnie

Dlaczego?

  • Jeśli po to, aby go sprzedać, to wystawisz fakturę sprzedaży
  • Jeśli po to, aby go używać prywatnie - no cóż, nie możesz po prostu prywatnie grać sobie na tym laptopie? :P
  • Po 6 latach od momentu jednorazowej amortyzacji, nie będzie po nim śladu w księgowości
0
lampasss napisał(a):

spotkał się ktoś z zagadnieniem wycofania np. laptopa ze środków trwałych w swojej działalności

Jest taki jeden sposób...:

2

Kasacja i protokół kasacji. Może się zepsuć po tych 2 latach, może wymagać rozbudowy lub nowszego urządzenia firma. Kasacja jako zdjęcie ze stanu i "niszczenie" albo sprzedaż jako złomu lub utylizacji sprzetu elektronicznego. W protokole wymienić przyczyny, określenie urządzania do jego stanu jednostki i tyle.

W urzędzie często działy zajmujące się Logistyką praktycznie lubią defraudować środki w sposób wykonywania kasacji. co 2-5 lat nowe drogie sprzęty, poprzednie zdejmując ze stanu, a finalnie biorąc je do domu (ludzie z kliki logistyki - tak się zrymowało). Papier wszystko przyjmie, szczególnie budżetowy.

0

A mnie ciekawi, co jeśli po jakimś czasie zawieszam działalność albo ją kasuję. I co wtedy muszę zwrócić cały VAT z całego sprzętu na fakturę, czy przed zamknięciem firmy robię masową kasację wszystkiego?

0
Uśpiony wiosenny but napisał(a):

A mnie ciekawi, co jeśli po jakimś czasie zawieszam działalność albo ją kasuję. I co wtedy muszę zwrócić cały VAT z całego sprzętu na fakturę, czy przed zamknięciem firmy robię masową kasację wszystkiego?

No VAT od obecnej wartości. Wartość ustalasz na podstawie tego, ile się już zamortyzowało.

1

Protokół zniszczenia. Nie ma lapka, nie podatka XD

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1