Wątek przeniesiony 2023-02-20 09:27 z C/C++ przez Patryk27.

Czy żeby dostać pracę, trzeba mieć rozbudowane projekty?

0

Hej,

uczę się C++. Zastanawiało mnie, biorąc pod uwagę, że np front end developerzy mają projekty w CV szukając pracy, czy żeby dostać pracę jako junior programista c++ musimy mieć jakieś rozbudowane projekty? Podczas nauki, skupiam się dużo na np roznego rodzaju pytan rekrutacyjnych czy zadan w stylu pl.spoj.

Może ktoś już przez to przechodził?
Bardzo dziękuję!!

2

@lukmateusz: Warto mieć jakiś projekt na repo - nie musi to być nie wiadomo jak skomplikowana sprawa, ale też nie mówię tu o projekcie z jedną klasą na 100 linijek - bo pokaże on twoją umiejętność nie tylko rozwiązywania problemów, jak w przypadku spoja, ale też zaprojektowania co bardziej złożonego systemu. Codzienna praca w tym zawodzie, nie opiera się w dużej mierze na wymyślaniu coraz to zmyślniejszych algorytmów rozwiązujących dany problem - chociaż oczywiście to też jest istotne - ale na umiejętności pisania czytelnego, dobrze ustrukturyzowanego kodu.
W przypadku C++ warto też, żebyś pokazał twoją znajomość najnowszych standardów, C++11 wzwyż, oraz narzędzi automatyzujących buildowanie takich jak np. CMake.

1

Może ktoś już przez to przechodził?

No chyba każdy zawodowy programista przechodził kiedyś przez trud znalezienia pierwszego zatrudnienia. Jeżeli jeszcze nigdy nie pracowałeś i nie zbudowałeś jeszcze nic działającego poza jakimiś hello worldami to może spróbuj zacząć od stażu/stażów. Junior programista to jednak programista od którego wymaga się jednak jakiejś tam produktywności. Próg wejścia na staż też jest niższy od juniora bądź co bądź a doświadczenie i tak będzie bezcenne.

1

W korpach używają stronek z zadaniami algorytmicznymi do testowania juniorów ale też nie wszędzie. Reszta zwykła rozmowa. Junior cpp, cóż ciężko chyba teraz o oferty na to w dużej ilości.

2

Nie trzeba mieć żadnych projektów - wystarczy że pokażesz co umiesz.

2

Nie Trzeba aczkolwiek warto się nimi chwalić o ile są ciekawe. Może mieć to jakiś tam wpływ, szczególnie dla juniora.

1

Warto coś tam mieć, ale problem jest taki, że nigdy nie wiadomo co. Webowcy maja o wiele łatwiej bo wiadomo jaki projekt zrobić a w c++ właśnie nie wiadomo. Pamiętam to był największy problem w nauce tego języka.
Ja miałem projekty ze studiów przy których się starałem aby wszystko było dobrze (np aplikacja do liczenia MES albo GameOfLife) i generalnie na rozmowach się do tego odnoszono nieraz.

1

NIE.
Ja nie miałem.
Jak brałem udział w rekrutacji linki to github/gitlab/bitbucket w CV jakie dostawaliśmy były rzadkością i nie było to problemem.
A jak były to ich zwartość, po ich szybkiej analizie, nie były wielkim atutem.

Co do zadań ze SPOJ, to trzeba uważać na czym się skupiasz. Automatyczny sędzia SPOJ-a ani żadnego innego onlinowego źródła zadań, nie testują tego na co zwraca się uwagę podczas rekrutacji.
Rekrutacja jest stresującym doświadczeniem, ergo brak prawidłowego rozwiązania nie stanowi problemu, mimo, że zdania najcześciej są na poziomie podstawowym.
Ważniejsze jest to jak tworzony jest kod:

  • nazwy symboli
  • organizacja kodu
  • podświadoma dbałość o formatowanie (pokazuje doświadczenie)
  • znajomość idiomów języka
  • dbałość o warunki brzegowe
  • testy (mało kto je robi, ale miło je widzieć)
0

Dlaczego nie spróbujecie samodzielnie napisać czegoś od początku do końca. Cokolwiek małego np. rezerwacja wizyt w salonie kosmetycznym czy obsługa restauracji fast-food.
Z jednej strony to są dość łatwe zagadnienia, które pozwalają szybko napisać działający system z drugiej można zgłębiać się w szczegóły niemal w nieskończoność.
Zacząć od rozpisania funkcjonalności, potem podzielić to na moduły/obiekty tak aby każdy był jak najbardziej samodzielny na koniec zakodować w dowolnym najbardziej lubianym przez siebie języku.

Ile potrzeba na to czasu? To zależy bo jeśli nie umiesz zupełnie nic to może być zwyczajnie zbyt duże wyzwanie ale to też znaczy, że jeszcze zupełnie nie nadajesz się do pracy jako programista.
Jeśli jednak poznałeś już podstawy programowania to w zależności od wybranej technologii w 5 - 8 tygodni licząc, że poświęci się na to 4 - 5 godzin dziennie.

Tymczasem na forach (nie tylko polskich jako flagowy projekt do portfolio widzę głównie "todo list" albo stronę wizytówkę. To jednak trochę mało... To może być dobry pomysł na "6" z informatyki ale do pracyo to zdecydowanei za mało.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1