Wątek przeniesiony 2022-04-29 11:46 z Off-Topic przez somekind.

Czy programowanie to już tylko łączenie klocków w całość?

0

Czego sie teraz uczycie?

Czy programowanie to już tylko łączenie klocków w całość? W wątku o nauce pojawia sie konteneryzacja, cloud, ząrzadzanie. Cytując klasyka: "weź dwie klasy, pożen je i rozwiąrz problem biznesowy" Czy na pewno chcemy by to w tę stronę szlo? Czy to odpowiedni kierunek wedlug Was?

4

A po co sądzić czy to odpowiednie czy nie? Tak po prostu jest - nowe funkcjonalności biznesowe są coraz większe, wszędzie się liczy time-to-market, więc jeśli biznes ma wyboru dwie opcje:

  • zespół deweloperów piszący od zera pewne zagadnienie, który w 1 rok zrobi PoC
  • zespół deweloperów używający bibliotek / środowisk / gotowych klocków (które są używane przez sporą część społeczności IT i przetestowane na różnych płaszczyznach) i dający gotowe rozwiązanie w 2 miesiące

To chyba nie muszę mówić co zostanie wybrane xd

To tak samo jak z tym, że "kobiety lubią bad boyów" - po co oceniać czy to "dobre" czy "złe"? Tak po prostu działa świat / wolny rynek, i albo się do tego przystosowujesz albo nie.

6
-AS- napisał(a):

Czego sie teraz uczycie?

Czy programowanie to już tylko łączenie klocków w całość? W wątku o nauce pojawia sie konteneryzacja, cloud, ząrzadzanie

Ale nie wiesz na jakim poziomie są ludzie którzy się wypowiadają. Może już umieją programować wystarczająco i teraz potrzebuję się na uczyć tylko opsowania?
Nie wiesz nawet czy to jeszcze programiści. Część programistów jest znudzona programowanie i tym nieszczęsnym Scrumem i postanawiają się przekfalifikować na Cloud inżyniera czy innego Ops Inżyniera.

-AS- napisał(a):

Cytując klasyka: "weź dwie klasy, pożen je i rozwiąrz problem biznesowy" Czy na pewno chcemy by to w tę stronę szlo? Czy to odpowiedni kierunek wedlug Was?

BTW jeśli istnieją dobre gotowe klasy w bibliotekach to czemu ich nie użyć? Jeśli potrzebujesz bazy danych do przechowywania stanu aplikacji to bierzesz postgresa czy piszesz własną bazę danych? Oczywiście są wśród nas tacy którzy piszą własną bazę danych, ale to mniejszość

BTW2 W pracy szczęśliwie nie płacą mi od linijki kodu, tylko za to żebym jak najszybciej zaklepał rozwiązanie więc wszyscy cieszą się jak użyję jak najwięcej gotowych rozwiązan i jak najszybciej dostarczę działąjące rozwiązanie

3

Wyciągnąłeś trochę zły wniosek. Cloud i konteneryzacja jest czymś względnie nowym więc dużo osób się tego uczy. Gdyby nagle HFT stało się popularne to byś zapewne widział ludzi co się uczą HFT.

Jeśli chodzi o resztę - to tak, dużo pracy na rynku to wykorzystywanie istniejących narzędzi. I nie ma w tym nic złego, tak samo jak nie ma nic złego w korzystaniu z łopaty zamiast rąk do bicia po głowach zombi.

14

Programowanie zawsze było łączeniem klocków w całość, tylko klocki są na coraz wyższym poziomie.

6

gorzej jak ktoś potrzebuje jednego klocka a ma go wpiętego w budowlę i całą tę budowlę do projektu doda ;)

2
-AS- napisał(a):

Czy programowanie to już tylko łączenie klocków w całość? W wątku o nauce pojawia sie konteneryzacja, cloud, ząrzadzanie. Cy

To nie ma znaczenia czego my chcemy tylko co wykreuje rynek. A wykreuje to, co będzie bardziej opłacalne. To nie kościół, żeby przez 2k lat nic się nie zmieniało.

Miang napisał(a):

gorzej jak ktoś potrzebuje jednego klocka a ma go wpiętego w budowlę i całą tę budowlę do projektu doda ;)

To może on nie potrzebuje tego klocka, żeby stawiać coś po swojemu, tylko może użyć tej budowli.

7

W wątku o nauce pojawia sie konteneryzacja, cloud, ząrzadzanie. Cytując klasyka: "weź dwie klasy, pożen je i rozwiąrz problem biznesowy" Czy na pewno chcemy by to w tę stronę szlo? Czy to odpowiedni kierunek wedlug Was?

A czego mam się uczyć po ponad 5 latach komercyjnego kodzenia? Wiadomo że kodować już ogólnie umiem, więc trzeba ogarniać już lepiej konkretne narzędzia takie jak Kafke pod konkretne projekty.
Stworzyłem i tworzę soft z którego korzystają miliony. Oczywiście staram się też poprawiać ogólne umiejętności, ale to jest proces stały i często myślę jak to lepiej ogarnąć czy to na poziomie architektury pojedynczej aplikacji czy systemów rozproszonych.

5

Gdybyś chciał zbudować samochód to kupisz potrzebne części czy pójdziesz do kopalni po rudę żelaza?

2

Biznes się rozwija więc i wymagania rosną. Tak jak było wspomniane wcześniej, liczy się czas a czas to pieniądz. Są gotowe rozwiązania, które działają i dostarczają wartość biznesową, więc się ich używa. Pociesze Cię (a może jednak nie), ale tego będzie tylko więcej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1