8,5% na ryczałcie ?

1

Cześć, dzisiaj byłem u swojego księgowego pogadać o nowym ładzie.

Policzyliśmy wsio i bankowo idę na ryczałt. Standardowo jest 12%, ale z tego co widziałem rozpiskę to architekci oprogramowania mają 8,5 a nie 12. Nie wiem jak to jest obecnie, ale ktoś z Was planuje z tego korzystać albo już korzysta? Wystarczy, że w umie b2b z firmą mam Java Architect a nie Java Developer? Wiecie ogólnie jak to wygląda w praktyce? Są jakieś kontrole itd?

Teoretycznie tester manualny też ma 8,5 i można sobie robić raportowanie godzin i np 4h jako java dev, 2h jako tester bo akurat coś się klika i sprawdza i 2h jako architekt bo planujemy jakieś rozwiązanie.

Zawsze jakaś kolejna ulga.

Ktoś ma więcej info?

0

W umowie nie powinieneś mieć stanowiska, tylko czego konkretnie oczekuje od ciebie twój klient - czyli w umowie powinieneś mieć projektowanie oprogramowania, ale już nie jego implementację.

0

Tutaj trochę więcej info na ten temat: https://programistanaswoim.pl/85-ryczaltu-w-branzy-it-zrabialne/

Myślę, że jak masz możliwość kreowania umowy (czyli pracujesz w jakiejś firmie, gdzie można się dogadać a nie umowa z szablonu w korpo) to jest to do ogarnięcia. Ja się nad tym będę mocno zastanawiał, bo póki co jadę na IP BOX, ale ryczałt chyba jest tu ciekawszym rozwiązaniem, gdyby to 8,5% przeszło.

0
hadwao napisał(a):

Tutaj trochę więcej info na ten temat: https://programistanaswoim.pl/85-ryczaltu-w-branzy-it-zrabialne/

I tu:
https://www.podatki.biz/sn_autoryzacja/logowanie.php5/artykuly/niektorzy-informatycy-moga-placic-ryczalt-wedlug-stawki-85-proc_62_48993.htm?idDzialu=62&idArtykulu=48993

Myślę, że jak masz możliwość kreowania umowy (czyli pracujesz w jakiejś firmie, gdzie można się dogadać a nie umowa z szablonu w korpo) to jest to do ogarnięcia.

Zgadza się.
Do tego obowiązkowo trzeba postarać się o indywidualną interpretację podatkową dla siebie.
Bez tego, może być problem - skarbówka w pijanym widzie wszędzie szuka kasy, bo to nie chodzi o "wystarczy nie kraść", tylko co "ciemny lud kupi" ;-)

Ja się nad tym będę mocno zastanawiał, bo póki co jadę na IP BOX, ale ryczałt chyba jest tu ciekawszym rozwiązaniem, gdyby to 8,5% przeszło.

IP BOX wyklucza ryczałt, a ryczałt wyklucza IP BOX; a więc, jeśli ryczałt to nie IP BOX.
Ale to oczywiście zależy co będzie korzystniejsze, głównie od tego ile % Twoich przychodów to jest kwalifikowane IP wg IP BOX.
Bo jeśli sporo, to może okazać się ze lepiej zostać na liniowce i płacić 5% dochodowego, a wtedy składka zdrowotna wyniesie 4,9% (zamiast 9%).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1