Różnice pomiędzy rozmową stacjonarną, a zdalną

0

Ostatnią rozmowę na juniora miałem stacjonarną, gdzie pytano mnie z teorii, miałem pisanie kodu na tablicy, jakieś pytania o sobie itp. Teraz widzę że chyba wszystkie rozmowy są zdalne i dlatego mam pytanie - czegoś się po nich spodziewać, czy różnią się one jakoś mocno od stacjonarnych? Gdy będzie kod do napisania to robię to w swoim IDE czy jest narzucane? Czy rekruterzy mogą chcieć zobaczyć moje projekty tak żebym opisał co się w nich działo? Wolałbym tradycyjną rozmowę i trochę się stresuję (że np. internet by mogło podczas wywalić).

0

Byłem na dwóch zdalnych rekrutacjach, zasadniczo to samo co na stacjonarnych, kodu nie pisałem, raz mi się zdarzyło na dotnetfiddle snippety uzupełniać. Nie udostępniałem swojego ekranu.

0

Ja miałem dwie rozmowy online, poziom junior z rocznym doświadczeniem. Nikt mnie nie pytał o projekty (może dlatego, że w CV o nich nic nie miałem), tylko o poprzednią pracę i teorię. Nie pisałem żadnego kodu.
Na jednej rozmowie miałem parę pytań z teorii i odnośnie mojego doświadczenia, a potem takie zadanka gdzie gość pokazywał mi jakiś kod w swoim IDE i zadawał mi pytania co on robi, jak zadziała po uruchomieniu, a potem rozmawialiśmy jak można by było ten kod poprawić, ulepszyć, lub zmienić.
Na drugiej rozmowie z kolei miałem milion pytań z teorii i trochę o poprzednie doświadczenia i to był koniec rozmowy, ale zostałem też zaproszony na kolejne etapy, w których z tego co wiem byłoby już coś do napisania - pozwoliłem sobie jednak nie skorzystać z zaproszenia i wybrałem pracę w firmie z rozmowy pierwszej.

0

Pod kątem merytorycznym to bez różnicy. Te sam sposób odpytania + live coding (jakaś platforma). Imho dla niektórych rozmowa zdalna może być mniej stresująca, bo nie ma bezpośredniej interakcji.

0

Zazwyczaj będziesz musiał korzystać z jakiegoś narzędzia kodowania on-line np. Codility lub HackerRank.

Tipy:

  1. Upewnij się że kamera i mikrofon działają przed spotkaniem. Jeżeli to jest zoom to lepiej zainstalować apkę. Czasami robi się udostępnienie własnego pulpitu więc lepiej zmienić tą nieprzyzwoitą tapetę na coś bardziej formalnego.
  2. Zadbaj o to żeby tło było profesjonalne lub ustaw rozmycie tła przed spotkaniem (zoom zapamiętuje). Dla lubiących bałagan polecam parawany (ja używam do ochrony przed słoneczkiem :P ale w czasie pandemii znalazł nowe zastosowanie).

Generalnie rysowanie na tego typu spotkaniach to żart, ja mam tylko touchpad'a i żadnego rysowania się nie podejmowałem bo do tego potrzebny jest tablet do rysowania z rysikiem lub ipad. Inaczej to tylko bazgroły wychodzą.

Reszta jest bez różnic piszesz kod, tłumaczysz swoje rozumowanie itp.

2

Jeśli chodzi o live coding, to bywa różnie. Jak dotąd miałem mniej więcej po równo:

  • robienia zadań na jakiejś platformie typu HackerRank - standardowo, napisać i zrobić, żeby przeszło przez test cases
  • pisania czegoś w online IDE bez automatycznych case'ów
  • pisania czegoś lokalnie u siebie i udostępniania ekranu

Z protipów, jeżeli spotkanie jest ustawione przez MS Teams - spróbuj odpalić je z kwadrans wcześniej. Ten wątpliwy cud techniki potrafi odsyłać z przeglądarki do apki, by w apce stwierdzić, że twoje konto nie ma uprawnień do dołączenia do spotkania i zasugerować wejście z przeglądarki.

0

Rozmowa jak rozmowa zadbaj o dobre słuchawki, dobry mikrofon, kamera. Ogarnij tło - rozwalone łóżko za plecami kandydata robi złe wrażenie. Przygotuj sobie to o co cię proszą (np. IDE), jakąś szklankę wody i zorganizuj w miarę spokojne warunki do rozmowy. To, że teamsy, internet itd. siada w trakcie rozmowy - normalne, przez ostatnie 2 lata wszyscy zdążyli się przyzwyczaić, dobrze mieć pod ręką jakąś inną możliwość komunikacji (telefon), żeby w razie czego być w stanie przekazać, że coś się zepsuło.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1