ALERT: Polityka i podatki - dlaczego nie koniecznie ryczałt.

15

Czy nie wydaję wam się dziwne, że wszystkie formy opodatkowania poza ryczałtem robią się mniej korzystne w nowym ładzie? Otóż rząd ma w tym swój cel. W zależności od formy opodatkowania pieniądze trafiają do budżetów samorządowych albo do budżetu centralnego: https://www.infakt.pl/blog/polski-lad-a-budzet-samorzadow/ . W przyapdku ryczałtu jest to 100%. Tak więc celem jest scentralizowanie pieniędzy w budżecie państwa, a następnie rozdystrybuowanie ich względem własnego uznania (jak będziecie grzeczni, to wam damy jak nie to nie). A co jest utrzymywane z budżetu samorządów: między innymi szkoły (podstawowe budżet gminy, ponadpodstawowe budżet powiatowy), szpitale, drogi lokalne - czyli te, które używamy na co dzień. Chyba jednak wole zapłacić więcej a żeby pieniądze zostały lokalnie niż żeby zapłacić kilka set złoty mniej, ale oddać pieniądze na TVP. Myślę, że niezależnie od władzy centralnej warto, aby pieniądze zostały w budżecie lokalnym.

1

Ja teraz zmieniam robotę, jest wielce prawdopodobne że będę przechodził z UoP na B2B i w sumie to mam mętlik w głowie z tym nowym ładem. Zna ktoś jakieś proste podsumowanie żebym nie musiał spędzać całego weekendu na szukaniu zmian?

5
UglyMan napisał(a):

Chyba jednak wole zapłacić więcej a żeby pieniądze zostały lokalnie niż żeby zapłacić kilka set złoty mniej, ale oddać pieniądze na TVP

Idea szczytna, ale z realizacją może być gorzej. Co prawda oczywiście też wolę, żeby budżet miały lokalne szkoły i drogi aniżeli TVP, natomiast jeszcze bardziej wolę mieć budżet w kieszeni :P Mówię to otwarcie, wydaje mi się, że zdecydowana większość ludzi tak ma. I u mnie to by nie było kilkaset, ale jakieś 3 koła

2

@Pinek: jak to mówią to zależy, jakie masz władze lokalne. Np dobrze działający szpital może ci zaoszczędzić na prywatnym leczeniu itp itd. Jak będzie dobra szkoła publiczna to zaoszczędzisz na prywatnej szkole dla dziecka (jak masz)

3

Czyli mówisz że lepsze palety na placu bankowym niz TVP? ;]

3
scibi_92 napisał(a):

Czyli mówisz że lepsze palety na placu bankowym niz TVP? ;]

Nie jestem z Warszawy i nie będę oceniał. Dodatkowo nie znam się na sztuce (a pewnie o to chodzi w tych paletach), zwłaszcza tej nowoczesnej.
Ale porównanie raczej nie trafione, gdyż wielkość budżetu (procentowa względem całości) pewnie jest dość rozbieżna. Takie palety można by np porównać z jakimś pomnikiem smoleńskim czy czymś w tym rodzaju.

4

Lokalny patriotyzm się kończy tam gdzie ta różnica (liniowy vs ryczałt) to ponad tysiąc+ miesięcznie. Sorry ale za tą różnicę to mam już całkiem fajne wakacje.

3

Ja jeszcze się zastanawiam, ale tylko z tego powodu że mam ogarnięty cały proces IP-BOX i w następnym roku jeszcze będzie bardziej się opłacało liniowy + 4.9% NFZ z IP-BOX (100% :) ) niż ryczałt 12%+ZUS+500-600złNFZ (i bez wliczania kosztów bo ryczałt).

Tak jak kilka osób tutaj wspomniało, mój lokalny patriotyzm kończy się tam gdzie moja kieszeń. Może mało to górnolotne, ale jest jak jest. Ten kraj już dawno spisałem na straty i wolę zadbać o siebie.

0

Na jakim poziomie ma być ten ryczałt ostatecznie - 15% czy 12%? Czytał ktoś w ogóle ustawę?
Przy moich dochodach i kosztach wychodzi, że warto byłoby przejść na skalę, a nie na ryczałt.

0

@UglyMan:

ryczałt 12% + 500-600zł NFZ za przedział zarobków 60k-300k przychodu (jeszcze się nie będę pewnie łapał w następnym roku na 300k+ chociaż może być blisko, za x > 300k to już cos koło 900+PLN) no i + ZUS - minusem brak wliczania kosztów

a liniowy + IP-BOX to 19% + 4.9%NFZ + ZUS minus koszty, IP-BOX zbija stawkę liniowego do 5% więc jeszcze się opłaci po samych cyferkach w następnym roku niż ryczałt, jak patrzy się tylko na kwoty (pomijam kontrole z US itp, niech ktoś z tym nie wyjeżdża)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0