Kiedy wiemy że jesteśmy juniorem

1

Cześć,
jak według was można określić swój poziom "wtajemniczenia"?
Kiedy jesteśmy pełnoprawnym juniorem, midem, regularem czy seniorem?
Czy są jakieś określone zagadnienia, które trzeba opanować by być na danym poziomie, czy jest to tylko i wyłącznie ilość przepracowanego czasu (komercyjnie)? Jaka wiedza jest uniwersalna, stosowana w wielu językach, a charakterystyczna dla danego tytułu?

12

trochę z każdego:

doświadczenie
ile odpowiedzialności jest na tobie
ile osób przychodzi się ciebie radzić
ile ci płacą

8

Poziom wtajemniczenia określa pensja.
Stawka juniorska -> Junior
Stawka regulara -> Regular
Stawka seniora -> Senior

5

@IceHeart:

OP chyba pyta o w miarę prawdziwe odzwierciedlenie skillsów :D

3

@grmrvymvjtmfaaduec: Zależy od firmy i od doświadczenia innych osób, które z Tobą pracują. Ktoś musi te zadania seniorskie wykonywać więc biorą najlepszego chłopa jakiego mogą znaleźć. Często też w pewnych polskich Softwarehousach jak próbujesz wprowadzić praktyki w stylu dokumentowanie wymagań, definition of done, working agreements, testy to przychodzi Senior i mówi że takich rzeczy potrzebują tylko Juniorzy to wtedy wiesz, że jesteś Juniorem.

2

Staż pracy to chyba najgorsze kryterium z jakim się spotkałem. Znam seniorów, którzy technicznie się wykładają przy niektórych midach, czy nawet juniorach (i nie, nie mają wiedzy biznesowej), ale za tą mają 15 lat stażu bo klepali Wordpressa u jakiegoś Janusza.

8
grmrvymvjtmfaaduec napisał(a):

Kiedy jesteśmy pełnoprawnym juniorem, midem, regularem czy seniorem?

Junior to ktoś, kto podnieca się językiem czy frameworkiem, biega po internecie i nawraca na niego. Do tego w pracy w miarę ciągle potrzebuje pomocy/nadzoru. Regular to ktoś, kto samodzielnie byłby w stanie zrobić kawałek softu (aplikację, mikroserwis, bibliotekę) bez wpadek wydajnościowych czy istotnych bugów. Senior również, tylko na dodatek ta aplikacja rozwiązywałaby jakiś realny problem biznesowy (czyli w 80% nie zrobiłby tego softu, tylko znalazł już na rynku istniejący, albo wyjaśnił biznesowi, że Excel im wystarczy).

4

Kiedy jesteśmy pełnoprawnym juniorem, midem, regularem czy seniorem?

Nie ma czegoś takiego. Jest to jak dopasujesz się w oczekiwania pracodawcy/klienta i ile jest Ci wstanie zapłacić

1

Ja o swoim poziomie wtajemniczenia wolę nie myśleć, bo jeszcze samoocena mi spadnie i potem w czasie następnych negocjacji zredukuję sobie pensję do 1/3 aktualnej pensji, brrr.

3

Obecnie nie ma prawdziwych juniorów - teraz na juniora wymagają poziomu mida ;-) Coraz częściej przeglądając ogłoszenia trafiam na to, że firma poszukuje "juniora z 3 letnim doświadczeniem" :-)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0