Brakuje programistów Vol. XD

14

dodaje Marcin Kosedowski ze szkoły programowania Kodilla.com.

Wszystko jasne, kto za tym stoi :)

3

TL;DR:

  1. zarobki rosną w Javie i coraz mniejszy próg wejścia, bo firmy biorą każdego albo przekształcają własnych programistów z innych działów na Javowców.

A o tym wszystkim wiemy od jednej firmy HR oraz od jednego niegdyś blogera, a obecnie szefa marketingu szkoły programowania (bardziej go szanowałem jako blogera niż jako dyżurnego eksperta udzielającego wywiadów w brukowcach).

  1. trivia: średnia płaca ma w sobie trzy szóstki 4966,61 - przypadek? Nie sądzę.

  2. Niby programiści są potrzebni, a i tak najbardziej nachapali się ludzie, którzy nic sensownego nie robią Średnie zarobki dyrektorów i menedżerów w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosły z 15 do 23 tys. zł..

Jest tam ogrom miejsc pracy, ale inżynierów brakuje.

"Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało" ;)

4

dodaje Marcin Kosedowski ze szkoły programowania Kodilla.com.

To tak jak pytają agentów nieruchomosci czy to dobry okres na kupno mieszkania ;D

2
nie100sowny napisał(a):

dodaje Marcin Kosedowski ze szkoły programowania Kodilla.com.
Wszystko jasne, kto za tym stoi :)

Brakuje 50 tysięcy kursantów. Tak dobrze żarło po dychę od łebka...

BTW jest już inny model biznesu na 2019 rok
Szkolenie jest darmowe, wysoka lojalka, zobowiązanie się do pracy przez 2 lata za 2500 zł. Uczysz się niby na programistę, zostajesz testerem. Pracujesz 2 lata za 2500 zł.

3

Jak długo będziecie bić pianę o te szkoły, bootcampy, brak specjalistów w IT itd. Faktem jest, że w IT jest jedna z największych liczb ofert pracy, więc każdy chce skorzystać. Nie widzieliście wcześniej artykułów sponsorowanych przez uczelnie? Bo w mojej byłem, poprzedni rektor to co tydzień finansował cały blok w miejscowym "dzienniku". I też dziwnym zbiegiem okoliczności pisali, że brakuje specjalistów dokładnie w tych branżach, których kształci miejscowa "Alma mater". Jak były kierunki zamawiane, na których płacili na 1 roku po 1k, to było więcej chętnych niż miejsc, gdy skończył się raj, to cały 1 rok w październiku liczył 30 osób, by w grudniu skurczyć się do 10!!! Na drugim roku to nawet listy nie trzeba sprawdzać, 5-6 nazwisk daje radę zapamiętać.
Kiedyś rynek IT ostygnie, jakiś Google, czy Microsoft wypuści super CodeGenerator, co będzie tłukł CRUD'y, na których teraz najwięcej się zarabia. Kto z obecnych zostanie z 1/3 pensji z pasji do "programowania"?;-)

6

Najbardziej mnie śmieszą organizacje, które szkolą kobiety do programowania. To tak jakby kobiety potrzebowały indywidualnego toku, takiej szkoły specjalnej. WTF?

Spostrzeżenia:

  • Strasznie rozsierdza ta latająca kamera w studiu. Nie polecam osobom z chorobą morską.
  • 5:51 ale ten gość zadupcza kod ekspresowo. To chyba ten junior za średnie 8k
  • Informatyczki i programistki :D
  • Prowadzący głupawy

No ale ogólnie to ciężko się kłócić z rdzeniem tego wywiadu. Ciągle brakuje programistów (takich prawdziwych), ciągle rosną płace.

5
Berylo napisał(a):
  • 5:51 ale ten gość zadupcza kod ekspresowo. To chyba ten junior za średnie 8k

Też możesz tak szybko pisać: http://hackertyper.com/ ;) (to jest dokładnie ten sam kod, który gość z 5:51 "wypisuje" na ekranie).

0

https://antal.pl W 2017 znaleźli 1200 pracowników, więc jakiś średnie i raporty mogą pisać. Powinny mieć trochę sensu przy takich liczbach. To à propos pierwszego zdania: "Z raportów płacowych oraz danych szacunkowych firmy Antal za 2018 rok wynika, że od 2014 roku zarobki programistów wzrosły średnio o 4 tysiące złotych" To dużo. Ja myślałem że jest to około 2000 PLN

8

To, że brakuje programistów to nie znaczy, że juniorów ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0