Czy można gdzieś robić dobrze znając Linuxa?

0

Siema chciałem się zapytać czy można gdzieś znaleźć robotę znając jako tako Linuxa i czy warto iść w tym kierunku. Na razie uczę się Pythona i to jest jakby mój główny język programowania (znam jeszcze HTML, CSS, JAVĘ (podstawy - robiłem kilka banalnych aplikacji okienkowych) i Javascript (podstawy), no i dodatkowo znam Django (django + Python = jakieś tam blogi robiłem hobbystycznie). Githuba też mam opanowanego i coś tam wrzuciłem.
Linuxa jako tako znam, na co dzień używam Ubuntu, powłokę Bash jako tako opanowałem i się nią czasem bawie i to nawet fajne jest.
Informatyki nie studiuje, ale biologię (ostatni rok). Na razie miałem jakieś 2-miesięczne praktyki na Uniwersytecie takiej bionformatyczne, gdzie ogarniałem Linuxa, podstawy Pythona, a przede wszystkim modelowanie molekularne w GROMACS.

Widziałem jakieś ogłoszenia odnośnie Linuxa, ale nie wiem jaka jest konkurencja.

1.Czy ciężko się wkręcić? Czy jest robota, czy jest duża konkurencja czy może ktoś kto nie skończył informatyki się w to wkręcić(administrator Linuxa)?
2. Mam teraz tak, na ostatnim roku studiów mam zajęcia 2 razy w tygodniu (raz w tygodniu to tylko rano, więc prawie, że raz w tygodniu) i chciałbym ciągnąć na minimum 1/2 etatu staż/praktyki do końca czerwca jak się uda to mieć robotę, a jak nie to kolejne 3 miesiące do października już na pełen etat praktyki/staż i już bym miał minimum pół roku doświadczenia komercyjnego, tyle że właśnie nie wiem gdzie się łatwiej wkręcić back-end (python+django) czy może spróbować coś z Linuxem. Co radzicie?

1

Jako tako linuxa zna praktycznie każdy programista. Napisz konkretnie co robiłeś. Wiedza tylko z linuxa na pewno nie wystarczy. Najprościej przejrzeć oferty pracy i wymagania

0

Z linuxa: [1] historię rozwoju, architekturę i podstawowe cechy systemu GNU/Linux, przegląd dystrybucji Linuxa, wybranych managerów okien (GNOME, KDE, fluxbox, xfce) oraz popularnych aplikacji użytkowych, [2] obsługę powłoki systemów Linux i programowanie bardziej złożonych zadań w powłoce (bash), [3] przetwarzanie tekstu (sed, awk, grep), edycja tekstu (emacs, vi) oraz techniki publikowania w sieci Internet (XHTML, CSS, wiki), [4] wybrane zagadnienia związane z administrowaniem, konfigurowaniem systemu GNU/Linux oraz pracą w środowisku centrum obliczeniowego.
Jeśli chodzi o GROMACSa to rzeczy podobne do tego z tutoriali tylko, że inne warianty itd. http://www.bevanlab.biochem.vt.edu/Pages/Personal/justin/gmx-tutorials/

1

Jeżeli masz problemy z wyborem kierunku - czy programowanie czy administracja systemami to proponuje to połączyć i iść w kierunku devOps'a. Jeżeli masz dylematy w stylu - co się bardziej opłaca - to obranym kierunkiem powinno być programowanie (lub devOps), a jeżeli jest to kwestia "gdzie się łatwiej dostanę" to nie widzę problemu, aby szukać pracy na obu polach. Na "pierwszy rzut oka" nadasz się na juniora i tu i tu.

1

Umiesz programować linuxa kernel space ? Głownie chodzi mi o Drivery urządzeń. Znasz się na budowie urządzeń typu raspberypi , tablety, dev boardy etc... Chodzi mi o gpio, szyny typu I2C, uart, spi etc... ?

0

Jedynie jakieś podstawy kiedyś typu: ładowanie i używanie modułów, określenie nazwy urządzenia, struktura file_operations, funkcja printk, korzystanie z pamięci przydzielonej w trybie użytkownika budowanie system modułu jądra, kiedyś to gdzieś miałem, ale musiałbym sobie nieco przypomnieć, ale myślisz, że warto na tym się skupić, gdybym miał iść w stronę Administrator Linuxa? Kiedyś coś tam chyba próbowałem pisać z różnym skutkiem, ale orłem w tym nie jestem.

0

Na administratora linux (dev ops) etc.. nie potrzebujesz znać sie na linux kernel i umiec pisac moduly i drivery. Elektroniki tez chyba nie musisz tak specjalnie kumać.
Kuma w ogóle tutaj ktokolwiek pisanie driverów do spi, i2c, mipi, csi etc... Czy robicie w reactach na wirtualnych nodach?

0
Mjuzik napisał(a):

Jako tako linuxa zna praktycznie każdy programista.

Taaaa... jasne. Ile w życiu napisałeś modułów? Ile patchy masz zaakceptowanych? Kiedy ostatni raz modyfikowałeś OOM killera?

0
Pozdr napisał(a):

Na administratora linux (dev ops) etc.. nie potrzebujesz znać sie na linux kernel

Potrzebujesz. Chyba myli ci się admin z junior supportem na helpdesku.

Kuma w ogóle tutaj ktokolwiek pisanie driverów do spi, i2c, mipi, csi etc...

Tak, co najmniej kilka osób kuma.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1