Koniec KUP dla IT

0

Już oficjalnie są nowe zasady:
http://www.prezydent.pl/aktua[...]z-podpisem-prezydenta-rp.html
http://orka.sejm.gov.pl/opini[...]nazwa/1878_u/$file/1878_u.pdf
ciekawe punkty to 17) 3) oraz 8) f) 1)

Teraz tylko trzymać kciuki ,że Duda zawetuje brak limitu ZUS i viva la UoP. :)

0

Już widzę jak Duda zawetuje ustawę znosząca limit ZUS... A swoją drogą to nie jest tak, że jak ustawa się zmieniła to firmy, które oferowały KUP muszą jeszcze raz zwrócić się o wydanie decyzji do US? I raz, że to może potrwać, a dwa US może wydać decyzję odmowną?

0

Jaka jest koncowa decyzja jesli chodzi o UoP oraz KUP?

0
fozolif napisał(a):

Jaka jest koncowa decyzja jesli chodzi o UoP oraz KUP?

Wstrzymali się jeszcze rok z zabaraniem programistom KUP.

0

Czy posiada ktoś aktualne info nt KUP + UoP oraz ewentualnych planach co do zniesienia KUP dla UoP? Póki co rozumiem, że KUP pozostaje?

0

Mógłby ktoś wyjaśnić albo podesłać jakiś link do wyjaśnienia Co to jest KUP? I jak on działa w IT? Cały czas widzę ,że się przewija to w tematach ,a chciałbym wiedzieć co to i jak działa.

4
kochansky napisał(a):

Mógłby ktoś wyjaśnić albo podesłać jakiś link do wyjaśnienia Co to jest KUP? I jak on działa w IT? Cały czas widzę ,że się przewija to w tematach ,a chciałbym wiedzieć co to i jak działa.

KUP czyli Koszty Uzyskania Przychodu. Generalnie wprowadzono to z myślą o tym, że nie cały Twój przychód (czyli pieniądze, które dostajesz) jest Twoim dochodem (czyli pieniędzmi, które zarobiłeś), bo musiałeś coś tam wydać, żeby ten przychód uzyskać - kupić narzędzia, materiały, podszkolić się itp., i w związku z tym nie powinieneś od tej różnicy płacić podatku. Jak prowadzisz DG to tego typu rzeczy wrzucasz sobie w koszta. Ktoś doszedł do wniosku, że w niektórych zawodach na UoP, klasyfikowanych jako zawody twórcze, KUP też istnieją, więc należałoby o nie zmniejszyć kwotę do opodatkowania. To takich zawodów zalicza się też programistów. Problem z tym, że na UoP nie prowadzisz indywidualnej księgowości, więc nie możesz niczego "wrzucać w koszty", Dlatego przyjmuje się, że w takich zawodach 50% pracy to "praca twórcza" i typowo dla tej części pracy jakiś spory procent (typowo 80%, choć to może się zmieniać w zależności od firmy) to właśnie koszty uzyskania przychodu. Dlatego pracując jako programista i wypełniając PITa możesz sobie od zarobków odjąć KUP, co potem zmniejszy Ci podstawę opodatkowania, czyli mniejszy podatek. To tak w skrócie, bo dochodzą jeszcze limity, ile tych kosztów możesz mieć łącznie w roku. No i istotne jest czy US faktycznie zaklasyfikuje Twoją pracę jako twórczą, bo już np. jacyś kierownicy programistów nie są "twórcami" w myśl ustawy, i ich ta ulga nie dotyczy, chyba że wykażą inaczej, bo np. w swojej umowie o pracę mają zapisy, że również pracują nad kodem.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0