Na prawach jakich licencji mogę korzystać z kodu opublikowanego w sieci?

0

Witam, zastanawiam się, które licencje pozwalają mi na wykorzystywanie kodu chociażby dostępnego na GitHub. Mówię tutaj o wykorzystaniu we własnym projekcie, który będzie przynosił zyski i jego kody źródłowe nie będą dla nikogo dostępne. Z tego co wiem to chyba MIT, chociaż i tego nie jestem pewien w 100%. Wtedy mimo wszystko i tak chyba musi być podana informacja o autorze? Byłbym wdzięczny gdybyście wypisali wszystkie dostępne licencje na GitHub, które to umożliwiają.

0

https://choosealicense.com ta stronka nieco wyjaśnia

0

Nawiązując jeszcze do MIT - "Jedynym wymaganiem jest, by we wszystkich wersjach zachowano warunki licencyjne i informacje o autorze." Mam we wszystkich plikach dodawać notkę kto jest ich autorem?

0

Z tego co kojarzę z praktyki, to wystarczy notka per podfolder zawierający rozwiązania, których korzystasz

0

A czy istnieje licencja, które nic kompletnie ode mnie nie wymaga?

0

I jeszcze zastanawia mnie, co w sytuacji, gdy w repozytorium na github nie ma licencji?

1

Większość "luźnych" licencji wymaga zachowania notki o oryginalnym źródle kodu (zwłaszcza te najpopularniejsze, jak MIT, BSD i zlib). Są takie, które nie wymagają nic (np. WTFPL), ale mało kto z nich korzysta.

Odnośnie braku licencji - licencja to nic innego, jak umowa, w której osoba posiadająca prawa autorskie do danej rzeczy nadaje Ci szereg praw do użytkowania tej rzeczy. Nie ma licencji = nie masz nadanych praw = wszystkie prawa zastrzeżone.

0

Dobrze, załóżmy, że chciałbym wykorzystać na przykład kod z tego tutoriala, który dotyczący rejestracji w Angularze 4. W odnośniku na github jest licencja MIT. Czy w związku z tym mogę wykorzystać ten kod i nie dodawać żadnych paragrafów, jeżeli to są tylko fragmenty moich plików? Czy mimo wszystko taka notatka jest konieczna?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0