Ile można się zastanawiać?

0

Cześć :)

Aplikowałem do firmy X. Firma X proponuje mi współpracę. Ja jednak, chcę mieć trochę czasu na zastanowienie. Jaka ilość takiego czasu jest dobrze widziana?

Czy po okresie próbnym można próbować renegocjować stawkę? Wiem, że można tylko jak to się zazwyczaj kończy?

0

2-3 dni na zastanowienie to chyba brzmi rozsądnie. Co do renegocjowania po okresie próbnym - ustal sobie na poczatku (na piśmie), że jeżeli przedłużą Ci umowę to za XX stawke. Jak tego nie ustalisz to mozesz nic nie wyegzekwować. Powiedzą Ci zebyś jeszcze poczekał itd.

0

Nie więcej niż tydzień myślę. Ale odpowiedź powinieneś dać już teraz (w sensie, że lepiej napisać "zastanowię się i za kilka dni napiszę" niż nie napisać nic).

Chyba, że chcesz podejść w sposób "biznesowy", czyli w taki, w jaki same firmy podchodzą - to nawet jak za pół roku się obudzisz i powiesz "zastanowiłem się" to będzie okej. Bo to jest "biznes", tu się czas zatrzymał (niestety takie mam wrażenie czasami, jakby pracownicy firm IT, szczególnie osoby odpowiedzialne za rekrutację, żyli w innym, wolniejszym rytmie, a każda decyzja wymagała kilkumiesięcznego zastanowienia się).

0

Czy można próbować zastrzec sobie, że stawka wzrośnie i czy nie jest to objaw zbytniego "cwaniactwa" albo zbyt daleki wybieg. Pracuję po raz pierwszy i nie wiem, co jest w IT standardem a co nie.
Czy normalne jest, że na okresie próbnym stawka jest niższa. Jeżeli tak, to o ile może wzrosnąć +/-?

0

Jak nie ustalisz na papierze ile chcesz zarabiać po okresie próbnym to na 99% nic nie dostaniesz. Zawsze pracodawca bedzie starał Ci wkręcić, że musisz zdobyć wiecej doświadczenia, a przeciez do podwyzki sie nie zobowiązywał ;)
realna podwyżka to 10-20%.

0

Mi sie wydaje ze proces rekrutacji jest na tyle dlugi ze wiesz czy chcesz czy nie chcesz tam pracować. Jesli jeszcze jesteś kobieta dochodzi intuicja. Ja 2-3 razy czułam intuicyjnie ze nie chce gdzies pracować i potem okazalo sie ze faktycznie nie było warto.

0
  1. Jeśli musisz się zastanawiać to pewnie nie chcesz tam pracować ;)
  2. Nie ma reguły, możesz powiedzieć np. ze jesteś w trakcie innych procesów rekrutacyjnych i nie chcesz podejmować decyzji zanim ich nie zakończysz bo byłoby to nie fair wobec pozostałych, skoro zainwestowali swój czas.
  3. Zwykle można negocjować, ale warto wszystko ustalić od razu np. w szczególnosci kiedy możesz negocjować ;)
0

Możesz się zgodzić od razu. Do momentu podpisania umowy możesz szukać innej pracy, zastanawiać się lub spędzić trochę czasu z rodziną.
Po okresie próbnym zwykle jest jakaś tam podwyżka, możesz o nią zabiegać lub nie, ale nikt Cię za to nie wywali. Co najwyżej potrenujesz negocjacje.
Możesz się zapytać przed podpisaniem umowy czy stawka jakoś się zmieni po okresie próbnym - to jest niezobowiązujące pytanie.

0
2Blanka napisał(a):

Aplikowałem do firmy X.

2Blanka napisał(a):

Firma X proponuje mi współpracę.

No i tutaj powinno wyłonic mi się - aplikowałem i dostałem robotę.

Tymczasem:

2Blanka napisał(a):

Ja jednak, chcę mieć trochę czasu na zastanowienie.

Więc o co chodzi? Jaka była motywacja do aplikowania tam? Chciałeś tę robotę, czy nie? ;) Jeśli tak to sprawa jasna, a jeśli nie to też nie ma nad czym się zastanawiać.

0

A czy jak firma dzwoni i mówi że przyjmą mnie za X PLN to mogę powiedzieć że ok, ale za X + Y PLN ? Czy wtedy jest już za późno na negocjacje?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1