Przechowywanie daty i czasu w Javie i bazie danych.

0

Witam. Ostatnio zastanawiałem się jaki jest najlepszy sposób na przechowywanie czasu w javie oraz samej bazie danych. Chciałbym się dowiedzieć jakie jest waszym zdaniem najlepsze podejście do tego tematu i jaki sposób składować te dane.

  1. Najprostszym przypadkiem jest chyba przechowywanie dat urodzin czy świąt. Wtedy mamy datę, która nie jest zależna od strefy czasowej i w javie przechowujemy ją w DateTime lub samym Date, tak samo odwzorujemy ją w bazie danych w Date lub Timestamp, nie uwzględniając strefy czasowej.
  2. Drugim przypadkiem jaki mnie zastanawia, jest np. zapisywanie czasu zajścia jakiegoś zdarzenia, np. odkładamy w historii datę akcji wykonanej przez użytkownika w aplikacji. Jeśli jesteśmy pewni, że aplikacja będzie działała tylko dla klienta w jednej strefie czasowej to możemy postąpić tak jak w przypadku 1. Co jednak w przypadku kiedy aplikacja będzie używana w kilku krajach z różnymi strefami czasowymi? Jakie podejście wtedy zastosować? Osobiście przychodzą mi do głowy następujące możliwości(załóżmy, że w naszej aplikacji używamy ORMa takiego jak Hibernate)
  • stworzyć encję, w której zmienna przechowująca datę zdarzenia będzie typu long i będzie to czas w milisekundach, przy wyświetlaniu będziemy po prostu tworzyć zmienną w następujący sposób: new DateTime(dateInMillis) co pozwoli nam na rozwiązanie problemu z różnymi strefami czasowymi. W bazie danych również odkładamy czas w milisekundach w zmiennej typu bigint czy number zależnie od tego z jakiej bazy korzystamy

  • w encji hibernate datę będziemy przechowywać jako timestamp lub dateTime, niestety z tego co się orientuję hibernate nie uwzględni nam strefy czasowej przy tak zmapowanej encji podczas zapisu (możemy zapisać timestamp ale nie timestamp with time zone). Możliwe jednak, że się tutaj mylę. Zakładając jednak, że tak nie jest jak rozwiązać ten problem? Zawsze zapisywać datę jakb UTC±00:00 i przy odczycie dostosowywać wyświetlanie czasu uwzględniając różnicę miedzy UTC±00:00 a strefą użytkownika? Przy takim podejściu dane w bazie będą odkładane oczywiście jako timestamp lub dateTime

Jaki wy rozwiązujecie sprawę przechowywania dat w aplikacjach w pracy czy też własnych projektach? Czy moje propozycje wydają się rozsądne, czy może są jakieś lepsze uniwersalne i powszechnie stosowane rozwiązania? Druga sprawa czy zawsze staracie się zapisywać dane w taki sposób, żeby późniejsza zmiana strefy czasowej przy użytkowaniu aplikacji nie sprawiała problemów, nawet jeśli piszecie aplikację dla klienta z konkretnego kraju i prawdopodobnie tylko w nim będzie on używał aplikacji?

1

Osobiście spotkałem się z stosowaniem drugiej opcji czyli zapisywaniem wszystkich dat w UTC. Problemem może być pobranie konkretnego timezone'u od klienta aczkolwiek i to jest do obejścia: http://stackoverflow.com/questions/6091804/is-there-another-way-to-get-a-users-time-zone-from-a-httpservletrequest-object .

2

Od razu powiem, że nie jestem zawodowcem. Przeczytałem dokładnie Twój post i trochę na temat czasu w Javie. Według mnie najlepszym rozwiązaniem w dowolnej sytuacji byłoby przechowywanie dat dla UTC +- 00:00 bez informacji w jakiej strefie czasowej jesteśmy, nawet jeśli firma czy docelowa grupa użytkowników znajdowałaby się w jednej strefie czasowej. Dlaczego ?

  • Napisanie kodu który wyświetlałby czas uwzględniając strefę czasową w której znajduje się użytkownik to RACZEJ nie jest duże wyzwanie,
  • Różne funkcje Javy w najbardziej podstawowej formie pobierają czas jako UTC +- 00:00 np. System.currentTimeMillis();
  • Jeśli zapisalibyśmy w bazie danych czas na sztywno dla różnych stref czasowych to ciężej byłoby ułożyć daty chronologicznie.
  • Wyobrażam sobie, że zapisywanie informacji o strefie czasowej jakiegoś zdarzenia mogłoby zabrać niepotrzebnie trochę miejsca (Tylko nie mam pojęcia czy praktykuje się oszczędne zapisywanie danych w bazie).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1