Prosty komunikator bez serwera centralnego

0

Witam, czy istnieje możliwość wykonania prostego komunikatora w Javie, bez implementacji centralnego serwera? Chodzi mi o to, iż np. osoba odpalająca taki programik pisze komunikat, a następnie wyświetla się on u wszystkich pozostałych osób online. Jak tak to jaki protokół/API najlepiej do tego wykorzystać? Jakieś wskazówki? Główne założenie to jakby komunikator p2p.

1

Wszystko jest możliwe ;)

  1. Jaki ma być zasięg tego komunikatora? Bo w przypadku LANu można by użyc komunikacji multicast i w zasadzie cały komunikator byłby trywialny
  2. Jeśli zasięg ma być globalny to nowy uzytkownik skądś musi pobrać listę aktualnych uzytkowników, no bo cudów nie ma - on skądś musi wiedzieć do kogo pisać. Alternatywnie nowy uzytkownik musi się jakoś "ogłosić" innym użytkownikom żeby mogli się do niego odezwać i nawiązać połączenia.
  3. Brak serwera wyklucza możliwość komunikacji dwóch osób za NATem bo żadna ze stron nie będzie mogła nawiązać połączenia. Można by wtedy wykorzystać inny node w sieci jako przekaźnik, ale to już trywialne nie będzie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1