Menager Layoutów czy NetBeans?

0

Mam pytanie dotyczące ułożenia komponentów w aplikacjach okienkowych. Czy warto uczyć się wykorzystywania menagerów layoutów czy można spokojnie robić to przy pomocy NetBeansa ?

0

to zależy na czym tak na prawdę ci zależy. NB będzie generował masę niepotrzebnego kodu. ML są za to trochę pracochłonne.

0

Jest wtyczka do Eclipse - Windows Builder http://code.google.com/javadevtools/download-wbpro.html - która pozwala na graficzne układanie komponentów a jednocześnie generuje całkiem porządny kod.

0

Matisse GUI builder w NetBeans IDE też używa layout managera do zarządzania przypisanymi widżetami, więc znajomość layoutów raczej Cię nie ominie. Domyślnie w GUI Builderze ustawiony jest layout - GroupLayout, który rozpatruje oba wymiary niezależnie (x, y), dzięki czemu mamy dużą swobodę w budowaniu interfejsu, a widżety zmieniają się np wraz z rozmiarem okna. Inne layouty nie pozwalają na taką swobodę i zawsze można skorzystać też z pozycjonowania absolutnego (po współrzędnych) tylko po co?

Z poziomu kodu, aby korzystać z pozycjonowania absolutnego musisz najpierw pobrać pozycję kontenera getInsets(), potem ustawiamy lewy górny róg i wymiary nowego widżetu metodą setBound() względem pobranej pozycji kontenera. W efekcie otrzymujemy niefunkcjonalny interfejs, który nie potrafi dostosować się do wymiaru okna, więc zamiast ustalać pozycje ręcznie może lepiej spojrzeć na layouty?

Zresztą czy to takie pracochłonne?
http://docs.oracle.com/javase/tutorial/uiswing/layout/visual.html

0

Generalnie chodzi mi o to, że wiem jak się używa layoutów, tylko kwestia tego czy warto się z tym gimnastykować czy lepiej użyć sobie NetBeansa ułożyć elementy tak jak chce i skopiować sobie kod. Pytam, ponieważ nie wiem jak to wygląda w pracy, czy pracodawcy wymagają pisania tego samemu.

0

Jeśli całość GUI w programie da się wyklikać i nie planujesz np jakiegoś dynamicznego dodawania kontrolek to myślę, że spokojnie można skorzystać z wizarda, pod warunkiem oczywiście, że koledzy z zespołu też używają tego samego wizarda (np w NetBeansie) - inaczej będą mieli utrudnioną edycję.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1