Czy SQL został wyparty przez ORM'y?

0

Praca praca... właśnie stawiam pierwsze kroki i mam taki problem.
Jak wyglądają bazy danych, czy można być progamistą jedynie specjalizującym się w bazach danych? Język SQL jest obecnie potrzebny czy został już wyparty/zastąpiony (nie wiem jak mogę to powiedzieć) przez orm-y?

6

Właśnie, przez ORM'y zaczyna brakować ludzi co znają się na bazach. Ponadto, ORM to jedno podejście, ale jest całkiem sporo projektów, nawet nowych gdzie składane sa SQL w kodzie, lub, gdzie operuje się tylko na procedurach SQL, a ktoś je musi pisać. Sporo raportów to tez SQL. Znam wielu programistów, którzy znają się dobrze na SQL i wewnętrznych frameworkach firmowych, które w zasadzie obudowują SQL. Nie powiem, że to dobre, bo takie podejścia dają dużo błędów, za dużo kodu SQL to problem z testowaniem, separacją odpowiedzialności, etc. etc. ale niemniej jest w tym robota i będzie nadal.

5

W skrócie tak. SQL i administracja bazami danych nigdzie się nie wybiera. Nie jest to może najbardziej porywająca część IT, ale zapotrzebowanie będzie raczej zawsze na taki profil ludzi.

Język SQL jest obecnie potrzebny czy został już wyparty/zastąpiony (nie wiem jak mogę to powiedzieć) przez orm-y?

ORMy jak wiemy to tylko nakładka na SQL. Więc ciężko mówić że ORMy wypierają SQL, raczej tylko po części jego znajomość u deverloperów :)

0

Jest potrzebny i trzeba znać podstawy dla programisty. W zależności od firmy/projektu trzeba znać mniej lub bardziej zaawansowanie.
Czasami projekt wspiera tylko jedną bazę i wtedy ta wiedza automatycznie rośnie przy robieniu kolejnych ticketów, ficzerów i bugfixów.

Można się specjalizować w przetwarzaniu danych a nie stricte programowaniu i jeśli jest to mała i średnia skala to SQL jest konieczny.

8

Nawet gdyby ORMy zamiast upośledzenia osiągnęły doskonałość, to nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy programista ich używający nie zna SQL. Często jest potrzeba zobaczenia polecenia SQL wygenerowanego przez ORM lub ręcznego sprawdzenia lub edycji czegoś w bazie. Zdarza się, że trzeba napisać jakiś skrypt, utworzyć trigger czy skorzystać z Dappera w projekcie, w którym nie ma sensu używać jakiegoś bardziej zaawansowanego ORMa. Nie pamiętam, żebym widział ogłoszenie o pracę dla full-stack developera, w którym nie byłby wymieniony SQL w wymaganiach.

1

Wydaje mi się, że "specjalista od baz danych", który zna jedynie ORM'y, ale nie ma pojęcia czym jest SQL, to taki anachronizm w stylu "czy mam się uczyć PHP, czy wystarczy WordPress" :P

9

Chyba tylko w CRUDach albo i nawet nie tam. ORMy są od lat w odwrocie, kiedy okazało się że zwyczajnie sie nie sprawdzają.

1

Co ci przyjdzie po tych ORM'ach jak klient przyjdzie i powie, że podsumowanie raportu mu się nie zgadza? Albo jak "baza danych działa wolno"? To uproszczenie, ale dzisiaj to właśnie ORM'y mają coraz mniejszą rację bytu. Jeżeli nie potrzebujesz SQLa to możesz użyć obiektowych baz danych, jak potrzebujesz relacji, to potrzebujesz też SQL.

2

Krótka odpwiedź: Nie.
Dłuższa odpowiedź: Oczywiście, że nie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0