Projekt w UML

0

Do zrobienia mam opisanie projektu programu w UML (chyba dobrze się wyraziłem, UML jest do modelowania, czyli w sumie opisywania ?). Mam w związku z tym pierwsze pytania.

#Zacząłem w ArgoUML, robię diagram klas. Jest możliwość ustawiania pól klasy (public, private, etc.). Tylko poza tym, że mogę to ustawić, nie widzę odzwierciedlenia tego na diagramie (powinny być symbole typu + - #). Czy trzeba jakąś opcję włączyć, by się wyświetlały ?
#Czy na diagramie klas powinienem uwzględnić wszystkie metody ? Tzn. również takie jak setVar1(), setVar2, getVar1(), etc.

1
  1. Raczej nie uwzględniałbym seterów, geterów ani metod prywatnych
0

Dzięki za odpowiedź. Metody prywatne ? Ja zazwyczaj robię tak, że metody mam publiczne, a pola/atrybuty (czy jak to się konkretnie zwie) mam prywatne.

1

lol no ale metody prywatne też się czasami przydają. Jeśli piszesz kod jak normalny człowiek i wiesz że metoda która ma więcej niż 20 linijek jest za długa to dzielisz ją często na małe kawałki. Nie ma sensu żeby ktoś kto korzysta z klasy miał do nich dostęp bo na przykład te kawałki uruchamiane niezależnie nie mają sensu. W efekcie użytkownik może odpalić tylko główną metodę, która korzysta z metod prywatnych.
Szczególnym przypadkiem takiego zachowania (akurat z metodami protected) jest wzorzec projektowy template method.

0

Mam kolejne pytanie.

Czy diagram stanów = diagram maszyny stanowej ?

0

STD? Zasadniczo tak. Chociaż w projektowaniu oprogramowania maluje się je trochę inaczej niż na Teorii Automatów ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0