[asm] Tryb 13h

0

Czesc. Tryb 13h to chyba jak na dzisiejsze czasy zbyt malo, potrzebuje rozdzielczosci co najmniej 640 x 480 i 16 bitow. Wie ktos czy istnieje taki tryb ?? Za kazda odpowiedz z gory dzieki. I mam jeszcze jedno pytanko:

asm {

mov ah, 00h
mov al, 13h

int 10h

}

co oznacza linijka mov al, 00h i po co w ogóle ona jest, mam ksiazke i pisze w niej ze jest to numer funkcji przerwania 10h, stad pewnie później linijka int 10h, czyli wywolanie przerwania. Ale moze ktos dokladniej mi wytlumaczy po co te numery funkcji przerwania i co to w ogóle sa te funkcje przerwania.

0

asm {

mov ah, 00h
mov al, 13h

int 10h

}

co oznacza linijka mov al, 00h i po co w ogóle ona jest, mam ksiazke i pisze w niej ze jest to numer funkcji przerwania 10h, stad pewnie później linijka int 10h, czyli wywolanie przerwania.

Chyba mov ah, 00h Po prostu zanim wywołasz przerwanie musisz przekazać programowi obsługi przerwania nr funkcji, którą chcesz wywołać. Funkcja o nr 00 to po prostu ustawienie trybu graficznego. W al za to wrzucasz nr trybu.
A co do drugiej części pytania, to są jakieś tryby o większej rozdzielczości, ale ja niestety ich nie wypróbuję. Pod WinXP to nawet mija się z celem :)

0

A ma ktoś może spis wszystkich przerwań i ich numery (czy jakos tak :) ). I jeszcze jedno pytanie, to czy w ogóle da sie w programach pod dosa pisać programy o wiekszej rozdzielczosci? CZy pozostaje tylko pisanie programow pod windowa. I czy wykorzystuje sie asemblera w programowaniu pod windosa? (to chyba troche lamrskie pytanie :) )

0

Da się trzeba mieć tylko sterownik karty graficznej.

0

no ale gdzie mam znaleźć ten sterownik (ktory to plik) i jak on w ogóle ma mi posluzyc do zwiekszenia rozdzielczosci, moze jakis kod dasz ?(c++ lub pascal)

0

A ma ktoś może spis wszystkich przerwań i ich numery (czy jakos tak :) ).

Jutro podeślę ci.

I jeszcze jedno pytanie, to czy w ogóle da sie w programach pod dosa pisać programy o wiekszej rozdzielczosci?

W większej rozdzielczości oczywiście. Nie wiem jak z kolorami.

I czy wykorzystuje sie asemblera w programowaniu pod windosa? (to chyba troche lamrskie pytanie :))

Oczywiście i to łatwiej niż pod DOSa (no może przesadzam :), trzebaby zapytać bardziej zaawansowanych programistów asma - ja się wciąż uczę...)

0

Chce zaczać programować w C++ grafike, znam bardzo dobrze php a skadnia tego jezyka jest bardzo podobna do C++. Nie ukrywam ze chcialbym robic cos z grafika 3d nie mowie tutaj o grach :). Mam ksiazke o robieniu gier 3d w pascalu i Asm. ale przy uzyciu tych programow raczej nie ma co liczyc na dobra grafike. Czytalem troche o OpenGL i DirectX ale nie wiem za bardzo jak to wszystko ma dzialac. Mam do was pytanie: Od czego mam zacząć ?? Skad wziac biblioteki OpenGL i jak je wrzucic do Visual C++. Moze znacie jakies dobre kursy o OpenGL. Najlepiej dla poczatkujacych, wraz z wyjasnieniem wrzucic taka biblioteke do C++ bo za bardzo nie wiem :P

0
         rozdz.     kolor.

12h - 640 x 480 16
11h - 640 x 480 2
10h - 640 x 350 16
0Fh - 640 x 350 3
0Eh - 640 x 200 16
przepisałem to po prostu z książki o tworzeniu gier, żeby nie było że znam to na pamięć :-)

0

Ach ludzie! ;-)

A ma ktoś może spis wszystkich przerwań i ich numery

Ściągnij sobie listę przerwań Ralpha Browna (Ralph Brown interrupt list) - tam jest wszystko, co zostało poruszone w tym wątku.

I jeszcze jedno pytanie, to czy w ogóle da sie w programach pod dosa pisać programy o wiekszej rozdzielczosci? CZy pozostaje tylko pisanie programow pod windowa.

Pomyśl! Jeśli pod DOSem nie dało by się ustawić wosokiej rozdzielczości z dużą ilością kolorów, to również i Windows nie byłby w stanie tego dokonać. Wystarczy, że masz kartę graficzną zgodną ze standardem VESA. Np. aby ustawić tryb 1024x768x16M wystarczą następujące instrukcje:

[code]mov ax,4F02h
mov bx,118h
int 10h

[/code]

Pełny zbiór trybów we wspomnianej wcześniej liście (http://www.ctyme.com/intr/rb-0275.htm).

I czy wykorzystuje sie asemblera w programowaniu pod windosa?

Oczywiście! Z wielką przyjemnością :d

Da się trzeba mieć tylko sterownik karty graficznej.


no ale gdzie mam znaleźć ten sterownik (ktory to plik) i jak on w ogóle ma mi posluzyc do zwiekszenia rozdzielczosci

Zapomnij o tym!

[dopisane]
Do Jagody (dziwna xywa, jak na faceta): na max3d.pl piszesz o 3dsmax5.0 - masz może to cudeńko?

0

Do Jagody (dziwna xywa, jak na faceta): na max3d.pl piszesz o 3dsmax5.0 - masz może to cudeńko?

Ksywa sie ta wziela od nazwiska :) Jagodziński, ale wole gdy na mnie mówią JAGI. Jezeli chodzi o MAX-a to mam i w sobote wwale na serwer i podam ci adres na maila.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1