Drugi komputer w sieci

0

W sieci Lan kodowane są karty sieciowe, tzn zapisywane sa dokomputera numery kart sieciowych które łączą się z internetem i inne karty sieciowe nie zadziałają. Do komputera wlożyłem drugą sieciówke, podłączyłem ją do huba i sieciówke z drugiego komputera podłączylem do huba, na kompie z internetem mam win xp a na drugim mam 98se, udostepnianie plikow mi działa ale internet nie, czy jest możliwość odpalenia jakoś neta na tym drugim komputerze, numer mojej karty z xp ktora łączy się z netem jest wpisana do serwera, czyli na xp net dziala.

0

Udostępnianie połączenia sieciowego powinno na XP zadziałać, chyba, że blokują po TTL - nie wiem, jak z Win98 zmienić (powinieneś tam ustawić na wartość: 129 [lub 65, w każdym razie o jeden więcej niż potęga 2] ), w systemach NT/2k/XP robi się to tak:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Time_To_Live

0

A można teraz tak jak dla "zółtodzioba" ?

0

Pakiet sieciowy posiada kilka pół. Przy udostępnianiu połączenia sieciowego komputer, posiadający łącze internetowe, podmienia adres źródła w pakiecie wysyłanym od innych (SNAT) - tak, jakby sam je wysłał. Ale pakiet posiada inne pole: TTL. Aby rozesłany pakiet nie błądził w nieskończoność, każdy element aktywny sieci zmniejsza TTL o 1. Gdy numer dojdze do 0 pakiet jest usuwany.

Wielu dostawców internetu sprawdza TTL w pakietach, które przechodzą przez ich urządzenia i odrzuca te, których TTL nie jest potęgą 2, albo konkretną wartością (32, 64, 128). Dlaczego? Bo wartość na przykład 127 oznacza, że pierwszy komputer wysłał 128, drugi obniżył do 127 i tak przesłał do routera dostawcy. Czyli za komputerem oficjalnie podłączonym stoi inny, nieoficjalny.

Jeśli jednak dodatkowo pierwszy komputer wyśle 129, a drugi obniży do 128, nie widać różnicy w budowie pakietów wysłanych przez pierwszy a drugi komputer do routera.

Teraz tylko powinieneś się dowiedzieć, jak na Win98 zmienić TTL na 129. Przeczytaj jeszcze raz ten tekst w Wikipedii.

0

Witam, widze że jest specjalista więc się zapytam ;)
Czytałem na wikipedia ale chciałbym mieć pewność. Czy pakiet po przejściu przez switcha też zmniejsza TTL ? Powiedzmy że mam na komputery:
Internet
|
K1---Switch----K2
Z jakim TTL wyjądą pakiety ? (2x WinXP)

Drugie pytania. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o sieciach. Jakie książki polecacie ?

0

Książka Andrew Tanenbaum - Sieci komputerowe - genialna, choć droga

http://helion.pl/ksiazki/siecik.htm

HUB/SWITCH/BRIDGE nie zmienia TTL; za to ROUTER/ACCESS POINT zmienia. Gdy jeden komputer udostępnia innemu połączenie, pełni rolę routera.

Jeśli K1/K2 (Kx) to WinXP to TTL domyślny = 128.

Kx (128) ---> Switch (128) ---> Internet [router] (127) ---> ...

0

co do ttl'i ostatecznie mozna to obejsc np: na freebsd rekompilujac jajko z opcja IP_STEALTH ktora wylacza zmiane licznika ttl, tak wiec siec za routerem staje sie niejako transparentna, ale nie testowalem na swoim providerze...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1