Program w pamięci komputera - architektura von Neumanna

0

Studiuje historie pewnego komputera, komputera z1. Natknąłem się na zdanie odnośnie jego pamięci:

To właśnie dzięki umieszczeniu ich na taśmie zamiast na stałe wbudowanie do mechanizmu sprawiło, iż Z1 był swobodnie programowalną maszyną.

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego?

3

Że kod nie był na wbudowanej pamięci tylko mogłeś mu zapodać kartę perforowaną z kodem tym samym mogł wykonywać dowolny kod. Kart perforowane to był ojciec dyskietek czyli papier z dziurkami gdzie dziurka to 1 a brak dziurki to 0.

3

No w tamtym czasie mieli problemy żeby w łatwy sposób dynamicznie zmieniać kod, a taki papier miał dziurki i dwie blaszki stykały się tylko tam gdzie tego papieru nie było czyli dziurce przy dobrych timingach lub stałą prędkością posuwu papieru mogli streamem wczytywać dane.

A właściwie po co właściwie czytasz książkę o historii, nie lepiej zbudować na fpga lub czy to w technologii ttl, jest to bardziej pouczające i możesz potem te umiejętności wykorzystać do budowania hdmi, usb, ethernet from scratch.

Nawet tak właściwie chyba wiem jak to działa fizycznie, przesuwasz się na dziurkę i na flip flop rejestrze dajesz bit enable do zapisu, potem wyłączasz przesuwasz się na następną dziurkę, counter ++ dajesz, żeby zapisało do następnego rejestru bita, i znowu dajesz enable do zapisu, a wybór bita mozesz multiplexerem zrobić.
A przesów papieru jakimś silniczkiem czy to krokowym gdzie wiesz ile mm się przesunąłeś lub brushless gdzie musisz mieć encoder żeby liczyć ilość obrotów i reduktor.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1