Gaming czy serwer

0

Zauważyłem, że są jakby dwa kierunki rozwoju komputerów wysokiej wydajności. Pierwszy, to "gaming PC", a drugi to serwery.

Jakby nie było, w jednym i w drugim walczy się o wysokie osiągi, czyli szybkość i wielordzeniowość procesora (bywają też rozwiązania z kilkoma procesorami), dziesiątki, jak nie setki gigabajtów pamięci operacyjnej.

Powiedzmy, że szukam komputera według następujących założeń:

  • Duża wydajność procesora
  • Duża ilość RAM (minimum 32GB)
  • Dysk SSD wysokowydajny (1 lub 2 TB)
  • Kształt i wygląd obudowy nieistotny (nieważne, czy świecąca, czy zwykła puszka, czy do montażu w stelażu "rack")
  • Bez gier i grafiki
  • Różne przetwarzania danych i obliczenia z użyciem oprogramowania nieumiejącego wykorzystać karty graficznej

To w taki razie który rodzaj komputera (gaming czy serwer) jest wydajniejszy? Czy może wydajność obu rodzajów (w podobnym budżecie) jest podobna?

Czy może poza kształtem obudowy i rodzajów interfejsów dysków (np. w serwerach jest możliwość podłączenia dysku bez wyłączania, co w gaming nie jest potrzebne) i innych drobiazgów, które przestają mieć znaczenie po wcieleniu komputera w rolę "zwykłego" komputera, jedno i drugie to jest to samo (zwykły komputer, tylko droższy i o zwiększonej wydajności)?

Czy finansowo (ale bez bajerów niewpływających na wydajność) wychodzi bardziej korzystanie gaming, czy serwer?

1

W gamingu ciśnie się na dwie rzeczy FPS i szczegóły w grafice. Moim zdanie to rozwiązania serwerowe dedykowane pod takie rzeczy, ale tańszy będzie gaiming. Ja bym szukał jakiejś poleasingowej stacji roboczej.

0

Jak masz nieograniczone pieniądze to wydajniejszego kompa złożysz na podzespołach serwerowych, ale trzeba na takiego kompa wydać kilkukrotnie więcej.
Nie wiem do czego ten komp ma być, ale sprawdziłbym czy poniższy ma wystarczającą wydajność

https://www.x-kom.pl/p/597434-procesor-amd-ryzen-9-amd-ryzen-9-5950x.html

2

Rdzenie tylko do pewnego stopnia przekładają sie wydajność - zależy co na mim chcesz robić. Np chyba archizery ciągle pracują na jednym rdzeniu.

Grafiki dla siebie doszedłem do zdania, czego chcę. Ponieważ zintegrowane przy dużych rozdzielczościach miewają humor, np pas obrazu scrolują w IDE ułamek sekundy później itd, preferuję oddzielne karty graficzne małej mocy, bez wentylatora (mało co innego gości na moim kompie niż różne IDE i YT)

Stacja robocza ... mam poelasinga ... 2xCPU chyba 24 rdzenie razem. CPU z chłodzeniem hydraulicznym, cuda bajery w jednej z poprzednich generacji. Włączam jak chcę odświeżyć tematy wirtualizacji, zobaczyć linuksowe ps czy top w kolorach na 24 core itd.
Niektóre wieczory w miesiacu.
Za dużo to prądu żre aby to był komputer aktywny całe dni.

EDIT: nie napisałem konluzji: proponuję silniejszy komputer dla "zwykłych ludzi" - chyba że moc obliczeniowa jest dla ciebie strasznie ważna, np wazniejza niż prąd.

1

Wersje "gamingowe" są dużo lepsze, nawet do programowania. Wersje serwerowe są dobre jak potrzebujesz naprawdę dużo zasobów (rdzenie, ram) w dobrym stosunku cena/jakość/zużycie prądu.

Jakie są problemy przy podejściu "serwerowym":

  • duże zużycie prądu przy domowych zastosowaniach tj. przez dłuższy czas zużycie CPU jest na poziomie 5% a czasami skacze do 100%
  • procesory serwerowe zazwyczaj mają dużo niższą szczytową wydajność, bardziej liczy się liczba rdzeni i zużycie energii. Szczytowa wydajność to coś co bardzo przydaje się przy sytuacji opisanej powyżej
  • pamięci serwerowe to zazwyczaj ecc, których nie potrzebujesz w domu a są droższe i wolniejsze
0

Podaj dokładne zastosowanie bo nie da się tego tak ocenić po tym co napisałes. Poza tym np dla twórców filmów najwydajniejszy nie bdzie ani gaming ani server tylko mix obu, bo i potrzeba silnej grafiki i procka najsilniejszego w multithreading, gdzie do gier wystarczą silne 8 wątków, a taki rendering to i 128 wątków łyknie.

0

Nie mam sprecyzowanych zastosowań ani potrzeby kupowania komputera, tylko zainteresował mnie temat server vs. gaming.

Jedno i drugie kojarzy się z ponadprzeciętną wydajnością, pojemnością i niezawodnością, również też i ceną.

Jeżeli odrzucimy cechy nieistotne z punktu widzenia pracy komputera i "zwykłego" oprogramowania (np. kształt i wygląd obudowy, kształt i wygląd płyty głównej, parametry karty graficznej i dźwiękowej, hot swap, rodzaj gniazd do podłączenia dysków i RAM), na pierwszy rzut oka wydaje się, że dostaniemy prawie to samo. Na jedno i drugie da się zainstalować grę niewymagającą wysokowydajnej grafiki. Na jednym i drugim można zainstalować bazę danych, serwer HTTP itd. Na jednym i drugim można zainstalować oprogramowanie obliczeniowe niekorzystające z procesorów graficznych (np. data mining, wykopywanie kryptowalut, szyfrowanie).

W takim razie, gdzie pojawiają się różnice i jakie mają znaczenie? Wiem już, że w i zakup serwera i jego eksploatacja (zużycie prądu) wychodzi dużo drożej. Zużycie prądu przez serwer o podobnej wydajności jest większe.

Co do wątków, to zgodzę się, ze wszystko zależy od oprogramowania (nie każdy program potrafi to dobrze wykorzystać), ale z drugiej strony, przy uruchamianiu wielu procesów potrzebujących mocy naraz, wydaje się, że rdzenie się liczą do momentu, aż wszystkie będą "zapracowane".

Ponieważ już od pewnego czasu, procesory graficzne służą nie tylko do wytwarzania grafiki (CUDA, OpenCL itp.), to czy w serwerach również spotyka się wysokowydajne grafiki? Może grafiki niepotrafiące wyświetlać 3D, bo w 99% nie jest to potrzebne, ale program korzystający z CUDA wykorzysta?

Niedawno słyszałem o przypadku, że ktoś zajmujący się profesjonalnie grafiką i DTP kupił laptop za 17k. Gdyzy za te same pieniądze kupować gaming (stację roboczą) lub serwer, to czy lepsze parametry będą w gamingu? A może jak się podniesie budżet np. do 30k to wtedy bardziej opłaca się serwer?

0

No w Cuda możesz sobie programować na GPU i to jest dość proste jak masz przykładowo na CPU algorytm:

for i
  for j
    x[i]x[j] = x*x

to na GPU to wygląda tak:

x[i]x[j] = x*x

Możesz pewne zadania oddelegować do GPU.
Kupuj najlepszy sprzęt jaki chcesz, a nie czy to gaming czy server, sprawdź jaki procesor cię interesuje i jaka płyta główna ma odpowieni socket, to musisz wszystko zaplanować, a nie patrzeć czy gaming czy serwer jakieś z d**y nazywy co nic nie znaczą.

1

Jak już podałem są różnice, gaming woli silniejsze ale mniej rdzeni, serwer nieograniczona liczba rdzeni, wydajność pojedynczego jest drugorzędna. Poza tym dla gamingu wystarczą 32gb ramu gdy dla serwera 32 to minimum. Stacje budowane pod gaming mają chodzic na max obrotów ale przez kilka godzin dziennie, gdy stcje budowane do zastosowań pro mają potrafić chodzić wydajnie i cicho przez 24/7 co powoduje automatycznie zmiany w innym oc procesora i grafiki i innym chłodzeniu. Takich niuansów jest dużo i na prawdę nie da się tego generalizowac dlatego jestem absolutnym zwolennikiem budowania stacji pod zastosowania a nie kupowania z półki.

Aha i grafiki w serwerach to dziś podstawa, nie bez powodu superkomputery mają tysiące kart graficznych w klastrach ;)

0

Serwery to też często ficzery takie jak obsługa pamięci ECC (chociaż nowe procesory to i konsumenckie teraz obsługują) czy IPMI

0

@spaghetticoder: z tego co wiem ddr5 ma ecc w standardzie ze względu na bardzo wysokie taktowania.

2
andrzejlisek napisał(a):

..., tylko zainteresował mnie temat server vs. gaming.

Jedno i drugie kojarzy się z ponadprzeciętną wydajnością, pojemnością i niezawodnością, również też i ceną.

A mi się kojarzy z kompletnie RÓŻNYM zastosowaniem.

5k PLN (pi razy drzwi)

Serwer:

  • procek i3-10100
  • ram 16GB (Kingston)
  • płyta z 2x M.2 (Asus)
  • 2x 1TB NVMe w mirrorze (Samsung)
  • 1x 1TB SSD na kopie (Samsung)
  • dodatkowa serwerowa karta sieciowa Intela
  • zasilacz Chieftec 350W
  • obudowa rack
  • system: Linux

Gaming:

  • procek i5-10400f
  • szybki ram 16GB
  • grafika RTX 3060
  • płyta na Z590
  • 1x 1TB NVMe
  • zasilacz 600W
  • obudowa desktop
  • system: Windows 11
0

@PdP tylko że autor pod pojęciem "server" miał na myśli stacje roboczą czyli procek powinien być lepszy niż gamingu ;)

1

ktoś zajmujący się profesjonalnie grafiką i DTP kupił laptop za 17k. Gdyzy za te same pieniądze kupować gaming (stację roboczą) lub serwer, to czy lepsze parametry będą w gamingu? A może jak się podniesie budżet np. do 30k to wtedy bardziej opłaca się serwer?

Jeśli zamierzasz wydać na komputer całą wypłatę, to albo do konkretnego zastosowania, albo to jest fanaberia i osiągi nie mają znaczenia.

"Duża wydajność procesora" to nie są założenia.
Założenia to wystawienie 200 mln certyfikatów TLS w 24 godz., wtedy bierzesz 2x AMD EPYC 7542 i 2TB RAM na jednej płycie głównej.
Inne założenia to kompilowanie kernela dziesiątki razy dziennie - wtedy bierzesz Threadrippera 3970x.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1