Domyślny terminal w Linux

0

Mam takie pytanie:
Jakie są używane domyślnie programy będące emulatorami terminala DEC VT100/200/300 w Linux. Nie chodzi o samą listę programów (bo łatwo ją znaleźć a i samych programów jest sporo), tylko chodzi o te, które są wykorzystywane jako domyślnie zainstalowane w różnych dystrybucjach Linuxa. Np. w Ubuntu jest gnome-terminal, a w którymś Linuxie z KDE jest konsole (nie pomyliłem się, na pewno pisze się przez k). Nie potrzebuję informacji, w jakiej dystrybucji Linuxa jest jaki program do terminala, tylko wystarczy nazwy programów, które często spotyka się w Linuxie. Jest jeszcze program xterm, nie pamiętam gdzie spotykany.

Mnie interesują dystrybucje głównie te najczęściej używane i najbardziej znane.

0

Trzy podane przez ciebie i terminal w buforze ramki są najbardziej popularne, dalej to zależy. Co chcesz osiągnąć? Mate-terminal i Qterminal są popularne, ale są bardzo zbliżone do Gnome-terminalu i Konsoli. Jeśli zamierzasz ręcznie testować swój program korzystający z zaawansowanych funkcji protokołu, lepiej byłoby użyć różnych implementacji, np. urxvt i Terminology.

0

Rozwijam swój hobbystyczny projekt TextPaint, który ma wiele funkcji, między innymi obsługa plików z kodami ANSI i VT100, a także klient Telnet, głównie do testowania. Do samych testów wykorzystuję między innymi vttest, a także pliki z TextFiles

Chodzi o testowanie porównawcze kodów ucieczki poprzez porównanie w innych terminalach. Na ten czas testuję w następujących:
xterm - chyba najlepszy, jeśli chodzi o zgodność z ANSI/VT100 i pochodne, różni się od pozostałych tym, że ma białe czcionki zamiast jasnoszarych (jasnoszare nazywa się białymi, a białe nazywa się jasnobiałymi).
gnome-terminal - nie obsługuje trybu VT52 i powiększonych liter
konsole - ma problemy z powiększonymi czcionkami
terminator - zainstalowałem na krótko, ale to chyba jest na bazie gnome-terminal i odinstalowałem.

Próbowałem też z Windows:
PuTTY - nie przechodzi testu z zawijaniem wierszy, nie obsługuje alternatywnych zestawów znaków
TeraTerm - Nie obsługuje powiększonych czcionek i nietypowo wyświetla kolory

Celem jest po prostu porównanie mojej implementacji z implementacjami w innych popularnych programach. Chodzi o to, że wyświetlam strumień jednocześnie w swoim programie i w innym, patrząc, czy w obu programach wyświetla się tak samo. Jeżeli spotyka się najczęściej jeden z trzech wymienionych terminali, to nie mam więcej pytań.

Żeby nie było, ja jestem świadomy, że terminal VT100 to już zabytek, ale mi to nie przeszkadza w tym, że jestem w to "wkręcony". Z drugiej strony emulatory tego wynalazku (czyli wszystkie wyżej wymienione programy) wciąż są używane i to nie tylko do zabawy i rozrywki.

0
Krzemień napisał(a):

terminal w buforze ramki

Czy da się ten terminal uruchomić jako niezależny program tak, jak konsolę Linuxa?

Mate-terminal i Qterminal są popularne, ale są bardzo zbliżone do Gnome-terminalu i Konsoli.

Jeżeli tylko podobnie wyglądają, a są to niezależne implementację, to są warte uwagi. A jeżeli wykorzystuje implementację Konsole i Gnome-Terminal do wyświetlania, to jest to jedno i to samo, jak gnome-terminal i Terminator. Ale to tylko dwa programy, więc co mi szkodzi zainstalować i sprawdzić, o takie podpowiedzi mi chodzi.

2

Pod windows koniecznie sprawdź mintty instalowany wraz z np. git-scm, msys2 czy z cygwin. Obsługuje wiele czcionek (kody \033[11m..\033[20m]) oraz kody systemowe 1337 pozwalające na wyświetlanie obrazków oraz sixel:
Clipboard01.png
fonty dodajemy edytując .minttyrc, np:

Font1=BPdots
Font2=Repetition Scrolling
Font3=Digital-7 Mono
Font4=LCD
Font5=Larabiefont Rg
Font6=Plasmatic
Font7=Segoe Script
Font8=Melukis Senja - Personal Use
Font9=Roboto Mono
Font10=Ink Free

Jest jeszcze Alacritty (win/linux) oraz Windows Terminal, ale wątpię że przejdą wszystkie testy (chyba żaden nie przechodzi?).

0

Teraz trochę zmienię temat, ale wciąż o terminalach:

Czy jest taki program (i jak się nazywa), który obsługuje powolne przewijanie?

Znalazłem dwa filmy z prawdziwych terminali, na których jest pokazane płynne przewijanie w vttest:
Nagranie 1: od 5:48 do 6:44
Nagranie 2: od 1:35 do 1:51

Samo spowolnienie transferu można zasymulować takim poleceniem, a właściwie za częścią polecenia stojącego za pionową kreską:

cat somefile.txt | pv -q -L 1200

Natomiast żaden program, który testowałem nie obsługuje polecenia powolnego przewijania, nawet w sposób uproszczony. Czy może któryś program terminalowy dla Windows lub Linux to obsługuje (a może trzeba coś ustawić)? Niekoniecznie chodzi o płynne przemieszczanie się piksel po pikselu, ale chodzi o spowolnienie czasu przewijania się tekstu. W protokole VT100 jest komenda, która włącza i wyłącza płynne przewijanie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1