Czy moja karta graficzna "działa" (ma "wyższy priorytet"; NVIDIA Quadro M2200)

0

Witam,
Mam być może mało profesjonalne pytanie, jednak wolałbym się upewnić w tej kwestii.
Ostatnimi czasy kupiłem laptopa posiadającego kartę graficzną NVIDIA Quadro M2200. Kiedy z niego korzystałem, okazało się, że nie mogłem używać trybu nocnego i zmniejszania jasności (windows 10). Korzystając z rad znalezionych w Internecie, kiedy aktualizacje systemowe nic nie pomogły, użyłem programu Snappy Driver do instalacji sterowników. Program zainstalował Intel(R) HD Graphics 630, dzięki któremu poprzednie problemy się naprawiły, a nawet system działał szybciej.
Przechodząc jednak do sedna, moje pytanie tyczy się tego, czy taka operacja wpłynie negatywnie na użytkowanie programów? W menadżerze urządzeń widać, że obie karty są włączone, a wyłączenie Intel 630 przywraca poprzednie błędy. Czy zainstalowanie sterownika z Intel 630 sprawia, że NVIDIA Quadro (która jest raczej lepsza) ma mniejszy priorytet i nie można w pełni wykorzystać tej karty graficznej? Jeżeli tak, co powinienem zrobić, aby naprawić problem z jasnością w inny, lepszy sposób?obraz1.PNGobraz2.PNGobraz3.PNG

0

Ja bym zaczął od sprawdzenia jaki masz faktycznie sprzęt w kompie a nie od wciskania sterowników na siłę.
Jeżeli masz wbudowanego Intela i NVidię to Intela można wyłączyć w BIOS.

Zmniejszanie jasności nie ma nic wspólnego (przynajmniej nie powinno) z kartą graficzną, zajmuję się tym inny układ na płycie głównej. Być może nie masz wszystkich sterowników do laptopa?

Najlepiej napisz co to za laptop...

3

Co to za model kompa? Pachnie jakimś Dell-em Precision.
Generalnie to jeśli masz grafikę Intela i NVIDIA to raczej masz technologię NVIDIA Optimus.
Zresztą zobacz tutaj na schemat blokowy właśnie modelu 7520
https://www.laptopschematic.com/dell-precision-7520-7720-schematic-la-e311p-cap00/
Jak popatrzysz to linie eDP czyli sygnał do matrycy masz właśnie z grafiki wbudowanej w procesor.
W tym konkretnym modelu masz jeszcze mutpilexer i syganla może iść z NVIDIA, ale w większości sprzętów tego nie ma i NVIDIAA komunikuje się z procesorem przez PCI-E
Tym samym tak naprawdę za wyświetlanie finalnie na ekranie laptopa odpowiada tu Intel.
Muszą więc być zainstalowane sterowniki obu kart do poprawnej pracy. Poziomy jasności matrycy itp. to troszkę bardziej skomplikowana sprawa. Jedno to BIOS drugie to VBIOS a trzecie to. Jeszcze układy sterujące. Generalnie to jeśli masz taką konfiguracje to:

  • Musisz mieć stery obu kart
  • Intela raczej nie wyłączysz
  • Obie karty muszą mieć dopasowane względem siebie sterowniki, bo czasem producent modyfikuje coś po swojej stronie, szczególnie w laptopach typu stacje robocze.

Jeśli podasz konkretny model laptopa to wtedy będzie łatwiej to przemalować.

0

Mój laptop to Fujitsu Celsius H770.
Co do sprawdzania sprzętu to niestety musiałbym zerwać plomby gwarancyjne (jeżeli chodzi o oddanie laptopa na gwarancje z powodu tych problemów, to na razie się powstrzymuje, bo laptop jest mi potrzebny)

1

Do tego modelu na szybko nie widzę schematu czy nawet diagramu blokowego.
Jeśli nie zależy Ci na mobilności i nie pracujesz dużo na baterii to po prostu możesz wyłączyć kartę w UEFI/BIOS. Jeśli będzie taka opcja to znaczy, że budowa jest podobna do wspomnianego modelu Della i są układy przełączające sygnały. Jeśli nie masz opcji wyłączenia grafiki w BIOS to nie wyłączaj jej w menadżerze bo wtedy nie masz całego zarządzania wyświetlaniem za które odpowiadać będzie pewnie tylko Intel.
Próbuj jeszcze aktualizacji BIOS i VBIOS jak są, oraz do tego Quadro zainstaluj sterowniki ze strony producenta komputera a nie jakieś ogólne z NVIDIA.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1