Dell Latitude E5470, rzutnik po VGA, niska rozdzielczość

0

Od >8 lat mam podpiętego mojego starego Della Inspiron E1505 do rzutnika (Optoma HD20) przez przewód VGA. Śmiga na FullHD (1920x1080) elegancko.

Niedawno w domu pojawił się Dell Latitude E5470 z Windows 10 na pokładzie i zaczęły się schody. Po podłączeniu po VGA, Windows nie pozwala na ustawienie pełnej rozdzielczości. Maksymalna dostępna opcja jest jakaś niższa (nie pamiętam teraz, 1024×768, 1280×960 albo coś z tej okolicy). Jaka może być tego przyczyna?

Niestety, w rzutniku spaliły się oba porty HDMI (ponoć popularne w Optomach, zapewne przez wyładowania podczas burzy, tak w necie sugerują). Kupiłem jakiś czas temu adapter HDMI->VGA za ~15zł i przy podłączeniu Dell -> HDMI -> adapter -> VGA -> rzutnik komputer sam od razu przełącza wizję albo całkowicie na rzutnik (nawet jak ten nie jest włączony) albo duplikuje ekrany. Wkurzające (stary Dell z WinXP MCE nic sam nie robi póki nie każę mu rzucić ekran na rzutnik), ale powiedzmy, że mały babol i można z tym żyć. Na starcie też jest ta mniejsza rozdzielczość, ale tu akurat pomaga wyjęcie przewodu HDMI i podłączenie ponownie (przy włączonym rzutniku), wtedy poprawnie wykrywa i przestawia się w FullHD (niestety, zawsze przełącza wtedy wyjście audio na HDMI i trzeba ręcznie wrócić na wyjście głośnikowe, Win10 chce być za sprytny i tylko przeszkadza).

O ile koniec końców jestem w stanie oglądać obraz w FullHD (przez ten adapterek), to może ktoś będzie w stanie mi pomóc by ogarnąć temat bez adaptera, bezpośrednio po VGA? Mniej kabelków + brak przełączania audio po HDMI.

1

Ja bym zaczął od podłączenia przez VGA do tego kompa jakiegoś monitora zamiast rzutnika. Zobaczysz wtedy, czy ten nowy Dell umie wypchnąć przez VGA obraz o większej rozdzielczości, tylko z jakiegoś powodu nie dogaduje się z rzutnikiem, a może jakieś sterowniki/ustawienia/kwestie sprzętowe powodują, że problem jest po stronie laptopa.

Druga rzecz - ściągnij jakiś system odpalany z USB (np. Linux Mint - sam mam na wielu kompach, z czego jeden właśnie robi za generator sygnału do rzutnika podłączonego przez VGA) i sprawdź, czy nadal ten problem będzie występować.

2

Wymień jak masz możliwość kabel VGA na inny i możliwie krótki. Może przy okazji uszkodził się kabel.
Zobacz czy możesz wymusić tą rozdzielczość.
Wyświetl właściwości karty - Lista wszystkich trybów : ustaw full HD i zobacz czy się wyświetli.
Jak nie pomoże zobaczymy dalej.

0

@cerrato: nie wiem, czy takie sprawdzenie w czymś może pomóc, ale sprawdzę z monitorem
@jurek1980: gdyby przewód był uszkodzony, to:

  • stary Dell nie puszczałby FullHD przez ten przewód
  • nowy Dell nie puszczałby FullHD przez ten przewód (i adapter HDMI)

Jak pisałem, na liście rozdzielczości nie ma tych z wysokich zakresów, więc nie da się wymusić.

0
  1. Nie tylko sprawdź z monitorem, ale też odpal system z USB (chociażby wspomnianego Minta) i zobacz, co wtedy się stanie na rzutniku. Będziemy mieli pewność, że to nie jest kwestia Windowsa

  2. W jaki sposób przełączasz obraz na VGA? Jak wciśniesz Win + P to pojawiają się 4 opcje. Czy sprawdziłeś wszystkie z nich, a zwłaszcza "Tylko drugi ekran"? Napisałeś w pierwszym poście o duplikowaniu ekranów, ale tylko w kontekście przelotki na HDMI, a zapomniałeś wspomnieć o tym przy VGA.

1

Jak są przerwane linie od Edid to może być tak, że system nie widząc danych od projektora nie wie jakie on może wyświetlać tryby. Ustawia więc najniższy możliwy. Czyli wszystko zgodnie z Twoim opisem.
Możesz uruchomić RWEvrything http://rweverything.com/download/ albo edidW2k
http://www.gegereka.com/?query=edidw2k&bank=3&mor=1
i zobaczyć czy jest komunikacja.

0
cerrato napisał(a):
  1. W jaki sposób przełączasz obraz na VGA? Jak wciśniesz Win + P to pojawiają się 4 opcje. Czy sprawdziłeś wszystkie z nich, a zwłaszcza "Tylko drugi ekran"? Napisałeś w pierwszym poście o duplikowaniu ekranów, ale tylko w kontekście przelotki na HDMI, a zapomniałeś wspomnieć o tym przy VGA.

Fn+F8 (nie znałem Win+P, robi to samo) i oczywiście wybieram "tylko drugi ekran", tak jak to robię od 8 lat ;-)

Po podłączeniu do monitora bez problemu ustawia z automatu pełną rozdzielczość (1920x1200).

jurek1980 napisał(a):

Jak są przerwane linie od Edid to może być tak, że system nie widząc danych od projektora nie wie jakie on może wyświetlać tryby. Ustawia więc najniższy możliwy. Czyli wszystko zgodnie z Twoim opisem.

Jak jest podłączony przez adapter HDMI, to w notebooku widać nazwę rzutnika (przełącza audio na "Optoma HD20"), więc obstawiam, że komunikacja jest bezproblemowa.

0

Właśnie opisane objawy to problem z komunikacją. Pytanie co na nią wpływa. Jakieś drobne niezgodności elektryczne, uszkodzony port w komputerze itp. Nie sprawdzisz to się nie dowiemy. Z jakiegoś drobnego doświadczenia wiem, że jakość i długość kabla ma znaczenie. Bardzo często też do projektorów używa się długich kabli a wtedy lepiej jest użyć skrętki i konwerterów rj45-vga.

0

Przewód rzeczywiście mam długi, bo jak to z rzutnikami bywa, wisi pod sufitem. Leci 1,5m od kompa do ściany, w ścianie drugi 5m i przy samym rzutniku trzeci krótki 20cm.
Wasze uwagi rozumiem, ale fakt, że dodanie kolejnego elementu (adaptera) naprawia problem powoduje, że ciężko mi uwierzyć w złą jakość przewodów. I jak pisałem, przy starym Dellu problemu również nie ma.

Przy chwili czasu sprawdzę ten program, o którym wspomniałeś i dam znać. Dzięki.

0
jurek1980 napisał(a):

Możesz uruchomić RWEvrything http://rweverything.com/download/

Przyznam, że nie znalazłem w tym programie niczego związanego z VGA.
Zastosowanie znalazło zapewne jakieś prawo Murphy'ego - jak ściągnąłem i odpaliłem ten program to konfiguracja ogarnęła temat i wypluła FullHD po VGA. Nie wiem co było przyczyną, ale.. działa. Problem zniknął samoistnie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1