Kasety magnetofonowe - konwersja do mp3/flac

Odpowiedz Nowy wątek
2018-11-04 13:23
0

Hej,
czy ktoś z was migrował jakąś kolekcję starych kaset do obecnych formatów? Jeśli to tak może podpowiecie mi jakiego sprzętu i softu najlepiej użyć do takiego zadania?

Zastanawiam się czy mój tok myślenia będzie dobry:

  1. Wsadzić kasetę od odtwarzacza, który posiada złącze jack.
  2. Podpiąć kabelek jack-jack - którego drugi koniec trafi do PC, złącze do którego podepnę kabelek ustawię jako LINE-IN
  3. Nagram to jakimś softem. Około 15 lat temu robiłem takie zabiegi za pomocą zwykłego rejestratora dźwięku w systemie, ale obecnie nie wiem czy nie istnieją jakieś drm'y (bóg wie co...), a tym bardziej samego soundrecordera już nie ma w win10.

Jeśli są inne sposoby na to, to z chęcią je ogarnę. Może to być specjalny hardware, aczkolwiek więcej niż 200pln w to nie będę inwestował.

Nie zależy mi na tym by to zrobić szybko - prędkość zgrywania może być w czasie 1:1 - każdego wieczorka rippowałbym sobie 2~3 kasety (a mam ich około 100).

Kolejna sprawa to soft - czym najlepiej to zrobić? Zależałoby mi na tym, by soft mógł rozpoznać odstęp między piosenkami, ewentualnie usuwał szumy.

Pozostało 580 znaków

2018-11-04 13:35
3
axelbest napisał(a):
  1. Nagram to jakimś softem.

Użyj Audacity. Nagraj całą stronę taśmy na raz. Potem sobie ręcznie podzielisz, pobawisz się filtrami itp.

Pliki archiwizuj w formacie bezstratnym (jak flac), bo moda na formaty kompresji się zmienia (mp3, ogg, aac, ...) a jak masz bezstratnie to zawsze sobie przekonwertujesz do takiego formatu i bitrate'u jaki będzie potrzebny.

edytowany 1x, ostatnio: Azarien, 2018-11-04 13:40

Pozostało 580 znaków

2018-11-04 14:17
1
axelbest napisał(a):
  1. Podpiąć kabelek jack-jack - którego drugi koniec trafi do PC, złącze do którego podepnę kabelek ustawię jako LINE-IN

Złącze Jack w magnetofonach to z reguły złącze słuchawkowe z wyższym poziomem sygnałów. Raczej popatrz czy nie masz np złącza Cinch lub DIN i zastosować kabel Cinch->Jack
Za wikipedią:
"
Line level is the specified strength of an audio signal used to transmit analog sound between audio components such as CD and DVD players, television sets, audio amplifiers, and mixing consoles.

As opposed to line level, there are weaker audio signals, such as those from microphones and instrument pickups, and stronger signals, such as those used to drive headphones and loudspeakers. The "strength" of these various signals does not necessarily refer to the output voltage of the source device; it also depends on its output impedance and output power capability."
Źródło:
https://en.wikipedia.org/wiki/Line_level


Kasety, ciekawe kto jeszcze pamięta:) A i przed operacją i w trakcie proponuję przemyć głowicę, bo pomimo że to kasety to lepiej mieć dźwięk możliwie czystszy.

Pozostało 580 znaków

2018-11-04 19:32
1

Kiedyś do tego celu używałem konwerter kaset magnetofonowych firmy Logilink (mieści się w Twoim budżecie). Po konwersji dostawałem plik WAV bez kompresji, a później już na wiele sposobów można kompresować/konwertować do tego co trzeba. (audacity, ffmpeg, ...).

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0