Zmiana dystrybucji Linuksa z Ubuntu

0

Cześć,

Ubuntu postanowiło mnie dzisiaj bardzo miło zaskoczyć i wysypać cały pieprzony system, nie chce się zbootować, tylko ekran się rozświetla i gaśnie z częstotliwością 2 sekund, jako że i tak mnie czeka wyczyszczenie dysku to może i pora zmienić na inną dystrybucję. Jak zwykle w tym temacie do wyboru do koloru, przeczytałem jakieś podstawowe porównania najpopularniejszych ale może Wy moglibyście mi doradzić na co warto by było się przenieść.

Maszyna służy głównie do pracy nad domowymi projektami w bardzo różnych technologiach ale głównie jest to Spring i Android.
Bardzo się przyzwyczaiłem do wyglądu Unity jak i workflowu który ten interfejs oferuje. Nie miałem za bardzo doświadczenia z innymi interfejsami więc jeśli moglibyście wskazać czy inne interfejsy oferują podobne opcje, chodzi mi głównie o wiele pulpitów i fajny skrót [ctrl + alt + shift + strzałka] co powoduje przejście na inny pulpit ciągnąc za sobą aktualne okno, poza tym rozsypanie okien na danym pulpicie [super + w], [super + a] rozsypanie okien na wszystkich pulpitach i [super + s] rozsypanie pulpitów.

Biorę pod uwagę Manjaro, Mint i ElementerayOs. Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki co mogłoby spełnić moje wymagania.

1

Jak chcesz w miarę bezboleśnie używać javy to polecałbym SuSE, ew. CentOS. Odn. Manjaro: Arch (na którym Manjaro jest wszak oparte) lubi czasem brzydko się popsuć. Nie udało mi się go nigdy wysypać do poziomu "niewstawania", ale kilka razy wymagał grzebania bo jakiś update coś spaprał. Minta nie znam za dobrze, ale wygląda na takie Ubuntu.

I skoro rzuciłeś już temat Manjaro, to może Slackware? Upierdliwy w instalacji i konfiguracji, za to po bolesnym wstępie trzyma się twardo niczym żydowska wiara. Tyle, że sporo rzeczy musiałbyś budować ze źródeł. Nie jest to problematyczne, dokumentacja jest super, ale chwilkę trwa, czasem dłuższą ;)

Także z mojej strony:
SuSE: bo Java działa perfekt, pakietów sporo, konfiguracja wygodna. Taki fire'n'forget.
Slackware: bo to system nie do z...abicia, do tego lekki i szybki. Okupione to zostało małą ilością paczek i koniecznością budowania ze źródeł. To taki harley poskładany przez motocyklistę: jak lubisz i potrafisz grzebać to dobry wybór, w innym wypadku możesz się zajechać.

0

@alagner dzięki wielkie za sugestie. Tak się zastanawiam właśnie nad takimi cięższymi do konfiguracji dystrybucjami jak manjaro czy podany przez Ciebie slackware bo i tak chciałem poznać linuxa trochę bardziej od podszewki ale na razie moje projekty w szczególności springowe mają wyższy priorytet i dlatego fajnie by było mieć bezbolesne środowisko do pracy od razu po instalacji a takiego slackware'a odłożyć na kiedyś. Sprawdzę tego SuSE na live usb i zobaczymy, może zostanie na dłużej ;)

0

To już lepiej PCLinuxOS, ewentualnie Antergos.

0

Ubuntu porzuciło Unity i może porzucić Mira, czy to jakiś zaległy żart z pierwszego kwietnia?
http://www.omgubuntu.co.uk/2017/04/ubuntu-18-04-ship-gnome-desktop-not-unity

0
Wybitny Terrorysta napisał(a):

Ubuntu porzuciło Unity

Dziwny ruch, zwłaszcza że Unity powstało dlatego, że GNOME 3 obsysało - stąd nagły wysyp nowych DE w tamtym okresie (Unity, Cinnamon, MATE).

0

Z Ubuntu najlepsze jest Kubuntu :) :) :)

0

Mark mógł wybrać Plasme, ale on lubi naśladować Apple i Gnom jest mu bliższy pod tym względem. Gnome 3.24 jest na Fedorze 26 i w openSUSE Tumbleweed i jest dość fajne.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1