Laptop do programowania na studia

0

Witam, szukam notebooka na studia na którym mam zamiar programować. Ma on być tylko alternatywą dla komputera stacjonarnego i bede go użytkować tylko na uczelni. Nie interesują mnie gry, dlatego jakaś rewelacyjna karta graficzna nie jest potrzebna. Zależy mi na długim czasie pracy baterii i optymalnej szybkości. Co jest ważne przy zakupie takiego laptopa? Co polecacie? Mój budżet jest ograniczony do 2500 złotych.

Pozdrawiam!

2

Każdy laptop, który udźwignie napisany przez Ciebie program będzie dobry, by na nim programować. A poza tym jest tysiąc takich tematów, przejrzyj

1

Nikt nie wie co programujesz = nikt nie wie co polecic.

http://www.uw-team.org/forum/viewtopic.php?f=10&t=10544

0

Za 2500 polecam Lenovo Z580A - sam go kupiłem kilka dni temu, jest szybki, wygodny, również na studia do programowania.

1

Przy wyborze laptopa dobrze kierować się:
-rodzajem matrycy - jeżeli będziesz korzystać z laptopa w drodze to dużo lepszym wyborem jest matryca matowa
-rodzajem obudowy - jeżeli masz taką możliwość to wybierz laptopa z obudową w jakiś wzór (np. wypukłe paski), gładka i błyszcząca obudowa po jakimś czasie wygląda paskudnie na słońcu, widać każdą rysę (nawet jeżeli dbasz o komputer)
-rodzajem i rozmiarem klawiatury - jako programista będziesz pisał sporo więc warto wypróbować czy skok klawiszy i ich rozmiar pasuje do Twojego rozmiaru dłoni
-czasem działania i temperaturą - z doświadczenia mogę powiedzieć, że 4-5 godz. na baterii jest wystarczające na tyle, aby na uczelnie nie zabierać ze sobą ładowarki
-programowanie wiąże się również z wieloma operacjami na plikach (automatyczne budowanie, ładowanie projektów przez ide itd. itp.), więc w zasadzie koniecznością jest wybór laptopa z dyskiem ssd. Temperatura obudowy jest dużo niższa, a czas i komfort pracy (i prędkość) są dużo wyższe w porównaniu do standardowego dysku.
-przekątną ekranu - przekątna 17 jest ok przy pracy, przy mniejszych jej rozmiarach występują spore problemy z organizacją okienek w przeciętnym IDE.
Podsumowując, zastanów się nad jakimś ultra-bookiem, będzie lekki, szybki, długo wytrzyma na baterii. Musisz jednak liczyć się z tym, że będzie on trochę droższy od "tradycyjnego" laptopa, ale do 2500 zł Asus czy Acer oferują już ciekawe rozwiązania.

0

Zastanowił bym się jeszcze raz nad tymi 17 calami, im laptop większy tym cięższy, poza tym 17 może być czasami ciężko schować do torby/plecaka. Jeżeli ma być tylko komputerem "zapasowym" na pewno wziąłbym mniejszy.

1

Jak zamierzasz tachać laptopa na uczelnię, to najważniejszą sprawą będzie waga i czas działania na baterii.
Jako, że ma być to laptop nie do zabawy, to raczej nie potrzebujesz GB na filmy i hiper karty graficznej, ważniejszy jest komfort na komfortowej pracy w aplikacjach użytkowych.
Logika wskazuje, że najlepiej te wymagania spełni jakiś Utrabook z SSD.

0

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi. Szukałem ofert pod kątem pamięci SSD i matowej matrycy wsród ultrabooków. Jednak mam pewne wątpliwości, otóż znalazłem dość ciekawą propozycje od Samsunga - www.x-kom.pl/p/120951-ultrabook-13-3-samsung-530u3c-i3-3217um-8gb-12050024-win8.html - ma 120GB SSD, tylko niepokoi mnie trochę mała przekatna ekranu. Czy 13,3" to nie za mało? Jako alternatywę mam tutaj ultrabook ASUS (tak jak zaproponował qwertty43) - www.x-kom.pl/p/150549-ultrabook-15-6-asus-s56ca-xo124h-8-i5-3317u-8gb-50024-dvd-rw-win8.html. Tutaj przekątna ekranu jest większa, bo ma 15,6". Jednak w tym przypadku jest tylko 24GB SSD i dysk SATA 500GB. W dodatku na korzyść Samsunga wypada pojemność baterii, a to dla mnie ważne. Asus ma baterie o pojemności 2950 mAh za to Samsung ponad dwa razy większą, a dokładniej 6080 mAh. Czy taka bateria i dysk u Samsunga moze zrekompensować małą przekątną ekranu? Co o tym sądzicie? A może polecacie coś innego?
Aktualnie 'programuje' w C++ algorytmy i ostatnio zdarzyło mi się napisać prostą gierke. Jednak w przyszłości chciałbym się przerzucić na C# lub Jave ale to chyba nie ma większego znaczenia. W przyszłości chciałbym tworzyć bardziej ambitne projekty.

0

Używam Samsunga Serii 5 i nie uważam, że ekran jest za mały. Fakt, czasem się coś nie mieści, ale nie jest to wielkim problemem. Ale ja się przesiadłem z 12,1" ;-)
15,6" to zdecydowanie większa różnica w wadze, która może być znacząca. I oczywiście pełny dysk 128 GB SSD to o wiele lepsze rozwiązanie niż ExpressCache/rozwiązania tego typu.

1

Od dłuższego czasu używam laptopa 13.1 (z rozdzielczością 1280x800) i miejsca zdecydowanie brakuje, więc sobie zawsze muszę dobrze rozplanować IDE.
Te dwa cale różnicy to jednak sporo, z drugiej strony różnica 0,8kg to też dość dużo.
Za Samsung jest lżejszy i SSD z prawdziwego zdarzenia, Asus ma lepszego procka, większy ekran, ale SSD tylko 24GB.
Za to rozdzielczości te same.
IMO jeśli jesteś pewien, że to ma być mobilny komputer Samsung jest rozsądniejszy, jeśli jednak będzie to biurkowy komputer przenoszony raz na tydzień, to szukałbym jeszcze czegoś innego.
Dziwne, że nie ma nic bez HDD z samym SSD, w sumie ten Samsung bez HHD ale lepszym prockiem byłby lepszy rozwiązaniem.

0

Zawsze do takiego laptopa z matrycą 13.1 można podpiąć monitor i swobodnie pracować w domu. Sam tak robię, mam Della Latitude E6420 który podłączam pod 22 calowy monitor + klawiatura na USB i jest super środowisko pracy.

1

Mógłbyś się jeszcze zastanowić nad HP Envy 6 Ultrabook 15". Bardzo tani jak na Ultrabooka i zbiera dobre recenzje. Jednakże na słońcu na nim nie popracujesz.
Ludzie mówią, ze HP się psują - ja się z tym nie do końca zgodzę bo co prawda znam takie przypadki ale znam też takie przypadki, gdzie ludzie sobie chwalą ten sprzęt i posiadają już 4 rok z rzędu laptop z HP.

Tu link do modelu, o którym wspomniałem: http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-HP-Envy-6.80174.0.html
Cena waha się między 2600 - 2800zł, jeśli chodzi o najtańszy model, który zresztą jeśli faktycznie będziesz używał go tylko do programowania a nie do gier i tworzenia grafiki w 3Ds Max'ie to powinien Ci zdecydowanie wystarczyć.

0

Od jakiegos czasu przygladam sie temu samsungowi z pierwszej strony 13"

Zastanawia mnie jaka logika kryje sie za tym, ze przy procku i3 bateria jest 4-komorowa, 6080 mAh, Li-Polymer, a przy procku i5 bateria 4000mAh?

0

Witam, mam podobne wymagania jak autor tematu (sztywny budzet 2500zl, laptop na studia-kierunek elektronika i telekomunikacja wiec na pewno bedzie c++) i znalazlem dwa interesujace komputery. Pierwszy- http://www.x-kom.pl/p/148506-notebook-laptop-15-6-samsung-ativ-book-2-i3-3120m-16gb-120500-dvd-rw.html
drugi- http://www.x-kom.pl/p/117595-notebook-laptop-15-6-samsung-550p5c-i5-3210m-8gb-1000-dvd-rw-win8-gt630m.html
i tutaj pojawia sie problem, poniewaz pierwszy ma dysk ssd, ale slabszy procesor natomiast drugi ma tylko dysk hdd ale mocniejszy procek. Czy procesor i3-3120M bedzie wystarczajacy? I czy taki komputer wystarczy mi na 3-4lata studiow? Komputer bedzie sluzyl wylacznie do nauki-zadnych gier. Nie jest wymagany takze system operacyjny. Prosilbym takze o Wasze propozycje. Z gory dziekuje

1

Według mnie i3 całkowicie wystarczy. Elektronika i telekomunikacja raczej nie zaprowadzą cię w głębiny, gdzie moc procesora (czy karty graficznej) ma olbrzymie znaczenie. A dysk SSD naprawdę wiele daje na co dzień.

System nie jest ci potrzebny, bo liczysz na DreamSpark, czy używasz Linuksa? Jeśli to drugie - to sprawdź w Internecie jak konkretny model laptopa z nim współpracuje, Samsung miał kiedyś dziwne akcje z UEFI i Linuksem.
A jeśli to pierwsze - http://www.microsoft.com/education/pl-pl/uczelnie/Pages/DreamSpark-Premium-Ranking-Uczelni.aspx#2q5

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1