Częstotliwość procesora na maksa

0

Mam laptopa i mam z nim problem, ponieważ mam ciągle (nawet w stanie spoczynku) częstotliwość procesora 100% wg. menedżer zadań->monitor zasobów najwięcej zużywa system (niecałe 6% (te śednio) ) problem w tym, że laptop nie musi nic robić a procesor leci 100% albo mogę mieć tylko google chrome włączony i mam to samo
Jedyne wyjście na to to jest, że w opcjach zasilania zmniejszyć maksymalną częstotliwość procesora, ale to nie jest wyjście ponieważ ja nie chcę aby korzystać tylko np. z 50% tego procesora.
przeskanowany został antywirusem i Malware i nic nie wykryto więc odrzucam jakąś infekcję
System: Windows 7 x64 Home Premium
procesor: Intel Core i3 280M

0

Oszczędzanie energii. Standard w procesorach mobilnych od wieelu lat i desktopowych od kilku. Mój i5-2500k podkręcony do 4GHz przez 95% czasu pracuje na częstotliwości 1.6Ghz.

Jedyne wyjście na to to jest, że w opcjach zasilania zmniejszyć maksymalną częstotliwość procesora, ale to nie jest wyjście ponieważ ja nie chcę aby korzystać tylko np. z 50% tego procesora.

Spróbuj mimo wszystko ustawić tę opcję. Być może właśnie oznacza ona właśnie to, że częstotliwość będzie spadać do 50% tylko gdy procesor nie będzie obciążony.

0

a to zależy czy masz tak od zawsze czy zauważyłeś jakiś czas temu, że tak zżera? Żaden proc nie wykorzystuje 100% w stanie spoczynku...
Ja mam dokładnie tak od kilku dni z GPU ;o nigdy wcześniej nie było problemu, a teraz ciągle mam ok. 70% aktywności, temp po 74C jak włączę grę, następnie z niej wyjdę to aktywność już nie spada ze 100% i mam 88C, wiatraki na 50% (a standardowo zawsze działały na 24%), czyściłem ale oczywiście wiedziałem i to nie ma nic wspólnego z zasyfieniem, bo to się stało nagle teraz, wcześniej było zupełnie ok, stan spoczynku.
Może to podobny objaw u Ciebie tylko z CPU, też skanowałem u siebie antywirusem i płytą ratunkową no i nic... to musi być jakiś proces windowsowy, może jakieś cholerstwo się wcisnęło, co wykorzystuje CPU czy GPU do liczenia danych i wysyła to gdzieś, bo na linuksie działa zupełnie normalnie (sprawdź to też u siebie). Jeśli coś znajdziesz to daj mi znać, może i mi się uda :P
W teorii można przeinstalować system, ale teraz pytanie jak bez utraty danych robi się reinstalkę win 7? Mam OS od 2 lat i działa wciąż elegancko więc nigdy nie próbowałem, w XP zwyczajnie się wrzucało płytkę, instalacja, bez formatowania i tylko podmieniało pliki systemowe, cała reszta pozostawała na miejscu. W win 7 jak sprawdzałem na wirtualce to niestety instalowało mi od nowa całkiem, a resztę plików wrzucało do folderu "windows.old".

Trochę się rozpisałem, ale być może to podobny problem i jakoś uda się rozwiązać. ;)

0

Może masz w BIOS-ie opcję wyłączoną.

0

Raczej nic z biosem bo przywróciłem go do ustawień fabrycznych i dalej to samo ;/
Nie wiem na jak długo bo dopiero co zmieniłem, ale ustawiłem maksymalny stan procesora na 10% i mi się na razie nie grzeje (siedzę może 5 minut od tego jak to zrobiłem a częstotliwość jak powłączam programy dochodzi do niecałych 49% więc może o to chodziło w tym :)
Jakby co jest to:
Panel sterowania -> opcje zasilania -> wybieramy nasz plan i klikamy zmień zaawansowane ustawienia planu -> zarządzanie energią procesora -> maksymalny stan procesora


Coś chyba nie zadziałało, ale zauważyłem , że dzieje się tak gdy odpalam google chrome (gdy piszę wątek jestem na internecie i tylko czytam artykuł jest OK), ale gdy włączam chrome to z normalnego działania nagle wentylator się włącza (normalnie system sobie zużywa 60% częstotliwości procesora (w ustawieniach jest 80%)) także nie wiem dalej co mam z nim robić

0

Miałem do niedawna to samo, ... Mocno się grzał i procesor na prawie 100% . Próbowałem różnych rozwiązań i nic nie pomagało. Po zrobieniu formatu wszystko wróciło do normy i od kilku miesięcy nic się nie dzieje.

0

No tak mogę zrobić formata ale z drugiej strony po co mam robić jeszcze raz formata i później znowu to samo - chcę znać przyczynę takiego zużycia procesora, ponieważ robiłem to już z tego samego powodu i teraz jest znowu (temperatury ciagle byly ok laptop nie przegrzal sie nigdy ani nic w tym stylu)

0

Technologia teraz co do tej karty graficznej robi tak:
gdy nic nie robisz ( po wyłączeniu gry ) komputer nie korzysta z procesora CPU tylko z GPU zeby nie wpieprzac ci pradu jak mikrofalowka i dlatego ci sie grzeje

0

Mam nowy pc z 8 rdzeniowym procesorem. Niedawno zaczął mi zużywać 100% maksymalnej częstotliwości przy wykorzystaniu 2-20%. Szukałem co z tym zrobić godzinami. Wszedłem do BIOS z nadzieją, że tam coś przestawię, ale nic tam ciekawego nie znalazłem więc wyszedłem z niego bez zapisywania zmian. Praca procesora wróciła do normy i skaczę od 30 do 49%. Nie wiem co się stało. Nie wiem co było problemem i nie wiem jak to naprawiłem. Może komuś taka dodatkowa informacja pomoże w przyszłości. Pewnie nie ale tyle z tym walczyłem, że chciałem podzielić się swoim doświadczeniem. Powodzenia.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1