VPS - Konfiguracja

0

Witam.

Aktualnie mam wykupiony mały hosting php. Ostatnio napisałem javową stronką i obliczyłem że do jej postawienia najbardziej opłaca mi się użyć jakiegoś taniego serwera VPS. Jeszcze nigdy nie konfigurowałem aż tak złożonego serwera, czy ktoś mógłby podać mi jakieś przydatne porady, artykuły na ten temat.
Serwer chcę postawić na debianie lub opensuse (Jeszcze się waham. Na debiana jest większy support ale osobiście preferują opensuse).
Czego oczekuję:
Chce na jednej maszynie postawić serwer apache i tomcat/glassfish:
Z tego co wiem aplikacje http standardowo nasłuchują na porcie 80. Chciałbym skonfigurować serwer tak aby użytkownik nie widział że jedna z aplikacji serwerowych nasłuchuje na innym porcie. Tz nie chcę adresów typu mojadomena.pl:8080 Czy jest możliwość takiego skonfigurowania?
Ktoś zna jakiś dobrze opisany artykuł, w którym pisze dokładniej jakie pliki jar muszę skopiować dla tomcata aby pracować z JSF2.0?
Baza danych (raczej MySQL) - Wielkiej filozofii nie ma ;P
Serwer DNS - Jeszcze nigdy tego nie konfigurowałem (zawsze mogłem sobie wyklikać). Czy ktoś może wysłać link do jakichś praktycznych porad?
... inne? - Czy o czymś zapomniałem?

0

Chciałbym skonfigurować serwer tak aby użytkownik nie widział że jedna z aplikacji serwerowych nasłuchuje na innym porcie. Tz nie chcę adresów typu mojadomena.pl:8080 Czy jest możliwość takiego skonfigurowania?

Potrzebujesz mod_proxy lub innego rozwiązania proxującego. Serwer Apache łączy się z twoim tomcatem na innym porcie i odsyła użytkownikowi wiadomość.

Serwer DNS - Jeszcze nigdy tego nie konfigurowałem (zawsze mogłem sobie wyklikać). Czy ktoś może wysłać link do jakichś praktycznych porad?

Potrzebujesz dwóch serwerów, podstawowego i zapasowego. Ja bym skorzystał z usług np. freedns.42.pl zamiast stawiać serwer u siebie.

0

@ktos: Dzięki za pomoc :)

Z aplikacji proxy zdecydowałem się użyć nginx. Zapowiada się dość dobrze. Niestety po przeniesieniu na serwer okazało się że port 80 jest już zajęty i nie chce się uruchomić. Na serwerze standardowo skonfigurowany był apache jednak zmieniłem jego konfigurację tak żeby działał na innym porcie, a nawet go wyłączyłem i dalej port jest zablokowany. Następnie sprawdziłem indetd, ale toteż nie to. tak mi się chociaż wydaje. Czy jest jakiś sposób żeby sprawdzić jaka aplikacja okupuje port 80??

Ze swojej strony dodam jeszcze pomocne 2 linki:
http://www.klawitter.de/tomcat80.html
http://chlebik.wordpress.com/category/tomcat/

0

apt-get install lsof
lsof -i :80

0

Właśnie znalazłem błąd. Był jeszcze jeden plik w sites-enabled który wywoływał konflikt. Tak właśnie dziwiło mnie że coś nasłuchuje na tym porcie ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 0, botów: 1

Robot: Applebot