Vista kilka pytan (czcionki, menu start polecenie Uruchom)

0

Witam,

Ostatnio testuję sobie Vistę na maszynie wirtualnej, dziala w miare (o dziwo, całkiem szybko, SP1 duzo poprawil), ale mam kilka pytan:

  • gdzie podziało się polecenie "Uruchom" (w xp bylo Start->Uruchom, korzystam często)
  • jest do wyboru menu start klasyczne i "vistowe" (jak dla mnie - beznadziejne, widac ze inspirowali sie kde4 ale im nie wyszlo), czy mozna jakos ustawic takie menu start, jak bylo w xp?
  • czcionki. Staralem sie zwalczyc to ohydne rozmycie czcionek i prawie mi sie udalo, jednak na pulpicie i w niektorych oknach oraz w graficznych paskach w Moim komputerze dalej czcionka jest masakryczna - gdzie się ją zmienia? Nigdzie nie moge znalezc takiej opcji...
0

Uruchom masz pod skrótem (windows)+R
Co ci się nie podoba w nowym menu?? W końcu jest w miarę "normalne".
To się nazywa ClearType i jest domyślnie włączone. Gdzie się wyłącza to nie pamiętam.

0
othello napisał(a)
  • gdzie podziało się polecenie "Uruchom" (w xp bylo Start->Uruchom, korzystam często)

hmm, u mnie jest dalej w start uruchom. Jak klikam na start, to po prawej stronie pierwsza pozycja od razu, nad przyciskami do wyłączania itp.

othello napisał(a)
  • jest do wyboru menu start klasyczne i "vistowe" (jak dla mnie - beznadziejne, widac ze inspirowali sie kde4 ale im nie wyszlo), czy mozna jakos ustawic takie menu start, jak bylo w xp?
    Prawym na pasek start, włąściwości, zakładka menu start i radio klasyzne menu start powinno dać to, czego chcesz.
0

Prawym na pasek start, włąściwości, zakładka menu start i radio klasyzne menu start powinno dać to, czego chcesz.

hmm no wlasnie nie, bo wtedy jest takie jak w Win98 jeszcze - chcialem takie jak w xp. Co do Clear Type to wyłączyłem, ale to nie wystarcza, bo domyslna czcionka i tak wyglada zle, dopiero po zmianie na Sans Serif jest ok. A opcji zmiany czcionki pulpitu, menu start i tych graficznych przyciskow nigdzie nie moge sie doszukac. W dodatku jeszcze cziocnka pulpitu jest pogrubiona, co tez mi sie nie podoba

0

Uruchom jest także zintegrowany z polem do szybkiego wyszukiwania (na samym dole menu start), wystarczy cos tam wpisac i nacisnąć enter.
Możesz także włączyć przycisk uruchom. Właściwości paska start->menu start->Dostosuj->Polecenie Uruchom albo Wyświetl polecenie uruchom w zależności od tego jaki masz obecnie ustawiony styl menu start.

0

Ok, to ja moze pokaze zrzut ekranu:

http://img48.imageshack.us/img48/1276/vista1vd8.png

Z tego co widac:

  • Visual Studio - czcionka paskudna
  • pulpit - czcionka paskudna
  • okno dialogowe "Uruchom" - czcionka paskudna, podobnie lista folderow w eskploratorze tez ma paskudna czcionke
    .. ale Paint i wiekszosc innych aplikacji - czcionka taka jak ustawilem

Pytanie - jak ustawic wszędzie czcionkę Sans Serif bez clearType ?? We wszelkich mozliwych opcjach konfiguracji włączyłem Sans Serif zamiast domyslnej, a jak widac i tak nie poskutkowalo :/

0

Menu Start takiego jak w XP nie ma, ale to z Visty jest naprawdę bardzo fajne - pierwsze do jakiego się przesiadłem z klasycznego.

0

A jezeli chodzi o czcionki, to nie ma sposobu? Kieruje to do doswiadczonych "viściarzy" ja do tego systemu raczej zmuszony jestem... a taki wyglad naprawde mi bardzo przeszkadza :/

0

prawym klik na pulpit -> Personalizuj -> Kolor i wyglad okien -> Zaawansowane -> z listy wybierz Ikona i mozesz teraz zmienic czcionke, rozmiar oraz ustawic pogrubienie i pochylenie.

Ustawilem sobie pochylenie i pogrubienie ikon i wyglada teraz tak samo jak na screenie, ktory dales, wiec to jest przyczyna Twojego problemu.

A zaawansowanym "viściarzem" nie jestem, raz na ruski rok korzystam z niego na wirutalce jak jakis swoj program testuje.

0

Szczerze mówiąc dziwię się, że tak to u ciebie wygląda. Może to kwestia emulowanych sterowników do karty graficznej?

U mnie system działa normalnie, z Clear Type wszystko wygląda wręcz świetnie.

W Visual Studio ustawiłem czcionkę Consolas.

Bez wygładzania: http://img23.imageshack.us/img23/3941/wygladzaniebezas4.jpg
Clear Type: http://img5.imageshack.us/img5/3594/wygladzaniecleartypeue5.jpg
Standardowe: http://img10.imageshack.us/img10/909/wygladzaniestandardoweln8.jpg

0

Oj tak, i właśnie dla Consolas IMO wyłączanie ClearType nie ma żadnego sensu...

0

I właśnie dlatego używam tylko i wyłącznie ClearType. Lista kontaktów w komunikatorze to Corbel (to też jeden z tych nowych fontów Microsoftu) bez ClearType wygląda bardziej niż okropnie, ale za to z włączonym jest idealnie :).
http://img9.imageshack.us/img9/540/konnektcleartype.jpg

Bardzo z kolei żałuję, że w Linuksach (KDE głównie) tak ciężko uzyskać ładne fonty jak i zarówno ich wygładzanie.

0

Ok, powiedzmy ze jakos udalo mi sie dostosowac czcionki, przynajmniej mniej wiecej. Tak w ogole, to po co wlasciwie jest te Clear Type? W czym to ma pomagac, dla mnie bylo dobrze tak jak w XP, te rozmycie czcionek mi sie wcale nie podoba. Niby to mialo poprawic czytelnosc na LCD, ale ja mam lcd i jakos i tak wole normalne czcionki.

Bardzo z kolei żałuję, że w Linuksach (KDE głównie) tak ciężko uzyskać ładne fonty jak i zarówno ich wygładzanie.

Wystarczy doinstalowac pliki ttf spod win, domyslne bitmapowe nie sa zbyt dobrej jakosci, ale po wlaczeniu wygladzania nawet te domyslne wygladaja akurat tak jak ClearType w Viscie (czyli paskudnie rozmyte).

0

Ogolnie ClearType stosuje jeden z najdokladniejszych algorytmow wygladzania czcionek - subpixel rendering (wiele programow, jak na przyklad Adobe Acrobat pozwala na ladniejsze wygladzanie, ktore jest jedynie efektem innego doboru wspolczynnikow algorytmu).

ClearType wyglada duzo czytelniej niz Antyaliasing, ale do tego trzeba uzywac duzej rozdzielczosci. Jak masz laptopa 15" albo monitor 17" z rozdzielczoscia 1680x1050, to wyglada rewelacyjnie. Na 24" ekranie zaczyna przeszkadzac.

W skrocie, jak to dziala:

  • bez rozmycia okragle krawedzie liter maja postrzepione rogi, poniewaz sasiadujace piksele albo sa w pelni zakolorowane kolorem czcionki, albo wcale i przyjmuja kolor tla.
  • antialiasing - piksele przy krawedziach przyjmuja nie tylko kolor tla albo czcionki, ale tez kolory posrednie, zaleznie od stopnia zajetosci przestrzeni piksela, gdyby rozdzielczosc byla nieskonczona; piksel, ktory bylby przez krawedz przeciety w 1/3 bedzie mial kolor zlozony w 1/3 z koloru czcionki i 2/3 z koloru tla.
  • ClearType idzie jeszcze dalej: poniewaz skladowe RGB to trzy odrebne subpiksele (o rozmiarze 1/3 piksela) na ekranie monitora, dobiera (wg. okreslonych wspolczynnikow) tak ich wartosci, aby odbior ogolu obrazu byl najlepszy. Wada rozwiazania jest to, ze odbior ogolu moze byc najlepszy, jesli rozmywajac czarna czcionke na bialym tle, jakis piksel da lekko czerwony, a jakis lekko zielony albo zolty. Kiedy rozmiar plamki na ekranie jest maly, oko - przy wlasciwej odleglosci od monitora - nie ma prawa wychwycic roznicy, ale kiedy masz rozdzielczosc 1366x768 (HD Ready) na 42 calowej plazmie, ktora uzywasz za telewizor, obraz wyglada obrzydliwie.
0

No w domu używam LCD 21 cali 1680x1050 i musze powiedziec ze ClearType wyglada obrzydliwie jak dla mnie - no ale to moze kwestia gustu.

W ogole zawsze jakiekolwiek rozmycie czcionki wyglada dla mnie obrzydliwie - miałem rózne monitory, o różnych rozdzielczosciach - LCD i zwykłe i nigdy takie rozmywanie mi sie nie podobalo dlatego zastanawia mnie cel wprowazdania czegos takiego - w Acrobat Reader również. No ale moze ja jakis staroswiecki jestem - dla mnie najlepiej wyglada czcionka taka jak jest domyslnie w WinXP - zadnego rozmywania mi nie potrzeba - na zadnym monitorze i przy zadnej rozdzielczosci :>

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1