(c) czyli prawa autorskie

0

Jak byłem jeszcze mały (w sumie to wciąż jestem :D choć fizycznie już nie) to zacząłem przy podpisywaniu swoich komputerowych dzieł (jakiś obrazków w Corelu) stawiać znaczek (C).
No i teraz się zastanawiam, bo artykuł na Wikipedii nie rozwiał moich wątpliwości. Czy to jest po prostu stwierdzenie, że jestem autorem dzieła, czy jest to rozumiane jako zakaz kopiowania przez innych?
Jeżeli robię aplikację i udostępniam kod źródłowy, to czy znaczek (c) wygląda w tym kodzie niepoważnie? Co zamiast tego należało by postawić?
Czasem można napisać np. "Aplikacja by Ktośtam" ale tu mamy to słówko angielskie "by" a (C) jakoś tak ładniej wygląda. Lepiej na różnych znakach wodnych (nie po to, by koniecznie zabezpieczyć przed kopiowaniem, ale by nikt nie przywłaszczył sobie tytułu zrobienia go).

0

Autorem dzieła i tak jesteś, od momentu w którym zaprezentowałeś swoje dzieło komukolwiek, w jakiejkolwiek formie. Zasadniczo jeżeli dzieło nie jest pomysłem tylko jakąś formą prototypu lub gotowca to jest chronione prawami autorskimi. Znaczek (c) niewiele tutaj zmienia, ale podpisanie utworu swoim nazwiskiem lub udostępnianie go anonimowo to twoje niezbywalne prawo autorskie osobiste. Choćbyś je udostępnił anonimowo, masz prawo żądać naprawienia skutków plagiatu.

0

Co rozumiesz przez pierwszeństwo i co ma piernik do wiatraka? Opatentować możesz wynalazek, technologię itd. Wątpię czy uda się koledze opatentować algorytmy powszechnie znane użyte w trakcie pisania gry. Ustawa definiuje dzieło jako indywidualny i oryginalny przejaw działalności twórczej, pod co podciągnąć można grę. Natomiast czy sam kod? Sprawa do dyskusji.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1